Mustafa CİLASUN Şiirleri

Mustafa Cilasun

Well-known member
Can, yar içindir, ruhun firkati kimedir!
43101.jpg

Ne kadar sessiz kalsam
İnşiraha hasret kalbimi bir nebze olsun dikkate almasam
Kalbımla yol alsam, nefsimle hemhal edip anlaşsam, kimliksiz bir nefes olsam
Vecdimin sulukuyla uyansam, varsa ecrim
araf için düşüncelere dalsam ve hıçkırsam

Bir
hüzün var içimde
Her ne hikmetse alıp götürüyor derinlere, kimde bilmese bile
Hal anlaşılmaz oluyor, melal sukutuyla feryar edeip duruyor, sabır yetmiyor
Kanaat idrakin değilde acziyet hüküm sürüyor, boynum bükülüp
gözyaşım beliriyor

Ne nefesim yetiyor
Ne kederim dinmek biliyor, içimden sessizlik içinde yazmak geliyor
Kuytu bir köşede kefenim bekliyor, ne kadar umnudum kaldıysa niye ah ettiriyor
Hicran en yakınım oluyor, susmak
gözlerimi karartıyor, vicdanım nedense çığlık atıyor

Sevmek ne latif bir haz
Sevilmek sanki hazanın bahtında kalmış suskun bir
yeşil yaprak
Yoksa yaranmak için mi yaşamak lazım, ne derlere göre mi ömrü adamak sığınağın
Neden bu sıcakta üşüyrum, cami kapılarında bekleyenlere
gülüyorum, ah bu sancılarım

Samimi olmalı bir can
Şayet
insanlık adına kayıplarda yaşamıyorsa derd-i gamı olan
Bilemiyorum her yanımda takiyeler içinde koşturan, varlık adına ,kul köle olan
Ey aklı olan, iradesi bulunan, idrakiyle yol alan
insan, iman sadakat ister, aşk diler can

Şayet tahkik etmiyorsan
Nefsin için debelenip bin bir yol bulmak adına çırpınıyorsan
Avuntularla yaşıyorsan, hangi hesabın vaktinde uyanacağını bilmiyorsan ey kan
İman niyedir, kulluk kimedir,
ölüm nasıl bir diriliştir, kabir niye sukut eden haşyettir

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Unutmadım, halin demine çaresiz bıraktım!
23307.jpg

[FONT=Georgia, serif]Sessizce yaralanmışrım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kadar takatim kaldıysa, canhıraş çırpınmıştım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Suallerim cevapsız kaldı,sabır hiç acımadan dağladı,gözyaşları mı kaldı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kalmamıştı yapacak birşey, alıp götürmüştü esrarengiz bir el, benimleydi keder[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Neler çektim ardından[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kaldım dinmeyen sancıların sağanağıda, ne yapardım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yalnızlar limanına sığındım, dalgaların sedası misaliydim, sessizdin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Vefa böyle mi olmalıydı,insan olan bir gerekçesini bulmalı ve anlatmalıydı, olmadı[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kızmak asla yetmiyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Suskun kalmak bilsen ne kadar ağır geliyor, içimi titretiyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nereye gitsem, nedamet içinde yalnızlığıma çekilsem, gözyaşlarım dinmiyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nedensiz gittin,bir nebze olsun değer vermedin,demek ki artık kalbinden de sildin[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Oysa neler söylemiştin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kalbimi meftun eden bir ülfettin, suhuletin halinde edeptin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nezaketinle celbettin, ruhumun insicamında ne kadar kıymetliydin, hiç bilmedin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sevginin lisanı gibiydin, şevkin sanki adresiydin,neden hiç söz etmeden çekilmiştin[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hangi vadimden döndüm[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Asabiyet içinde yol alan birimiydim,nerde kaldı övgülerin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Şimdi heryer çok sessiz ve hissiz, zihnim ziyadesiyle ahenksiz ve faidesiz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Gözlerim şevk vermiyor artık fersiz, nefesim sanki kesilecek gibi çaresiz ve zevksiz[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Ne güzel mehtaba dalardık[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sanki hiç içinden çıkmayan birer candık, umutla yaşadık[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Düşler kurguladık, yarınlar için planlar yaptık, şimdi ellerim boş, niye ağladım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Gönlümde yer aldın, yar adına nazardın, şimdi nar manasında niçin bir hicrandın[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Dilm varmıyor söylemeye[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ah u zarım için bin hüzün ile yadedip, sessizliğe çekilmeye[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kalbimin sahibine aşikar eylemeye,ruhumun banisine şimdi mahcubiyetim niye[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kölemsin ve ne de kulum,esirim olmak adına hiç bulunmadın,mazaretlerin kime[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Bir tek kelam etseydin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yaşadığımız muhabbet ve selam süruruyla, öyle gitseydin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bu denli müşküş duruma düşürmeseydin ve ümitler içinde hüzün bahşetmeseydin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yeter ki dileseydin, elbette ki tercihlerinde hürdün, lakin tarumar edip gitmeseydin[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ruhum kefil mi kalbime ve melalime!
22567.jpg

