En Güzel Dualar...

uður1

Well-known member
http://www.dinibilgiler.gen.tr/resim/kelam/besmele.jpg

Yâ Rab.!
Aciz ve eziğim, acziyetimin de bilincindeyim
Senden birşey istemeye, dilemeye yüzüm yok.!
Nerde benim benliğim, öğrendiğim değerlerim
Bendeki ben artık "ben" değilmiyim
Yürüdüğüm yoldaki engellere sebep bensem eğer,
Ve asıl eksiklik bende ise, yürütme beni
Bu engeller benim hayrıma ise arttır itikâdımı, imânımı
Zirâ Sen isteyene verensin
Şerri hayra, hayrı şerre çevirensin
İmkânım varken, hayra ortak et
Gözüm kör olsa da, kalp gözümü açık et
İnandığım kişiler azalsa da, inancımı sağlam tut
Kendimi unuttuğum anda, "SEN"i dâima hatırlama gücü ver
Yolunda yapılan hayrı,"SEN"le aramızda gizli tut
Alenen, bencillik taslanan hayrdan, "SANA" sığındım Yâ Rab.!
Dilimin söylediği sözleri emniyetli kıl
Boş söz söylemekten, lâl et konuşturma
Susmayı seviyorum diye, konuşmayı sevdirme
Yerinde ve zamanında, az ama öz konuştur
Alnımı seccademden ayırma
Elimi tesbihsiz koyma
Öfkemi yutmaktan başka içki içirme
Müslümanın içtiği en güzel içkidir öfke, yuttur bana Yâ Rab.!
Dergahına el açtığımda, katından kovma
İşlediğim günahlardan azad, tevbemi kabûl et
Ayağımı kötü yoldan, dilimi yalan sözden
Elimi haram kıldıklarından, gözümü yasakladığından
Kulağımı kötü sözden, kalbimi imânsızlıktan koru
Herkesten el ayak çekip, huzuruna durmaktan,
Yalnız SENİN rızanı isteyip, elimi yalnız SANA açmaktan,
Verdiğin ni'metlerin şükründen, mahrum bırakma
Hayırlı kıldığından razı et
Sana sığındım Allahım
Yalnız SANA

AMİN.. AMİN.. AMİN!..

uður1

Well-known member
*Âlemlerin Rabbi,
Rahman ve Rahîm Allah’a,

üzerimizdeki hadd ü hesaba gelmez lütufları adedince hamd ü sena; bütün
insanlığa rahmet ve kurtuluş vesilesi olarak gönderdiği habibi Hazreti
Muhammed (aleyhisselatü vesselam)’a, nezih aile fertlerine ve seçkin
ashabına onların hasenatı adedince salât ü selam ediyor; iyiliklere ve
salih amellere onbinlerle cevap verildiği şu çok bereketli mevsimde el
açıp bir kez daha Rabb-i Kerîmimizin ulu dergâhına sığınıyoruz:

Allah’ım! Semi’ ve Alîmsin, her sesi işiten ve ilmiyle her şeyi kuşatan
Sen’sin; Sen yakarışlarımızı da duyar, gizli-açık bütün hallerimizi de
bilirsin ihtiyaçlarımızı gider ve ne olur bize terkedilmişlik hüsranını yaşatma!

Rabbimiz!

Sen’den Cennetini dileniyoruz

Ona yaklaştıracak kavlî ve fiilî amelleri işlemeye bizi muvaffak kıl
Cennetini istediğimiz gibi rızanı da arzuluyoruz; rahmetinle ve
fazlınla muamele buyur da bizi Senin hoşnutluğunu kazanmış
bahtiyarlardan eyle!

Bize imanın hakikatini yakîn derecesinde öyle duyur ki, sadece Senin
mehabetini duyalım ve haşyet duygumuz da yalnızca Sana karşı olsun!

Rabbimiz!

