Günün Sözü

ayvazoðlugýda

Active member
Sonsuz olan sona gidiyorum bir nefes adım kaldı ..........sona geldim başa döndüm sona geldim yine başa döndüm ah dedikçe yanıyorum vah dedikçe yanıyorum derdim dilekçem oldu hakka olan sevdam kelepçem oldu yanıyorum...yaktı bizi bu hicran ayrılık günlerindeki dönülmez akşamların ufuklarındaki vaktin çok geç olduğunu söyleyen ıssız sessiz yıldızların bekleyişleri ne zaman son bulacaktı...bırak bu ömrün son faslıdır devridir dönemidir bırak rahat bırak ömrünü de nasıl isterse öyle geçsin.neye yaklaşsam sonu ayrılık ve kırgınlık anladımki mevladamdan gayrisiyle yokmuş yakınlık...yahya kemal beyatlı...

Made in ayvazoğlugıda.....dan saygılarımızla........

__SARA__

Member
Hz Şems (k.s) Hz Mevlana (k.s)
Dokuz yurda tenimi lime lime dağıtsalar...Yedi çakal sürüsü vücuduma saldırsalar...Kırmazdı acılar beni,yorardı belki teni. Özümsün,özümle ararım MEVLANA'M seni.Yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim.Gör ki AŞK için ÖLMEK ne demekmiş."

uður1

Well-known member
Cevap: gunun sozu

Nefis Rabbisini tanımak istemiyor; firavunâne kendi rububiyet istiyor. Ne kadar azaplar çektirilse, o damar onda kalır. Fakat açlıkla o damarı kırılır.

{Ramazan Risalesi}

uður1

Well-known member

Ayet-i Kerime
Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.
{Hucurat Suresi 49:6}

Hadis-i Şerif
Enes (r.a.) rivayet ediyor: Ramazan ve Kurban bayramlarını Lâ ilahe îlllallah'lar ile Allâhü ekber'lerle, Elhamdülillah'larla Sübhanallah'larla süsleyiniz.

(Camiüssağir: 4579)

Vecize
Kur’ân hem zikirdir, hem fikirdir, hem hikmettir, hem ilimdir, hem hakikattir, hem şeriattır, hem sadırlara şifa, mü’minlere hüdâ ve rahmettir.

{Mesnevi-i Nuriye}

Dua
Onlar, şöyle diyenlerdir: “Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helâktir!” “Şüphesiz, ne kötü bir durak ve ne kötü bir konaktır orası.”
Furkân Sûresi 25:65,66

uður1

Well-known member

Elbette bîçare insanların ebedperest kalbini ve aşk-ı bekaya meftun olan ruhunu güldürecek, sevindirecek, meşru dairesinde ve müteşekkirane, huzurkârane, gafletsiz, masumane eğlencelerdir ve sevab cihetiyle bâki kalan sevinçlerdir. Bunun içindir ki, bayramlarda gaflet istilâ edip, gayr-ı meşru daireye sapmamak için, rivayetlerde zikrullaha ve şükre çok azîm tergibat vardır. Tâ ki; bayramlarda o sevinç ve sürur nimetlerini şükre çevirip, o nimeti idame ve ziyadeleştirsin. Çünki şükür, nimeti ziyadeleştirir, gafleti kaçırır.
(Bediüzzaman Said Nursi – 28. Lem’adan)
Lügatler
Aşk-ı beka :sonsuzluk aşkı, ebedi yaşama tutkusu
Azim :büyük, yüce, çok ileri
Bâki : devamlı, kalıcı, ölümsüz
Bîçare: çaresiz
Cihet :yön, taraf
Ebedperest :sonsuzluğa düşkün
Gaflet :dikkatsizlik, vurdumduymazlık, en mühim vazifeyi düşünmeyip kıymetsiz işlerle uğraşmak
Gayr-ı meşru : helâl olmayan, dine aykırı
Huzurkârane :huzur verici olarak
İdame :devam ettirme
İstila :kaplamak, yayılmak, ele geçirmek, işgal etmek
Lem’a :parıltı, parlamak
Masumane :suçsuz şekilde, günahsız olarak
Meftun : düşkün, tutkun, bağımlı
Meşru :şeriata uygun, doğru, hak, haram ve yanlış olmayan
Müteşekkirane :şükrederek, şükretmek suretiyle
Nimet :iyilik, lütuf, ihsan, yiyecek içecek faydalı şeyler
Rivayet :hikâye edilen hadise veya söz
Sürur : sevinç, mutluluk
Şükür :Allah’a teşekkür
Tergibat :rağbetlendirmeler,şevklendirmeler
Zikrullah :Allah’ı anmak
Ziyade : fazla, daha çok, fazlasıyla

--

uður1

Well-known member

Böyle her baharda haşr-i ekberden daha garib binlerle haşirleri inşa eden, mükafat ve mücazat için kudretine nisbeten bir bahardan daha kolay olan haşri yapacağını ve kıyameti getireceğini umum enbiyasına binlerle defa va'd ve ahdeden ve Kur'an’da haşrin vukuuna binlerle işaretle beraber, bin adet ayetlerinde sarahaten tehdid ve taahhüd eden bir Kadir-i Cebbar'ın, bir Kahhar-ı Zülcelal'in o kadar va'dlerini tekzib ve kudretini inkar hükmünde olan inkar-ı haşr hatasını irtikab edenlere Cehennem azabı ayn-ı adalettir.
(Bediüzzaman Said Nursi - 7. Şua'dan)
Lügatler
ahd
:vaad etmek, söz vermek, yemin etmek Ayn-ı adalet
:tam bir adaletin gereği Azab :
büyük sıkıntı, dünyada işlenen günahların âhiretteki cezası Enbiya :
nebiler, peygamberler Garip :
tuhaf, hayret veren Haşir
: öldükten sonra âhirette tekrar diriltilip Allah’ın huzurunda toplanma Haşr-i ekber
:âhiretteki en büyük diriliş İnkâr :
reddetmek, karşı çıkmak İnkâr-ı haşr
:öldükten sonra dirilmeyi kabul etmemek İnşa :
yapma, vücuda getirme, yaratma İrtikab :
kötü bir işlemek Kadîr-i Cebbar
:istediğini yapmaya ve yaptırmaya gücü yeten(Allah) Kahhâr-ı Zülcelal
:her an kahretmeye yok etmeye gücü yeten ululuk sahibi(Allah) Kıyamet :
dünyanın yıkılıp harap olması, dünyanın sonu Kudret :
güç, kuvvet, iktidar Mücazat
:dua, yalvarış Nisbeten
:kıyasla, oranla Sarahaten
:açıkça, aşikaren Şua :
ışık, parıltı Taahhüd :
söz vermek, üzerine almak, yüklenmek Tehdid
:gözdağı vermek, korkutmak, korkutulmak Tekzib :
yalanlamak Umum
: bütün,tüm, tamam, hepsi Va’d
:söz vermek Vuku’
:gerçekleşmek, meydana gelmek

uður1

Well-known member
Hoşgeldiniz​

13_1.gif

9_1.gif
O daima yaşayandır. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O halde O'na Dininde ihlâs (ve samîmiyet) erbâbı olarak "Hamd olsun kâinâtın Rabbi olan Allah'a" (diye) duâ edin... (Mü'min Sûresi/65) Dualar ve Zikirler'e hoşgeldiniz. Muhterem Mahmut Sami Ramazanoğlu'nun tertip ettiği, Erkam Yayınlarından çıkmış olan Dualar ve Zikirler adlı kitap esas alınarak hazırlanmış bu sitede Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şeriflerle öğretilen ve emredilen dualar bulunuyor.