[FONT=Georgia, serif]Ne söylesem çare değil[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Feveren olan halime refakat eden bu nefsim cani değil[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Elhak aklım kıt değil,merakım sukut bulmuş değil,azmim hırsın elinde değil[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Niye nehyin içindeyim, arızalıdır bedenim, nefsim için mi ben böyle bir hederim[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Alıp başını gidiyor an[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İçinde kaybolduğum zaman,idrakime erişmiyor mu furkan[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hangi lisanı öğrenmeliyim, vecdimle hemhal olup aşkın firkatiyle inlemeliyim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sevdanın şadıyla figan etmeliyim,sabrın kaftanını giymeliyim ve kanaat etmeliyim[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Babam göçeli çok oldu[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Annemi mahsun bırakan bir karardı, gözyaşlar yine başladı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Annem ne vakit yalnız kalsa,keder halini hiç bırakmasa, yadıyla hemhal olsada[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Derin bir sızısı vardı, derd-i gamıyla yol alan bir insandı, niye suskunlaşan nisaydı[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kabir ziyareti ikramdı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Tek başına dertlenmeyi arzulardı, sessizce etrafına bakardı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kimbilir neler mırıldanırdı, yüreğinde ki sırları bin hüzün ile demek ki anlatırdı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ziyadesiyle bir rahatlamanın iştiyakıyla ayağa kalkar, latif birşekilde vedalaşırdı[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]İçim hicranla sızlardı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nazar ettiğim vakit sakınırdı, başını önüne eğip yürürdü[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kadar düşünsem, halinde ki hasretin vecdiyle inlesem asla kifayet etmezdi[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhu edep içindeydi, nefsini asla öncelemezdi, hizmet adına kendinden geçen naifti[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Elbette ki ahı vardı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Lakin her nasılsa kimseye aşikar eylemeyen bir nazdı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne zaman seslensem tebessüm ederek yüzüme bakardı, söyleyemedikleri vardı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bazen engin bir sancı başlardı,yoksa gelininden mi bizardı,susması mı bir kanaattı[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Garipleri çok severdi[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne varsa elinde vermeyi dilerdi, memnun etmek isterdi[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Gözü pek bir nefesti, sözünü esirgemeyen kanatti,ne derleri hiç önemsemezdi[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sarsılmayan bir imanı vardı, her halukardı niyazıyla beraberdi, ecri esirgemezdi[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Babamı yalnız bırakmadı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bir ikindi vakti bahtının kazasına uğramıştı, yalnızdı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Telaş içinde yoldan geçerken bir araç çarpmış ve o an havada birkaç takla atmış[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yere yığılmış, kanlar içinde kalmış ve nefesi kesik kesik gelirken hemen kaldırılmış[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Haber geldi,an bitmişti[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Telaş ne kadar anlamlı bir saikti, acilin kapısında ne çok insan birikmişti[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Annem kan yumağı olmuş, her yanı kırılmış,doktorlar umut yok diyerek bırakmış[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bir müddet sonra kalbi sustu, kimseyi görmeden umutlarında yolculuğu başlamıştı[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Dinecek mi bu sızım, kalmadı mecalim!
20060.jpg

[FONT=Georgia, serif]Sanki küreksiz bir sandal gibiyim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kalmadı bir hevesim, solmaya yüz tutan ümitlerim ve şevkim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kimi dinlesem, içimi titreten sırdan bahsetsem, dinmeyen kaygıları yenebilsem[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İnsanın zafiyetlerinin vaktini hissetsem, geriye çekilsen ve hiç söz etmeden göçsem[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Birimiz hepimiz için değilmiyiz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Niçin tefrikalara meylederiz ve bin bir hiziplerle seyrederiz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Husumetin ne kadar berbat olduğunu bilmezmiyiz,en yakınlarımızdan geçeriz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhun, kalbin inşirahını önemsemeyiz, nefsimizin erkiyle bahanelerimize seriliriz[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hak deriz, kendimiz için isteriz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Adaletten söz ederiz, işimize gelmeyince adil olmayı kerih görürüz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nasıl bir hesabın muhatabıyız, aklın ve izanın şerik koştuğu ana mı gidiyoruz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Cehalatimizi alalayıp, şekliyete itibat ederek vaktimizi katlediyor ve yeriniyoruz[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kurak bir iklimin nefesiyim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yazları çok sıcak, kışları teni çatlatacak kadar soğuk,teslimim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ağustos sıcağında Erciyesin tepesinde erimeyen karları seyreder ve imrenirim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Müti olmak demek ki budur diye kendi sefilliğime nazar ederek,boynumu bükerim[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Erciyesin eteklerindeyim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hisarcık mahallesinde ve insanların içinde bir mahaldeyim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Konuşmalara şahit oluyorum, ne kadar ferasetli insanları içimden geçitriyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Biraz sonra ki vakıa karşısında asabiyetleri görünce ne kadar şaşkınlık yaşıyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kıranardı aracına bindim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Çok kalabalıktı, sanki içinden çıkamadıkları bir telaşları vardı çekindim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yüksek sesle konuşmalarını anlayamadım, neden adabı ihmal ederler ki dedim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İnsan tekabül ettikçe, kentlilik kültürüne eriştikçe daha zarif oluyorlar'a inandım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Şehirde yaşayanın ahı var[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bitmez tükenmez koşturması kendi hali için en katmerli birer nar[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yetişmek zorunda, açık vermek en mühim meselesidir, ihmale gelmez elbette sorar[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hangi markette indirim var, aracı tazelesem mi kaygısı ağır basar, ev ise sızı koyar[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]İnsanlar nispet yapıyorlar[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kimin ne yaptığına bakıyorlar, talepleri artıyor farkında olmuyorlar[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bütçe açık veriyor, kredi kartlarını tam ödeyemiyorlar, o vakit faize bulaşıyorlar[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Haramlara tevessül artıyor,arlanmadan yasaklar çok cazip oluyor diye söyleniyor[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Neden geçimsizlik artıyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Mahkemelerde boşanma davaları pik yapıyor, nesiller mi farklılaşıyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yoksa hesapsızlık mı artaya çıkıyor,iradeler zayi oluyor, akıl sahipleri ne yapıyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hangi fırsatın esiri olmak için vakti bekliyor,insan kul olamadıkça niye acı veriyor[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Her söze kulağını kabartıp şahit olma!
20338.jpg