Bizi korktuklarımızdan emin eyle ve duamıza icabette bulunarak istediklerimizi ihsan et

Kıymetlerini bilemediğimiz için hiç ihtiyaç hissetmediğimiz ve rahmet
hazinenden dilenmediğimiz nimetleri bile bize lutfeden Cömertler
Cömerdi!

İşte şimdi, ihtiyacımız olan şeyleri Sen’den dileniyoruz

Verenlerin en güzeli Sen’sin ve biz de Sen’in nezd-i rububiyetinden gelecek lütuflara her zaman muhtacız

Ellerimizi indirirken, arz u semayı yüzü suyu hürmetine yarattığın
Kainatın İftihar Tablosu Hazreti Ahmed ü Mahmud u Muhammed Mustafa’ya
(s.a.v.), ailesine ve ashabına bir kere daha salât ü selam ediyor, iki
salât ü selam arasına sıkıştırılmış niyazların reddolunmayacağı
ümidiyle dualarımızın kabulunü bekliyoruz, Rabbimiz!

AMİN.. AMİN.. AMİN!..*

uður1

Well-known member
"Dâima yediren ve kendisine hiç yedirilmeyen, bizi doğru yola ulaşdırıp da doyuran ve suya kandıran ve hep güzel vesilelerle imtihan eden Allah'a hamdederiz."

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Cevap: Dua Ufku

red-rose.jpg

Ey Allahım, senin vuslatını umarak ölmek hoştur. Fakat ayrılığının acısı ateşin üstündedir. Kafir bile cehennemde “Bana bir baksaydın, cehennemde olduğuma gam mı çekerdim?” deyip durur. Çünkü o bakış, bütün eziyetleri tatlılaştırır, büyücülerin el ve ayaklarının kan diyetidir o bakış.

Ey her ağyarı yar eden, ey dikene gül libası ihsan eyleyen!

Toprağımızı ikinci defa olarak yine süz de “hiçbir şey” olmayanı yine "bir şey"haline getir! Bu duayı da önce sen emrettin, yoksa bir toprak parçasında sana dua etmeye kudret mi olurdu?

Ey hikmetine hayran olduğum Rabbim, madem ki dua etmemizi emrettin, bu emrettiğin duayı sen kabul et.

Mesnevi, Hz. Mevlana

Huseyni

Müdavim
Ey Feyyaz-ı Hakim!

Bizi hidayetinden,
ibadetinden,
istikametinden ayırma!

Bizi hakkı hak bilip hakka ittiba etmekle,
batılı batıl bilip batıldan içtinap etmekle rızıklandır!

Bizi Sana uzak eyleme!

Âmin!

uður1

Well-known member
Ya Rabbim

Gecenin serrinden muhafaza eyle
Sokakların fitnesinden koru
Gündüzün rehavetinden koru
Arkadasların boşundan koru
Malayanilikten koru
Ailemizi emin olamadıklarımızdan koru
Otururken gezerken konusurken yazarken bizi Sana kurban et Efendimize kurban et

Ya Rabbi su saatlerde halini Sana arzeden güzel kardeslerimizin dualarını fısıltılarını niyetlerini halis eyle kabül buyur.

Allah'ım!
Bütün müslüman kardeşlerimin, bizim bilmediğimiz,
Seninse muhakkak bildiğin sıkıntılarını gider.
Bizim hiçbirşey yapamadığımız dertlerine
Sen deva ol...
Her sarsıldıklarında tutamadığımız ellerini Sen tut,
Her incindiklerinde yakınlığınla merhemini sür.
Biz onları seviyoruz Sende Sev ve Sevindir (AMİN)

HAYIRLI CUMA LAR

Selam ve Dua ile...

