Osmanıca Risale i Nur okuyoruz. Hem öğrenin hem okuyun ...

hknco

Well-known member
Düşündüm ve Yöneticilerimizin emirleri doğrultusunda burada Osmanlıca Risale i Nur okumaya ve öğrenmeye çalışacağız.

Bu sistem nasıl işleyecek ?

Cevap: Öncelikli olarak osmanlıca bir Risale i Nur sayfasının fotografını çekeceğim ve buraya yükleyeceğim. Bu sayfa üzerinde ne harflerin karşılıklarını ve kelimelerin okunuşlarını göstereceğiz. Sonrası zaten çok kolay gelecek. Çünkü mantığı çok kolay. Fotografik hafızanın ön planda olduğu bir kelime yapısı olsa da yavaş yavaş okunabilir. Çünkü latin alfabesine bakarak osmanlıca harfleri ile yazılan harfleri ve kelimeleri çok az bir ön bilgi ile çıkarmanız mümkün.

Bir kaç harf hariç harflerin tamamı Kuran alfabesi ve kurallar da neredeyse Kuran temelli kurallar.

Çok basit bir örnek yazarsak özetlemek için. Y harfinin görevi kendisinden önce gelen harfi i sesi ile okutmaktır. Bunun gibi bir çok kural öğreneceğiz. Ama kolay olacağı kanaatindeyim.

Ama bana sorarsanız en güzel yöntem. Başak yayınlarından çıkan 5 Risale isimli eseri almak. Ve sol tarafında kelimelerin manaları ve Sağ sayfada bulunan osmanlıca risalenin latince yazılımı var. Siz hem burada kopya yazabilirsiniz hem de okuduğunuz Risaleyi kolayca anlayabilirsiniz. Şu an için elimde bu kitabım olmadığı için fotograf ekleyemiyorum. Ve fotograf eklediğim de neden ve nasıl sorularının cevabını birlikte arayacağız ve inanın bir kaç sayfa usulunce olmasada yazmaya çalıştım bu kadar tatlı ve latif bir şey görmedim ... on kere okusam bir Risaleyi ve aynı risaleyi bir kere yazsam daha çok şey anlayacağımdan eminim.

Öğrenmenin bir yolu da yazmadan geçer diyorum ve fotograf ekleyeceğim günü kadar Rahman ve Rahim olan Allah cc emanet olunuz. Bu arada fotograf eklendiğinde bunu başlığa yazarım. Sık sık konuya bakmanıza gerekyok.

....

hubbuuhra

Well-known member
hknco öncelikle fikriniz çok güzel. acaba sizi tanıyormuyuz daha önce sohbet kanalına katılmışmıydınız? bende osmanlıca öğrenmek istiyordum zaten vede risale i nur yazmak inşallah nasib olur

hknco

Well-known member

bu resim http://www.islamharfleri.com/risale/risale/flash/sozler_1_01.html linkli adresten alınmıştır. Dileyenler bu adresi kontrol etsinler okumak için çok hoş bir çalışma yapılmış. Cümlenin üzerine geldiğinizde latincesi çıkıyor.

Evet biz başlayalım okumaya öncelikli olarak herkesin Osmanlıca alfabesini Yani Kuran harflerini bildiğini var sayıyoruz. Bilmeyenler de ezberleyebilirler.

Öncelikli olarak bizim üzerinde duracağımız üç harf var bunlar Elif Vav ve Ye harfleri. Elif harfi kendisinden önceki harfi a yada e sesi ile vav harfi o ö u ü sesiyle y harfi ise kendisinden önceki harfi ı yada i sesiyle okutur. Eğer iki sessiz harf arasında Ye Vav veya Elif yoksa orada Elif varmış gibi e yada a sesiyle okumayı deneyin. Kelime çıkmıyorsa arapça veya farsça bir kelime olabilir. Unutmayın bazı kelimelerin osmanlıca yazımları aynıdır. gel gül kel üçü de aynı şekilde yazılır. Cümleye göre siz hangisi olduğunu çıkarırsınız.

Şimdi başlıyoruz.

^Bismillah^ zaten malumunuz. Ama gördüğünüz gibi sadece şedde Allah lafzında şedde kullanılmış. Başka hareke yok. Sonra gelen sessiz harfleri sırası ile yazalım. h r - h y r n - b (elif ) ş (ye) d r .

evet aradaki boşlukları hemencecik dolduralım. her hayrın b harfinden sonra elif var demekki ya be okuyacağız ya da ba okuyacağız. ba ş den sonra y var o da ı-i okutacak demekki başı oluyor. Son olarak da d r. R den sonra harf yok demek ki o da mantıken dır oluyor.

Demek neymiş Bismillah her hayrın başıdır. bu bir cümleydi. İnşallah devamını da okuyalım.

b z - d h (y)- b (elif) ş d (he) - elif (vav) nun - b (elif) ş lamelif r z . Evet

biz dahi baş ta o na ba ş la rız.

Burada bir kaç noktaya değinelim öncelikli olarak. Başta kelimesinde gördüğünüz gibi osmanlıca harflerde t ile yazılmadığı halde başta diye okuduk aslında orada yaza başda ama günümüze uyarlıyoruz ve başta oluyor. dal harfinden sonra gelen he kelimenin sonunun a ya da e ile bitmesini sağlar. bu arada lam elif okunurken sanki lamın önünde elif varmış gibi yani la diye okunulur.evet okumaya devam

b (y) l - e y - n f s m - ş (v) - m b (elif) r k - k lam m (he) - elif s la m - n ş (elif) n (y) -

b i l ey nefsim şu müba rek kelime islam nişanı

elif (vav) lam d(y) ğ (y) - k b (ye)

ol duğu gibi ..

evet son olarak cümlelerimizi şöyle tamam layalım olduğu gibi kelimesinin tam çevirisi oldığı kibi olarak çevriliyor lakin burada iki husus var. Bizim kullandığım türkiye türkçesi osmanlıcadan uzaklaştığı için burada başta olduğu kelimesi o harfi ile başladığından ünlü uyumuna girerek olduğu şeklini almış. Kibi kelimesinde ise kef harfi bazı durumlarda g olarak da kullanılmaktadır.

Keşke burada latin harfleri ile değil de harf harf orjinali ile açabilme imkanım olsaydı... O zaman çok daha verimli olurdu ve hemencecik kavrardınız.

İnşallah böyle bir şeyler anlayabiliyoruz diyorsanız devam edelim. Yok böyle karışık anlaşılmıyor diyorsanız inşallah başka bir yöntem bulana kadar Allah cc emanet olunuz. Osmanlıca klavye varmıdır ona bakacağım eğer varsa inşallah daha hoş olacak