[FONT=Georgia, serif]İnsan, edebiyle kemale eren candır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Zarifliğiyle salınan nazardır, naifliğiyle yol alan bir furkandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Aklın sahibi, iradenin mükellefi, ruhunun evvel emirde ki emanetçisi olandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Taşıyamayacağı bir yükün zaptıyesi değildir, tercihleriyle bir bütün olan kederdir[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hakk ki, adaletin bizzat sahibidir [/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yarattığı insan için övünen ve sevinen bir mağfiretin malikidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]En çok kıymet veren ve en yakın olan rahmettir, insan farkına varırsa aşkıyladır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Emir ve nehiyler vuslat için imtihandır,beşeri sistemlerde cezai hükümlerde vardır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Ne kadar ihmale alırsan alinedir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Seni halk eden ve sahibin zaten nefesinin tek adresi ve erkidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhsuz insan ne kadar kof ve çirkindir, kalbini dikkate almayan sefil bir elemdir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Tefekkür etmek nefen zarurettir, aklın ve izanın feraseti ihsan ile yol alan payendir[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Saklı olanları sakın merak etme[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hassaten kapanmış kapıları da edepsiz birşekilde açma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Gerekçesiz macera arama, aklın yolu birdir sualini halinin demiyle iyice anla[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Asla bir fırsatçı olma, kazanan, aynı zamanda bilesin ki kaybedendir hiç unutma[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Gönül deryadır açılsın azmet[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hidayetin anahtarı aklın ve merakındır hiç durma meylet[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hangi düşüncenin müdavimi olurssan ol fark etmez, sahibin aşikardır şükret[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hesapsız Bir şey olmaz, aldanmayan kul bulunmaz, ders alınır, ibret neden vardır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hiç akortsuz saz çalar mı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhun ve kalbin sahibine muhalifken inşirah haline akar mı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Müddeli verilen rahmeti ve mağfireti tasarrufun sanıp aldanma, an bakar mı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yanan olma, fırat varken katiyyen avunma, yalan ve rüsva içinde de bir yol alma[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]En yakınına bak ne bekler[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Şayet esirgersen hamiyetini ve sevgini seni kapı dışarı eder[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sadık olan ruhunun ve kalbini şehreden candır, imtihan her vakit bırakmayandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İnsan ahsen-i takvim üzre hakl edilen takvadır, reddeden ise nasıl bir hüsrandadır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Aşk, o ruhunun ilacıdır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kalbinin cilası ve kalıbının hülalasıdır,lakin hesabidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Azmin ve ecrin kadar sana yakındır, feda olmayı bildiğin müddetçe refakatçindir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Keyfiyete dalma, heveslerinle nihayete erişeceğine inanma, ecel vakitlidir unutma[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ne derdine dermene geldim, ne de inandım!
26981.jpg

[FONT=Georgia, serif]Bilmeliydim kul olmayı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Tashih etmeliydim, inandım dediğim herşeyi, tahkikiyle yol bulmayı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sokaklarda sabahlayanları, aç ve susuz kalan canları merak edip bulmalıydım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nedenleri için sancı çekmedikçe, nefsimi ihya etmek için serildikçe kurumalıydım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hissiyatlı insan nardır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bin bir türlü derdin derman bulması için canhıraş çalışan ihsandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhunun dilidir, kalbinin vecdidir, kalıbının emanetçisi olarak hep gizlenendir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Aşkın şevkine eren bir dirliktir,her lahzasını vakfeden engin mürebbiye nişanesidir[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Sabrın çehresidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kanaatin meftun eden payesidir, asla bir asabiyet içinde değildir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Şer'i hudutlar için çok azimlidir, bahanelere sığınmayan çaredir, nas numunesidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ahiri için ayna misalidir,cennet ve cehennemi dillendirmeyen bir dervişin nefesidir[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Bir müşkilat varsa[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kapısı tıklanan cansa, feda olmak adına palazlanan nidadır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Aşk adına yok olmayı bilen bir nazardır, hakikatin takatine erişen bir fırsattır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhun insicamını anlayan, kalbinin nazargah olduğuna kanan bir nam-ı cenahtır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Derdin sahibi haktır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kul ona layık olmaya azmeden bir candır, sabırda aşk vardır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Tahkikin niteliğin içindir, anlaşılmayan bir iman nasıl ahvalini kurtaracaktır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Şefaat adına sıvazlanmak hakkıyla anlaşılmamaktadır, güle yabancı olan ne acıdır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Bir ateşin yükselse[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Tansiyonun alıp götürse, yoğun bakımda halin niye biçaredir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]En yakınların yanındadır, gözyaşları akmaktadır, ah u zarın hiç durmamaktadır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Seni yaratan kalbine ne kadar yakındır, ruhun için bir çaren varmıdır,umut ardır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Utanmak edebindir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Pişkinlik nefsin ta kendisidir, akıl ve izan kim için ve niyedir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hesabını bilmeyen tüccar neden sefildir, o vakit bir sual et, kim kime kefildir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]En yakınların dahi panik içindedir, bahaneler hüzünle içinde önüne serilmektedir[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Güvenme hiç yarına[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İmtihan sudur etmedikçe feryadına, çare olmayacaktır arına[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Seni yoktan var edeni sakın unutma, ruhunun ve kalbinin sahibi odur, anlasana[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bugünden yarına ne kalacak, tahmin ederim kefenin dahi bedediyece karşılanacak[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Varsa kabrin açılacak[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yalan denen dünya seni yutacak, toprak libasın sanılacak[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hiçbir caziben kalmayacak, yakın bir vakitte en yakınların dahi uğramayacak[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Geriye ne kaldı, şahitler sana dünyadan yakındı, varlığın ruhuna adanan fırsattı[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Yapılan iyiliği unutma, sakın vefasız olma!
27870.jpg