Ey Rabb'im!
Beni sana şükreden...
Seni anan...
Sen'den korkan...
Sana itaat eden ve sana yönelen kullarından eyle...
Tevbemi kabul et...
Günahlarımı affet....
Dua'larımı kabul et..
Iman ve islam-ı sabit kil...
Kalbime hidayet et...
Allah'ım!
Sen'den Rahmetine ve mağfiretine vesile olan amelleri,bütün günahlardan uzak olmayı,bol bol iyilik yapmayı,Cehennem'den kurtulup,Cennet'e kavuşmayı isteriz...
Allah'ım!
Yaptığımız zülüm ve günahları,şaka,ciddi ve kasten işlediğimiz kusurları affet...Bunların hepsi bizde var...
Allah'ım!
Beni en güzel şekilde yarattın,Ahlakımı da güzelleştir...
Allah'ım!
Bana iyi ameller yaptır,kötülüklerden vaz geçir,fakirleri ve düşkünleri sevdir,tevbelerimi kabul et...
Allah'ım!
Ihtiyarlığımda,ömrümün sonunda bana,bol bol rızık ihsan et...
Allah'ım!
Borç yükünden ve düşmanların hakimiyetinden sana sığınırız...
Allah'ım!
Verdiğin nimetlerin yok olmasından,lütfettiğin afiyetlerin kaybolmasından,beklenmedik afetlerden ve bütün gazablarından sana sığınırım....
Allah'ım!
Alaca illetinden,delilikten,cüzzamdan ve tehlikeli hastalıklardan sana sığınırım....
Allah'ım!
Kötü günden,kötü geceden,kötü zamandan,kötü arkadaştan,mahalledeki kötü komşudan sana sığınırım...
Allah'ım!
Sen'den başka ilah olmadığı,yedi kat göklerin sahibi ve Yüce Arş'ın sahibi olduğun icin senden istiyorum...
Sen her şeye kadirsin...
Allah'ım!
Kur'an dan okuduğumuz her bir cüz karşılığında bize mükafaat ve her bir harf karşılığında manevi bir tad ver...

AMİN...

uður1

Well-known member
Allahım, kalbimizi iman ve Kur’ân nuruyla nurlandır. Allahım, kendimizi daima Sana muhtaç olduğumuzu hissetmekle bizi zengin eyle; Senin rahmetine ihtiyaç duymamakla bizi fakir düşürme. Biz kendi güç ve kuvvetimizden vazgeçip Senin güç ve ve kuvvetine sığındık. Sen de bizi, Sana tevekkül edenlerden eyle. Bizi nefsimize terk etme. Bizi hıfzınla koru. Bize, erkek ve kadın bütün mü’minlere rahmet et. Kulun, peygamberin, yüce katından seçtiğin, dostun, mülkünün güzelliği, sanatının sultanı, inâyetinin pınarı, hidâyetinin güneşi, hüccetinin lisanı, rahmetinin timsali, yaratıklarının nuru, mevcudatının şerefi, pek çok olan mahlukatının içinde birliğinin kandili, kâinatının tılsımının keşfedicisi, rubûbiyet saltanatının ilâncısı, râzı olduğun şeylerin tebliğcisi, isimlerinin definelerinin tanıtıcısı, kullarının öğreticisi, kâinatının delillerinin tercümanı, rububiyetine ait güzelliklerin aynası, Senin görünüp gösterilmene vesile olan habibin ve âlemlere rahmet olarak gönderdiğin resulün olan Efendimiz Muhammed’e, bütün âl ve ashâbına, kardeşleri olan nebî ve resullere, mukarreb meleklerine ve sâlih kullarına salât ve selâm eyle. Âmin.
Esma-ül Hüsna
Es-Semi: Ezelden ebede varlıkların bütün seslerini biri diğerine engel olmaksızın işiten; kâinattaki bütün ses ve işitmeler Onun herşeyi kuşatan işitme sıfatının tecellîleri olan.
El-Basîr: Gizli ve açık herşeyi her haliyle çok iyi gören, sonsuz kudret ve hikmetiyle her canlıya lâyık gözü ve görme kabiliyetini ihsan eden.

