Hakikat Kitabevi'ne Çağrı

sedat1982

Yeni Üye
Bismillah. Öncelikle Hakikat Kitabevi hakkında bilgi vermem gerekiyor. Hakikat Kitabevi Ehli Sünnet yayınlarının yoğunlaştırılmış özetidir. Türkiye Gazetesi yayınları olarak ta adlandırabileceğimiz bu kitabevi tamamen Ehli Sünnet yayın yapmakta ve büyük İslami hizmet olanakları sunmaktadır. Nakilcidirler.

Bilindiği gibi hakikate ulaşmanın iki yolu vardır : Akıl ve Nakil.

Nakil yolunu tutan Hakikat Kitabevi, tamamiyle kendinden önceki ehli sünnet yayınları yayımlamaktadır ; ancak Risale-i Nur Külliyatı'nı tebliğin dışında tutmakta ve Bediüzzaman'ı görmezden gelmektedir.

Ben de Allah şahittir bir zamanlar Risale-i Nur'u görmezden gelmiş, Nakil yayınları bana yeter diyordum. Yani Hakikat Kitabevi (Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye , Faideli Bilgiler vs. ) bana yeter diyordum.

Herşey nakildir, inançtır, akıl ve yorum ; İslam'a giremez, diyordum. Tam anlamıyla Akıl ve Nakil arasından Nakil yolunu seçmiştim , Hakikat Kitabevi yayınlarının rehberliğinde.

Ancak Nakil yetersizdi, bunu iki konuda hissettim , onlar şunlar idi :

1- Müşriklerin Hz. Peygamber Efendimize attıkları bir iftira olan garanik vakası ; pek çok İslam alimi tarafından yanlışlığı ortaya konmuş ve çürümüşlüğü ispatlanmışken, İmam-ı Rabbani Hazretleri tarafından müşriklerin anlattığından bir-iki fark dışında aynen kitaplarında anlatılmış ve İmam-ı Rabbani, Garanik vakasını gerçekten olmuş gibi anlatmıştı. Akıl yönünden Garanik vakası olmuş olamaz, gerçekleşemez, ama Nakil yönünden İmam-ı Rabbani'nin yazdığı kabulleri kabul etmeliydim. Bu birinci çelişkiydi.

2- Tevrat ve Zebur , İncil'lerde binbir şirk cümleleri vardır ki bu cümleler, Allah'ın lafzının insanlar tarafından değiştirildiğini göstermektedir. Yani aklen biliyoruz ki Kuran-ı Kerim dışındaki İlahi kitaplar büyük ölçüde değiştirilmiş tahrif edilmişti. Ancak Fahreddin-i Razi gibi bir İslam alimi, Tevratın Zeburun ve İncilin yazımında değil, sadece yorumunda tahrif olduğunu yazdı kitabında. Aklım Tevrat~Zebur~İncillerin tahrif edildiğini anlamakta ancak Nakil bu tahrifi yalanlamakta , yalnızca yorumda tahrif olduğunu ve yazımında tahrifin olmadığını kabul etmeye zorlamaktaydı insanı. Bu da ikinci Akıl&Nakil çelişkisiydi.

Nakil yoluna yani Hakikat Kitabevinin yoluna göre ; İslam alimleri yanlış yapmazlardı, onlar 'Peygamber Varisleri'ydi.. Ama Akıl ise İmam-ı Rabbani'nin Garanik Vakasını yazmasında ve Fahreddin-i Razi'nin Tevrat Zebur ve İncilleri değiştirilmemiş hak kitaplar olduğunu sanmasında yanlışlık olduğunu gösteriyordu.

Hakikat Kitabevi'nin yolu olan Nakil yolu, demekki yüzde yüz doğru değildi. Aklın desteği gerekiyordu.

İslam dininde sadece Hazreti Allah ve Hz. Muhammed Efendimiz tartışılmazdır. Bunun dışında her insan hata yapmaya meyillidir ve tartışılır. Demekki İmam-ı Rabbani Hazretleri , kitabında garanik vakasını nakletmekte hata etmişti. Demekki Fahreddin-i Razi, Tevrat Zebur ve İncilleri 'bozulmamış' kabul etmekle hata etmişlerdi.

İşte öncelikle Hakikat Kitabevi'nin Nakil'deki bu çelişkiyi yanlışı görmesi gerekiyor.

Ondan sonra asıl meseleye geçebiliriz:

Nakili yüzde yüz yeterli görmek, nakil ehlinin yanlışlarını da kabul etmek anlamına geleceğinden, yüzdeyüz Nakil ile hareket etmek sakıncalıdır. Fahreddin-i Razi de yanlış yapmış İmam-ı Rabbani de yanlış yapmıştı, önemli olan İslam Alimlerinin yanlışını değil, Kuran-Sünnet-İcma-Kıyas'a ters düşmemiş bütün İslam Alimlerinin eserlerini NAKİL kapsamına ALMAKTIR !!

Kuran-ı Hakim'in manevi tefsiri olan Risale-i Nur Külliyatı da Nakil eserleri arasına alınmalıdır.

Dikkatle okunacak olursa Risale-i Nur'un kerameti Allah'ın izniyle okuyan kişi üzerinde oluşuyor zaten.

Hakikat Kitabevi'ne çağrıdır bu :

Risale-i Nur Külliyatı da Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye kitabında zikredilmeli ve alıntılar yapılmalıdır.

Risale-i Nur da Nakil içerir ama her Nakil AKIL ile desteklenmeli gerçeğine binaen ; Risale-i Nur hem Nakil hem Akıl eseridir.

Gelin, birbirimizin gıybetini yapmayalım. Birleşelim.

sedat1982 , 05.10.2017 Adana.