[FONT=Georgia, serif]Ruhunun vecdiyle yaşa[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kalbin nazargahtır, hiçbir vakit unutup, gafletin girdabında boğulma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nar, haşyetin emaresi, hayretin nişanesi, feryadın abidesidir sakın ihmale alma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İraden furkanındır, atin için fermanındır, ruhunu ve kalbini nafile yere yaralama[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kul ki hatasız olmaz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Umudu tükenen can nefes alamaz, gözleri kararır farkı anlayamaz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Firkatin asudeliğinden ibrete kanamaz, tefekkür adına neden vakit ayıramaz[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ziyanda olan nefsindir,lakin ehliyet sahibi ve muhatap bizzat kimdir, akıl niyedir[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Gönül kapını kapatma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İhsan ve inayet üzre ve muhabbet içinde nefeslenmeyi hiç unutma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hizmet ehli olan candan uzaklaşma, mahzun nefesin gönlünü almayı ihmale alma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ümet olmak nasip iledir,bahtına bahşedilmişse feda olmaktanda asla geride durma[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Emir ve nehiyleri anla[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sakın kayıtsız kalmayı göze alma, an nöbettedir boşuna yanma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İdrakin ruhundan sudur eder, ferasetin kalbinden kal eyler,takva aşk -ı ardır anla[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kadar tevazuu içindeysen, şekliyetten ari nefessen, ihsan üzresin korku yaşama[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Cennet gayen olmasın[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Cehennemde korkun adına gözlerini karatmasın, aşkı yaşatsın[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Mükafaat vaat edilmiştir, karşılıksız bahşedilen rahmet, mağfiret niyedir solmasın[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Umutlarının hiçbir vakit nutku durmasın,ruhun, kalbin hakikat adına anlamlaşsın[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Ölüm hiç korkutmasın[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sünnetullah üzre olan herşey gönlünün sahrasında sevda yaşatsın[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Azmin ve şevkin suskun kalmasın, ne kadar içinde ukten varsa, hayırla buşunsun[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Haline ihsan yaşatmayan, edebi lahzasında inşiraha kandırmayan ümidin olmasın[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Yaşlılar korunandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sabiler ne kadar zariftir, insan fikrettikçe naifitir, ihmale alma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kadar muhtaç varsa ve şahitliğin söz konusuysa hiçbir vakit kayırsız kalma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Rızgın sahibi Cenabı haktır, imtihan içinde olan senin ruhundur, avuntuya dalma[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Hep hizmet alan olma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kimi zaman sofrayı bizzat sen hazırla, mürebbisin anlasana[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nimetleri yedikten sonra bir kenara çekilip suskun kalma, refikan bekiliyor dalma[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Tebessüm ettirmek ülfettir geçip oturma, bazen süprizler yap, güldür sürurla yaşa[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Nisa ardır,duygusaldır,naif bir edadır!
30305.jpg

[FONT=Georgia, serif]Bir kuş misali ürkektir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Teslim olmak üzre ziyadedir,ümidiyle seyreden bir arifedir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kadar ihmale alırsan, hor görmeyi halinde yaşatırsan çok sızlar ve yıpranır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Suskun kalmanını yadsıma, söyleyemediklerini yok sayma, sabrının farkındadır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]İnsanlım adına farktır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]En güzel payeyi almış bir sultandır, ana olmuş fermandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Neslin emniyeti, dirliğin bereketi, vecdin nöbetçisi, kalbin sürur payesidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hemen inanır, koşulsuz olmayı fedakarlık sanır, dikkat edilmeyince hali hüzün alır[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]İnsan ki aklı olandır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yolun müstakim olanını bulandır, yoksa nasıl muhataptır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hidayetin ilgasında akıl vardır, ilim merakın bir adresi olarak kapı aralamaktadır[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sual etmeyi unutma, tahkik ettiğin müddetçe bir farksın sakın es geçiptete bırakma[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]İçini titreten mi var[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Temaşa etttiğin söyle nasıl bir nazar, yoksa nisa mı yar[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hiç kimseye etme intizar, nasipsiz bir şey olmaz ey melal, hala içimde bir korku var[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hasret sinemi niye dağlar, nasıl bir firkatin şadına meftun oldum ey kalbi olan şiar[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Tesettür kalbindir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Şekliyet içinde örtünenler nasıl bir taklidin rengidir[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Rengarek açılmak, kafelerse edepsizce salınmak, kahkalarla insanları usandırmak[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Buradayım dercesine tuhatlık yapmak, sigara üstüne sigara yakarak çaka satmak[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kime özenirsin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nedensizliğin içine çekilen bir nefessin, hala habersizsin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nehiyler içinde salınmayı nasıl ruhunun hilkatine reva görürsün,akl-ı fakirmisin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nasıl bir neslin müdavimisin, atinden bihaber olan edeb-i acizsin, düşünmez misin[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Özgür olmak hak[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Lakin hukuku zorlamamak maksat, elemle yüzyüzesin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kim sual etse, nedenlerine meyledip muhabbet eylese, kaçmak adına bahanesin[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ekonomik özgürlüğüm var diye ne kadar selahiyet sahibisin, zorlama ki üzülürsün[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]İnsanı gama sevk etme[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Binbir düşüncenin ,içine çekip vehiplere teslim eyleme[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Adab-ı muaşeret içinde vaziyet almayı gaye edinsene, ecnebiler gibi arileşmesene[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Libas edeptir, bu banada ülfettir, kalbin ruhunun derinliğinde ki teslimiyet niyedir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Eskimeye yüz tutan yorgun kelimelerle!