Cevşen-ül Kebir'den...
Allah’ım! Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:
Ey Rabbimiz,
Ey İlâhımız,
Ey Seyyidimiz,
Ey Mevlâmız,
Ey Yardımcımız,
Ey Koruyucumuz,
Ey Kâdirimiz,
Ey Râzıkımız,
Ey Delilimiz,
Ey Medetkârımız,

Bütün kusurlardan uzaksın. Senden başka ilâh yok! Affet bizi. Bizi Cehennemden kurtar.
AMİN AMİN AMİN ECMAİN İNŞ.AMİN.........

[TR="class: cms_table"]
[TD]
[/TD]
[/TR]

uður1

Well-known member
Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Rabbi, okumus oldugum fatiha-i seriften hasil olan misli sevabi, öncelikle Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)"in mübarek ve pak ruhlarina, ehli beytine, ali ve ashabina, Hz. Adem babamizdan bugüne kadar gelmis, gecmis, tüm Peygamberlerine, evliyalarina, dostlarina, suan dünyada ve ahirete göcmüs tüm akrabalarimiza, kabirlerinde garip kalmis bir fatiha bekleyen kullarina, tüm müslüman ve müminlere, ayrica bende hakki kalmis ödeyemedigim tüm kullarina hediye eyledim, sen vasil ve haberder eyle ya Rabbi. El-Fatiha..AMİN AMİN AMİN ECMAİN İNŞ.........

ASHAB-I BEDR

Well-known member

2f3ac2631205d7b63a16aa7e4a782429-e1310749048420.jpg

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:

"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."

(et-Tergib ve’t-Terhîb, 2:.119, 120.)

Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:

"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini
siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."

(Ra’d Suresi, 39; Mecmuatü’l-Ahzab, 1:597.)

ASHAB-I BEDR

Well-known member

296317_201176773286392_143962669007803_438780_1436586517_n.jpg

Allah'ım, Muhammed ve âline salat eyle ve saygınlık döşeğini benim için yay;

(kana kana içebilmem için)

rahmet pınarlarının kaynağına indir beni; cennetinin ortasında yer ver bana;

beni katından kovulmayla karşılaştırma; senden ümit kesme yoksunluğuna duçar etme;

İşlediklerimle kısas etme; kazandıklarım hususunda sorgulama; gizlediğimi açığa çıkarma; örttüğümü açma;

amelimi adalet terazisinde ölçme; halkın gözleri önünde halimi aşikâr etme; yayılması benim için utanç vesilesi olan şeyleri onlardan sakla;

katında beni rüsvay edecek şeyleri onlardan gizle.

Hoşnutluğunla derecemi yükselt; bağışlamanla saygınlığımı kâmil eyle; beni sağdakilerin (Ashabü’l-Yemin) arasına kat;

güvene kavuşanların yollarına yönelt; kurtuluşa erenler grubuna dahil eyle;

benimle salihlerin meclislerini şen eyle.

Âmin, ya Rabbe'l-âlemin

ASHAB-I BEDR

Well-known member

296350_10150359628284672_696779671_7956031_1216088194_n.jpg

Ey Allahım!

Her günah(ım) için senin affını talep ediyorum. Öyle günah ki, ondan sana dönüş yapmış, sonra ikinci bir defa onu yapmaya yeltenmişimdir.

Sana nefsimden va'dettiğim ve yerine getirmediğim her hareketimden ötürü senin affını isterim, Zât-ı ulûhiyyetini irâde edip de sonra başkasının karışmış olduğu her amelimden sana sığınır ve senin affını talep ederim ve yine bana ihsân ettiğin ni
metleri kötüye kullanıp onunla sana isyân ettim, ondan da beni affetmeni talep ederim.

Ey gaybı ve şehâdeti (hâzırı ve geleceği) bilen Allah!

Gündüzün ışığında, gecenin karanlığında, cemaat içinde, tenha yerlerde, gizlide, açıkta, işlemiş olduğum günahların tümünden dönüp hepsini silecek olan affını talep ediyorum,

Yâ Halîm!

Denildiğine göre bu istiğfâr Hz.Adem'in veya Hızır'ın istiğfârıdır.

ASHAB-I BEDR

Well-known member

sohbet-i-canan.jpg

Yâ Rabbî!

Rûhumda bir ilim katresi var.

İlâhî onu hevâ rüzgarıyla ten toprağından muhâfaza eyle.

Ey ihsânı çok olan Rabbim!

Cefâ içinde geçip giden ömre merhamet et.

Ey affetmeyi seven Rabbim!
Bizi affeyle.

İsyân derdimize çâre eyle.

Ey yardım isteyenlerin yardımcısı!

Bizi hidâyete çıkar.

Âmin..

Mevlana Celaleddin Rumi (k.s)

uður1

Well-known member

Büyük Allah'tır, her türlü hamd ü senâ O Yüceler Yücesi'nin hakkıdır ve sabah-akşam tesbîh ile anılmaya layık yalnız O'dur.
Âlemlerin Rabbi Yüce Allah'a sonsuz hamd ve şükür, Kainatın Medar-ı Fahri Efendimiz (aleyhisselam)'a, âline ve ashabına da nihayetsiz salât ü selam olsun.

Allah'ım, zatında yüce olan dinini bugün de dünyanın her bir köşesinde bir kere daha yücelt; hakkı-hakikati bütün gönüllere duyur.. bizim ve bütün kullarının sinelerini imana, İslam'a, ihsan duygusuna, Kur'an'a ve Hakk'a hizmete aç ve bizi ihlasın özüne ermiş, hep takva hatta onun da ötesinde vera' duygusuyla hareket eden, zühdü bir hayat tarzı olarak benimsemiş, yüce nezdinde kurbete mazhar olmuş, Sen'i sevmiş, icraat-ı sübhaniyenin hepsinden razı ve hoşnut olmuş ve Sen'in sevdiğin, hoşnut olduğun kullarından eyle!.
Ey Merhameti Sonsuz Yüce Rabbimiz! Yeryüzünde sulhtan, barıştan, sevgiden, hoşgörüden, insanlıktan ve inandığı gibi yaşamadan başka bir arzusu olmayan kapının bu bendelerine kötülük ve düşmanlık yapmaktan bıkıp usanmayan ve menfur emellerini gerçekleştirmek için plan üstüne plan, entrika üstüne entrika, komplo üstüne komplo kurup duran hak ve hakikat düşmanlarından, zalimlerden çekmediğimiz kalmadı. Biz de nâçâr bir kez daha kapına geldik, dergahına iltica ettik; rahmet, şefkat ve merhametini dileniyoruz. Allahım bütün ümmet-i Muhammed'e (aleyhissalâtü vesselam), bilhassa kadını erkeğiyle kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza vifak ve ittifak, birlik ve düzen, güç ve kuvvet nasip eyle.

Yegane güç ve kuvvet sahibi, Sultanlar Sultanı Rabbimiz! Canlarımız gırtlağımıza dayandığı için huzurunda zaman zaman isimlerini, mekanlarını hususi ya da umumi tasrih ettiklerimiz başta olmak üzere bize düşmanlık besleyen ne kadar insafsız gaddar ve zalim varsa hepsini Sana havale ediyoruz.

Allah'ım! Sen de biliyorsun ki bizim derdimiz onların perişaniyeti değildir; biz kimseye karşı düşmanlık beslemiyor ve hiç kimse hakkında kahriye okumayı tasvip etmiyoruz; sadece, kötülük düşüncesiyle yatıp kalkan kimselerin şerlerinden emin olmayı diliyoruz. Vereceğin hükme karşı her zaman boynumuz kıldan ince; şayet Sen onların hidayetlerini murad buyuruyorsan en kısa zamanda onları hidayete erdir; yok muradın bu değilse Rabbim, o hak-hukuk tanımaz, insanlıktan nasipsiz, tiran bozması azgın ve taşkınların ağızlarına gem vur.. ellerini, ayaklarını bağla.. o azgınlar güruhuna karşı gücünün ve kuvvetinin büyüklüğünü göster.. kalemleriyle düşmanlık yapanların kalemlerini, dilleriyle hakkımızı ihlal edenlerin dillerini.. kaba kuvvetle iş yapmaya çalışanların maddi güçlerini daha kullanılamaz hale getir ve hepsinin ama hepsinin kuvvetlerini, aşırılıklarını, dalaletlerini, güçlerini, birliklerini, şer ve zulüm istikametinde kullandıkları malzemelerini, ittihat ve ittifaklarını paramparça et; zîr ü zeber eyle!.