32406.jpg

[FONT=Georgia, serif]İhmal edemezdim, boşver diyemezdim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kelimeyle, sözcüğün enteresan farkını bizzat halimde yaşamalıydım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nasıl ihmale alırdım ve menbaını umursamazdım, yoksa bende aldanan mıyım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Reddi mirasçı mı olmalıydım,tarihimde ve atiğimden hiç dem mi vurmamalıydım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kelime, kelamullahtan sudur eder[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sözcük kime ne söyler, sanki şekliyet için tanzim edilmiş bir keder[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Evvel ahirinden azat olmuş bir değer, ne kadar talipleleri varmış meğer[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Olsun, ben bu manda yazmaya devam edeceğim, anlaşılmak adına bekleyeceğim[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Gönlüme düşen ne varsa dilleniyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Beni ben yapan ve anlatan kelimeler sanki çıkmak için çırpınıyor[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İşte o vakit sukut ediyorum ve aklımı ve izanımı gale almıyorum, kalbi yazıyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hor ve hakir görenler, eleştirmek için vaktini heba edenleri biliyorum, susuyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Haklılıklarını teslim ediyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Zira hiçbir zaman rekabet etmek adına yazmıyorum ve yarışmıyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kimseyi üzmek adına veya beklenti umuduyla uğraşmıyorum, Hakka sığınıyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nefesimden kalan ne varsa ve ecel kapımı çalmak için bakınca, yazmayı diliyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Halime nakşedeni hasrediyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bir hesabın hülasasında ki mahcubiyetimi acıyla terennüm eyliyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Belirli bir vakitte ve biriken ne varsa, serdetmek ümidiyle çalışıyor ve çıkıyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bir sonraki güne kadar hiç uğramıyorum, kitaplara dalıp hicranla nefesleniyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Neden kitap çıkartmıyorsun![/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bu sual karşısında tebessüm ediyorum, Rabbime hamdeyliyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Oysa edebiyat hususunda ne kadar fakirim, serbest yazmayı ancak beceriyorum[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Stilim ve rengim olsun diledim, çünkü kendi halimden mesul olan, canım diyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Genellikle sessizliği severim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ruhumdan ve kalbimden sudur eden ne varsa paylaşamayı dilerim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Muhabbet ve sevginin gereği olarak mütaala ediyorum, yoksa neden yazayım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Yaşadığım şehirde ve etrafımda ki insanlarla bu hususları hiç aşikar eylemiyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Sadece yakinen tanımadığım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Haline vakıf olmadığım ve cismani manada şahit olmadıkğım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Her nefesin ve hisseden kalbin yakınında olayım ve derd-i- meramımı anlatayım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Göçüp giderken rahmete ve şahitliğe vesile olmasını bu anlamda niyaz eyliyorum[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ruhum ve kalbim sual eder, kal eyler!

[FONT=Georgia, serif]
32711.jpg

[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Henüz sana vakıf olmadan[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hoyrat bir nefesin sahibiydim, aklımın estiği nispette seyrederdim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Her zaman bir rekabet içindeydim, güçlü olmak adına her kapıdan girerdim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Adeta ruhundan ve kalbinden haberdar olmayan bir zadeydim, güya bir insandım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Etrafımda ki canlardandım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Kime nazar etsem, derdine çare olmak adına niyetlensem acırdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İman bakımından dağınıktım, her nefes gibi bir inancın sahibi olduğumu sanırdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne kadar farkındaydım,pek anlamazdım, kazanır ve yemek için palazlanan candım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Yüreğimi titretene takılırdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Etrafında pelesenk olur, zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamazdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Güya umut taşırdım, niyetime alırdım, fakat nasip nedir konusunda kuraktım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Dilediğim müttedçe sahip olacağıma inanırdım, vasıl olmak adına yollar arardım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kerih olanı umursamazdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nihayetinde herkez gibi bir insandım, hep etrafıma bakınırdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne furkanın ve ne de sünnetin, ruhumu ve kalbimi cezbedecek kadar farkındaydım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Taklit üzre inanan bir müslümandım, farz, vacip,sünnet,müstehap hikaye sanırdım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Evvet emirde yaşanmış derdim[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]İnsanların kavga ve nizahlarında, emelleri uğrunda neler yaptığına şaşardım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Amcalar ve teyzeler, abiler ve ablalar bir başka derdin müdavimleriydi tanırdım[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Her vakit nefsini önceleyen insanlardı ne yapabilirdim,demek ki böyledir sanırdım[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Bir camiye gitsem cemaatın hali[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sanki siyasetin bizzat merkezi gibiydi, aleylerinde husumet beslerlerdi[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hocaların gıyabında konuşurlar ve hatta yargılarlardı, sonrada namaz kılarlardı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sevgi ve muhabbet adına bahaneler sıradaydı, çıkar uğruna neleri göze alıyorlardı[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Kız çoçukları evlerin mahsunu[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Erkekler ise her ne yapsa mübah görülen sanki ülviyet naibi insandı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Hizmet eden ve sürekli talepleri ertelenen, hüznün içine sürüklenmiş zariflerdi[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Nasıl bir iman ve itikat olmalıydı ki adaletin, sevginin tesisini dikkate almıyorlardı[/FONT]