Yüce Rabbimiz! Hayatlarını Sen'in masum kullarına adavet etmeye bağlamış din ve diyanet düşmanlarını bütün teşebbüslerinde hezimete uğrat.. onları sarsıntı üstüne sarsıntıya maruz bırak.. birlik ve düzenlerini boz.. cemiyetlerini paramparça hale getir.. hepsini bölük-pörçük et.. birbirlerine düşür.. kirli emellerine ulaşmalarına müsaade etme ve o insanlık mahrumu zavallılara karşı her zaman biz kullarını nusretinle te'yîd buyur! Amin!..

Biricik önderimiz, mihmandarımız, kılavuzumuz, dünya ve ahiret saadetimizin vesilesi Efendimiz'i, âlini ve ashabını duamızın sonunda bir kere daha salât ü selamlarla yâd etmek istiyoruz, Rabbimiz. Ne olur, bahtına düştük, güzel isimlerin, yüce sıfatların, Peygamberimiz ve Kur'an hakkı için dualarımızı kabul buyur; yolda bulunmanın hakkını veremiyor olsak da yolunun bu muhtaç yolcularını yollarda bırakma, kapından eli boş geri çevirme, haybet ve hüsrana maruz bırakma!

Amin.. Amin.. Amin!..

uður1

Well-known member
"Ey Rabbim! Nice ayakların kaydığı günde benim ayaklarımı sırat üzerinde sabit kıl." "Sânı yüce, bürhânı büyük, kudreti şiddetli Allah'ın adıyla. Allah ne dilerse o olur. Şeytandan Allah'a sığınırım." "Ey Rabbim! Koğulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım!"
"Ey Rabbim! Senden bildiğim ve bilmediğim hayrın hem çabuk, hem geç olanını istiyorum" "Ey, Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle, hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat, ölümü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefât ettir." "Allah'ın adıyla! Allah bana kâfidir. Allah'a tevekkül ettim. Allah'a dayanmaktan başka kudret ve kuvvet yoktur." "Senin isminle ey Rabbim yanımı yere koydum. Yine senin yardımınla kaldırırım. Eğer ruhumu alıkorsan rahmet eyle, eğer tekrar verirsen onu sâlihleri muhafaza etdiğinle muhafaza eyle." "Ölüyü dirilten Allah'ı tesbîh ederim ve O her şeye kaadirdir" "Ey Rabbim bana cennetin kokusunu duyur ve onun ni'metlerinden nasîblendir ve bana ateşin kokusunu duyurma." "Yâ Rabbi! Yapdıklarımın şerrinden sana sığınırım: Ve senin bana in'âm ve ihsan etdiğin ni'-metleri ikrar ve i'tirâf ederim. Kendi kusur ve günâhlarımı da ikrar ve i'tirâf ederim." "Ey Rabbim! Bana râzı olduğun bir çalışma, ver, günahımı bağışla, makbul bir amel ve zarar etmeyen bir ticâret nasîp et." "Sana teslîm oldum ey Rabbim! Sana îmân etdim, sana tevekkül etdim ve sana yöneldim, inanmayanlara karşı, sana dayanarak mücâdele etdim ve neticede ancak seni hakem olarak kabul etdim, benim evvelki yapdıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yapdıklarımı da mağfiret et."AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN ECMAİN İNŞ.İNŞAALLAHUTEALA..........

Huseyni

Müdavim
Ey Settaru’l-Uyub!

Günahlarımı bağışla!
Ayıplarımı ört!
Noksanlıklarımı ikmal eyle!
Eksikliklerimi itmam eyle!
Hatalarıma mağfiret buyur!
Seyyiatımı hasenata tebdil eyle!
Günahlarımı uhrevî kârlara tahvil eyle!

Âmin!

uður1

Well-known member
Resim: http://www.dinibilgiler.gen.tr/resim/kelam/besmele.jpg

*Ey Yücelerden Yüce Rabbim! Bütün mal ve mansıp sahipleri kapılarını sürmelediler. Sen’in yüce dergahının kapısı ise asla kapanmaz ve dilekte bulunanlara her zaman açıktır.
**Ya Rabbî, Ya İlahî! Yıldızlar gaybûbet âlemine, gözler de uykuya daldılar. Sen ise, ey Rabbim, Hayy’sın, Kayyûm’sun; uykudan, uyuklamadan sonsuz defa münezzeh ve müberrâsın. **Ya Rab! Gece, karanlığıyla mevcûdâtın üzerini örtünce döşekler de seriliverdi ve sevenler sevdikleriyle başbaşa kaldılar. Sen, Sen’in yolunda, Sana ulaşma istikametinde cehd ü gayret içinde bulunanların biricik sevgilisi, (benim gibi) yalnızlık gurbetine maruz kalanların da yegane enîsisin!**Ya İlâhî! Ulu dergâhına sığınan bu kimsesiz kulunu kapından kovacak olursan ben gidip hangi kapıya iltica edebilirim ki! İlâhî! Yakınlığından mahrum edersen beni, o zaman ben kimin yakınlığını umabilirim ki! İlâhî! Şayet Sen bana azap etmeyi murad buyurursan, ben biliyorum ki, cezalandırılmaya fazlasıyla müstehakım! Fakat affınla sarıp sarmalarsan, o da Sen’in lütfun ve keremindir. **Ya Seyyidî, ya İlâhî! Marifet erbabı kulların Sen’i bulduklarında Sen’den başka ne varsa hepsinden yüz çevirmişlerdir. Salih kulların Sen’in fazlınla necâta ermişlerdir. Taksîratı pek çok günahkarlar da “Tevbe, ya Rabbi!” deyip yine Senin kapına yönelmişlerdir. **Ey affı güzel Rabbim! Ne olur, affının serinliğini ve marifetinin halâvetini benim ruhuma da duyur ve beni onlarla doyur! Her ne kadar ben bunlara lâyık olmasam bile, haşyetle önünde iki büklüm olup ikâbından sakınılmaya lâyık olan da, mücrimlerin günahlarını bağışlama şanına yaraşan da yalnız Sen’sin!