[FONT=Georgia, serif]Yaşamak için yaşayanlardı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Ne vakit sual etsem, büyüklerim diye merak ettiklerimi öğrensem olmazdı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Bir nesil sanki kasten heba edilen heyecanlardı, akaidin tesisi silbaştan olmalıydı[/FONT]
[FONT=Georgia, serif]Sinelere sinmiş olan ne kadar hurafe ve biratler kalmışsa arındırmalıydı, olmazdı[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
İnsan akıldır, idraktir, irade –i farktır!
45606.jpg

Rahmetin en önemli naibidir
Mağfiret için halk edilmiştir, övülen ve yerilen bir nefes-i abidedir
Her doğan sabi, beşer olarak
dünyaya gelir, aklı ile insan olmaya başlar
Hissettikçe, düşünmeye önem verdikçe, tahkik etmek içinde sualler sorar

Çocuk bir
çiçek misali bakar
Sebep ve vesilelere sığınır, hayrete kanar, tenbihlerle yola başlar
Velinimeti olarak nazar ettiği cana masumca bakar, sonra alışır ağlar
Kalbiyle konuşan bir ihsandır, nasıl yetiştirilse o anlamda yaşayacaktır

Anne ve babaya emanettir
Ehliyet sahibi oldukları için tercih edilen birer hesab-i nefeslerdir
Evvel emirde zaten aynı suluktan gelen nöbetçilerdir, böyle eğitilmişlerdir
Sosyolojik farklılıklar iliklerine kadar işleyecek bir hayatın ana kaynağıdır

Etrafına kayıtsız kalmayandır
Öncelikle taklit etmeye bu yaşta başlayan çaresiz bir sadıktır
En önemli ihtiyacı şefkat ve sahiplenmek duygusudur, hilkatinde vardır
Aidiyetini ancak, ruhunun ve kalbinin farkına vardıkça anlayacak olan candır

Ne kadar çok kandırılırsa
Yalan ve yapmacık tavırlar içinde yoğrulursa geleceği adına gamdır
Mesul olan evebeyn ve etrafında ki komşuları, akrabalarıdır, en yakınlarıdır
Çünkü güven beslediği ve inandığı varlıklardır, her hali normal sayan kandır

Ruhun celbedenler uzanır
Aklı erdikçe tavırlar alır, nazlanmayı marifet sanır, öyle inanır
Şımartan
anne ve babalar en önemli sancıları zerk eden birebir muhataplardır
Çocuğun geleceğiyle fütursuzca oynayan varlıklardır,bakan, görmeyen zandır

Buluğ çağına erişen farktır
İşte o vakit bizzat muhatap kabul edilen candır, hiç unutmamalıdır
Her ne yaparsa mesuliyeti içinde bulunan
zamandır, aklı ve izanı niye vardır
Düşünmek zorundadır, nefsini öncelikle tanıyan ve etrafında yol alan
insandır

Korkunun içinde demlenirse
Haşyet kapınızı çalar, panik ve hezeyan işte o vakit neden başlar
Afeti tanıyan ve yaşamış olan niçin tedbirlere soyunan zavallı nazardır
Akıl sual etmek ve tedbiri ihmal etmemek üzere en sağlam olan bir dayanaktır

Doğduğuna inanan, ölmeye de adaydır
Ne kadar kaçar ve korkarsa nafile yere panik yaşayan heyecandır
Nefsinin isteklerinde sınır tanımayan bir can, kimi ve nasıl inandıracaktır
İstikamet sahibi olmak farktır, sırat-ı müstakim üzere bulunmak farz-ı ayındır

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Sussam ar mı olacak, içim sessizce yanacak!
37556.jpg

Bazen böyle söylenmek geliyor içimden
Ruhumun edebini ve kalbimin firkatini düşünmeden, ah u zar ederken
Bahtımın hiçbir zerresinde söz sahibi olmadığımı bilirken, iradem zafiyetler içindeyken
Sinemim hicranı dinmek bilmezken, hüzün her vakit yanımda sadık refakatçim olurken

Şehrine malik olmadığın ne varsa
Anlamak için halin derinliğinde bu kadar feryat etmeme sebep olunca
An kavli kararınca, zaman ömrüme sualler yönetmem için karşıma sessizce çıkınca
Aklım bir hoş oluyor, zihnim kimi vakit karışıyor, o vakit gözyaşlarım dinmiyor yakarışla

Sevmek, ne müthiş bir fırsat
Kalbin lahzasında ki hıçkırış, ruhun firkatinde ki o sessice yanış
Yar adına çırpınış, sevda rüknünde ki hayrette uyanış, aşk sahnesinde ki yalvarış
Vuslatın vecdine kanış, hakikat secdesinde ki uyanış, dirilmelerde ki edebin âlinde kalış