Amin.. Amin.. Amin!.. *

uður1

Well-known member
Kurban şükür için rabbimize karşı olan kurbanlığımızı belirtmek için acizliğimizi ve faniliğimizin dahada iyi anlaşılması için kesilir.aslında çok iyi bir ibadettir ama fakirlere farz vacip değildir.zatenki yanikide vacip bir ibadettir.kurbanı allaha karşı şükür kurban ederek nasıl kul olduğumuzu daha iyi göstermek için kurban kesilir...her zaman insan zevala akar insanda öleceğini kurbanda bir kezdaha anlar görür.ayrıca o kestiğimiz ve keseceğimiz kurbanlarda bizi sırat köprüsünden geçirek olan hayvanlardır.herkes parası nisbetinde en iyi hayvanı kesebilir kesmelidir.ki sıratı müstakimi köprüyü daha kolayca hızlıca geçip cennete ulaşsın ulaşabilsin tabikide insanın değeri dahada büyük olduğundan allah h.z. Ibrahime bir koç yollamıştır zaten insanoğlu yeryüzün halifesidir..her ne kadar istemesede olmuştur bir kere.sabretmek herşeyin ilacıdır herşeyin başı sabırdır.sabrın sonu selamettir.sabır acıdır ama meyveside tatlıdır.sabreden derviş muradına ermiştir.......yaniki bizde tövdeiistiğfar çekerek bu fani belalı dünyanın belalarından inş. Kurtulabiliriz.dua her zaman her daim yapılmalıdır......inş. Yaptığımız dualar ettiğimiz dualar yaptığımız tüm ibadetler kabul olur diye dua ediyoruz inş.hep birlikte geleceğe güvenle ümitle sevinçle umutla bakmayı bize nasip eyle ya rabbimiz.ümitsizliğe düşürme bizi ey rabbimiz.ümit ver hepimize umut ver hepimize fazlından fazla fazla ver ey rabbimiz bütün ümitler sana bağlıdır rabbimiz ey rabbülalemin yardım et bize insanlığa müslümanlık islam alemine yar ve yardımcı ol inş. Her daim bizi koru bağışla affet ey rabbimiz bize acı bize merhamet et bizi cehennemiz ateşinin azabından kabrin darlığından azabından vede ahiretteki şiddetli azaplardan koru bizi bağışla ey rabbimiz.itirafımızdır günahlarımızı bağışla bizi nefsine zulmeden kullarından eyleme ya rabbimiz.tövbe edip o tövbemizi ölünceye kadar tutmayı nasip eyle ey rabbimiz.iyilik ver bize hayır ver bize umut ümit ver bize ey rabbimiz ey rabbülalemin.ay doğunda üzerimize bizi gecenin şerrinden koru gündüzün fitnelerinden uzak eyle bizi ey rabbimiz.sana geldim ey rabbim bağışla bizi kapından geri çevirme bizi çok pişmanız mahcubuz huzurunda ey rabbimiz.hüzünlüyüz üzgünüz ey rabbimiz üzüntülerimi hüzünlerimizi sıkınlarımızı dertlerimi gider ya rabbim.bize ademin tövbesiyle huzuruna varmayı nasip eyle.yusufun gömleğiyle gelmeyi h.z. Eyyübün sabrıyla huzuruna gelmeyi sana ulaşmayı nasip eyle bize ey rabbimiz bize veysel karaninin sabrını ver ey rabbimiz.herşeye karşı sabretmeyi bize ihsan eyle ey rabbülalemin.zor durumdaki filistindeki gazzedeki fellucedeki somalideki afrikadaki vandaki vede diğer tüm gurbetteki darda kalan tüm kardeşlerimize yardım ey rabbimiz.herşey sana bağlıdır ey rabbimiz.h.z. üstad bediüzzaman said nursi yüzüsü hürmetine bizi affet bağışla ey rabbimiz.bize kaldıramayacağımız yükleri yükleme ey rabbimiz.bize katlanamayacağımız acılar yaşatma allahım bize her daim yardım et yardımcı ol bize dost olarak sen yetersin ey rabbimiz.bütün müminlere yar ve yardımcı ol ey rabbimiz.....ey rabbimiz sana hakkıyla kulluk yapabilmeyi bize nasip eyle ey rabbimiz sana hakkıyla şükredebilmeyi hakkıyla ibadet yapabilmeyi bizlere nasip ve müesser eyle ey rabbimiz.hertürlü bela musibetlerden sıkıntılardan afetlerden deplerden felaketlerden afatlardan çok şiddetli zaplardan gazaplardan yine senin affına merhametine sığınırız ey rabbimiz.herşey sendendir biliriz.bize rahmet bereket bolluk hayır sevap ver ey rabbimiz.bize yağmur su rahmet bereketinden iyisinden hayırlısından ver ey rabbimiz bize karşı her daim sabırla her zorluğundan üstesinden gelmeyi nasip ve müesser eyle ey rabbimiz...amin amin amin amin amin ecmain inşaallahuteala.inş.selametle ve dua ile.selamün aleyküm.saygılarımla.........allaha emanet olun inş. Değerli dostlarım......vesselam........