Bir nisayı sevmek niye hardır
Hissiyatın çeperlerinde hevese kanmak bahşedilen nazardır
Halinde yol almak ihsandır, ecrinde kalmak sürur-u nardır, can için burkandır
Nefsin didarında en önemli imtihandır, sınırsız duygusallık kalbin içinde bühtandır

Aşk, iradeden vazgeçiren ardır
Feda olmaya ram eyleyen sırdır, ihlâsın şadında ki nasib-i maveradır
Haktan gayri olan ne vardır, hakikat bizzat sana bahşedilen bir edeb-i cenahtır
Ruhunun ve kalbinin sevdası niye sevdanın türabıdır, akıl sahibi için gerisi ardır

Hal ehli olmak iman üzeredir
Hesapsız kal etmek lahzayı gale almamak anlamında fakirliktir
Ömür zatına bahşedilendir, kitab-ı celilin hülasasına vakıf değilsen elemdir
İraden ehliyetindir, aklın ve izanın için en ulvi bir gerekçedir, yoksa kederindir

Gül, suhuletiyle lütfedilendir
İnsan kalbi onu haline kanmadıkça sanki bir bedevi gibidir
Derinlik ruhun sahrasından gelmektedir, akıl hidayetin için rehberindir
Yoksa idrak niyedir, ibret vicdanın lal olan halidir, bu bakımdan edep iledir

Maraz olan ne varsa uzak dur
Şer kapında bekleyen sinsice nazar eden elemdir tutulma
Hiçbir şey bedelsiz değildir sakın unutma, ihmal ettiklerin senin yanında
Nihayete erecek bir nefesin var nafile yere harcama, ziyadesiyle üzülürsün unutma

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Saklı umutların güne çıksın, bahtınla buluşsun!
42123.jpg

İçimden geldiği gibi sesleniyorum
Kalbimin sahibine yönelip derleniyorum, sessizce içerliyorum
Çaresizliğme üzülüyorum, edepsiz halimle titreyip, kal etmeye azmediyorum
Yarab sahibimizsin, sen hiçbir şeye muhtaç değilsin, niyazı bekleyen bir mihenksin

Kalbin nazargah olduğunu söyleyensin
Zafiyet içinde olduğumuzu, hatalar içinde yol aldığımızı bildirensin
Hatta aklımızı kullanamadığımızı söyleyensin, irade için azmi öğütleyensin
Hanif kul olmamız için yol gösterensin, mağfiret içinde lütfeden ne
[URL="http://www.edebiyatdefteri.com/guzel/siirleri/"]güzel[/URL] sahipsin

En yakınımızda bulunan vazgeçilmezsin
Gaflet ve dalaletimizde ikaz eden, işaret taşlarını
gözteren tek adressin
Nefsimizi terbiye etmemizi, vakıalardan ders çıkartmamızı hassaten öğretirsin
Ne kadar sabırlı bir yarsin, müddet-i nefese kadar bekleyen bir
aşk-ı hakikatimsin

Kulun için gayret eden bir muhabbetsin
Hata ve günaklarını affetmek için vesileler halk eden halin kendisisin
Kanaati hakkıyla deruhte eden, sabır içinde kulunun tevbesini bekleyen zarifsin
Halimiz aşikar,zafiyetlerimiz dinmez avuntular hep yüreğimizi yakar ki affedensin

Samimi olmamızı dileyen hakikatsin
Vefayı öğreten en naif bir farksın,
rahmetin adresini gösteren kanaatsin
En
sevgiğin hürmetine, razı olduğun kulların kadrince umutlarımızı kabul eyle
Günahkarız, aklını hiç kullanmayan avuntularız ve yalnız sana muhtacız ,affeyle

Her lahza bübarektir, çünkü senindir
Kadrine eriştiğimiz
gecelerin hürmetine mağfiretinde esirgeme
Ruhum
uzun bizarlığını, kalbimizin halsiz ve şevksiz edebini, inşirahına ram eyle
Her anımızda azmimiz senin için olsun,cehdimiz
aşkınla buluşsun,ne olur esirgeme

Kanatsız bir kuş gibiyiz, çaresisiz
Sanki mahzun nefesler gibi acziyet içinde kapına gelen sefiliz
Elhak hakikatlerinden yıllarca habersiz birşekilde vakit geçiren biçareleriz
Sen bilirsin, tevbe eden kulunu geri çevirmeyensin, çünkü sen bizim Rabbimizsin

Masum nefeslerin halindesin
Ruhların müddetini bilen ve tayin eden bizzat malik olan sersin
Ne kadar medhetsek ve bir ömür bahşetiğin nimetleri dile getirsek dilemezsin
Sen sadakati ve nihayetin halisliğini dileyen Rabsin,mübelliği olan bir adaletsin

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ruhun bayram etmeli, kalbin deruhte eylemeli!
45407.jpg

Nefsimden kal etmiyorum
Aklıma geldiği nispette düşüncelerimi hasretmeyi dilemiyorum
Akıl ve izanın perdelerini çekiyorum, lal halinde ki ruhuma tevessül ediyorum
Yazdıran erkin zatında ki acziyetimi teslim ediyorum, alıp götüren ne bahsediyrum

Talim ve terbiye kalp içindir
Akıl mutlak olan hakikatin firkatine ram olmak için sebeptir
Vicdan sahipsiz değil, ötenin lisanından demlenen bakirdir, düşünmek niyedir
Hidayete talip olmak aklın ve idrakin gereğidir, asilik hangi halin bir sefilliğindir

Tohumu bir düşün nedir
Toprak neden sessizlik içinde sabreden bir naib-i ülfettir
Vakit kimin tasarrufunda bulunan
aşk-ı emindir, fikretmek bunun için bilinçtir
Ruhunu merak et,kalbini sadece yürek mi sual et nedir,aklının bizzat mahal yeridir

Seni muhatap kabul eden kimdir
Neden hesap ve mühlet bahşedilen zenginliktir,dikkat niyedir
Arı bak yaparken, kelebek rengaren uçarken hilkatleriyle niye ahit içindedir
Av mı olacsaksın, yoksa avcımı, iraden emniyetin içindir, zafiyet neden
hüzünlüdür

Nefsine zülmetme, onu ehilleştir
Bedevinin hali neden çok garipsenir, nitelik ruhun ahengidir
Nizamsız nefs sanki akortsuz bir saz gibidir, asla uyum içinde olmayan delidir
İşte akletmek ve idrak ile iradi bukunmak demek, ahir için hesap edilmesi gerektir

Özürlü
insan acziyetini bilir
Özürsüz olan ise onun derdiyle dertlenmeyi gaye edinen nefestir
Aç ve susuz olan hangi can olursa, merhamet edilmek için düşünmek niyedir
Rahmetin ve mağfiretin sahibi ve maliki aşikar olan bizzat Rabbimiz değilmidir

Her ecri zatına mal eyleme
Sana bahşedilen nefesi ve takati tefekkür etmek için çok geçikme
K
ırmak ve dökmek için sakın bir hesaba girme, gönül sadece senin değil gülme
Hiçten var olan emanetsin, bir hesabın lahzasında ki kefensin, düşünmeden etme

Bayram, varlık adına değil
Safahat için hiç değil, bahaneler ile
tatile çıkmak nasıl bir hal eğil
Ölüm içinde yaşamalı, tenin cezbeden bir eda ile salınmamalı, maharet değil
Mahzun ve mağdur nefesleri sevindir, yaşlı ve kimsesizleri ziyaret et, ziyan değil

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Derde derman olan sensin, sahip ve meliksin!
36369.jpg

Ne kadar boşvermişliğim varsa
Şimdi hiç acımadan çıkıyor karşıma, hicran südur ediyor ruhuma
Zahir olan bir hesap bilmem ki neden gelmemişti aklıma, ah nefsim sen varsınya
Acınmak bana, yerinmek ahıma, hani keşkelerde hiç olmasa, kalbim yanıyor oysa

İnşirahı nerden bilirdim
Çünkü bende etrafımda nefeslenenlerin rengindendim, taklit üzereydim
Ne derlere göre hesap eden bedendim, hep kalıbımla söz ettim, ruhumu bilmedim
Kalbin lisanını hiç öğrenemedim, işime geldiği gibi nefeslendim,
aşkı hiç bilmezdim

İnayet nedir önemsemezdim
İhlasın eşiğinde dahi vakit geçirmeyen bir nedendim,nehiy içindeydim
Nefsime ne kadar kıymet verirsem, iltifata ram olmak için hesabına girince şendim
Yanımda kim varsa övgüsüne mashar olmak isterdim, kimi
zaman eza eden şerdim

Hiç
kitap okumayan biriydim
Zaten bahaneleri serdederdim,varlığım adına ne müşhiş bir kederdim
Yalnızlığı hiç sevmezdim, ötelerden bahseden olunca,
hikaye telakki eden elemdim
Yine israiliyattan bahsediyor diye kimi
zaman, yakınlarıma tenbih eden nefestim

Bir nisa görsem meylederdim
Gaflet ve delalati enaniyetim için zenginlik görürdüm, olsun derdim
Nasıl olsa
dünya nimeti diye maslahat güderdim, cezbetmenin hesabına girendim
Kim yapmıyor ki derdim, demek ki meşrudur diye
insanları ikna etmeye girerdim

Ne
annemin ve ne babamın
Rızasını almak için gayret eden bir can değildim, niye mecburler derdim
Benim ne suçum var, demek ki iyi yetiştirememişler diye alay etmeyi becerirdim
Annemin ağıdına meyletmezdim, babamın susunluğu karşısında edep etmeyendim

Ne
zaman içim titredi irkildim
Sanki ayrı bir
dünyanın kapısı açılmıştı, ne kadar şakınlık içindeydim
Aklımın olduğunu o vakit farkkettim, ruhumun insicamına meyletmeye namzettim
Kalbimin açılan perdelerin seyretmeye kilitlendim, bir b
aşka lisanı öğrenecektim

Bir taşın halinde nefeslenirken
Enaniyet içinde vakit geçirirken,bahaneler içinde ömrünü heba eden biriyken
Sen lütfettin,mağfiret eyledin,hidayetine ermem için vesileleri bana çok yakın ettin
Çünkü sen Rahmen ve Rahim olan bir Rabtin, lütfunu sefilliğimden hiç esirgemedin

Mustafa CİLASUN

(Tüm kıymetli
dostların bayramlarını tebrik eder, saklı umutlarının kabulu için niyaz eylerim, kalbiniz için inşirah dilerken, sürur içindenefeslenmenizi arzu ederim, hürmet ve selamlarımla efendim...)

Mustafa Cilasun

Well-known member
Hiç halime şahit olma, boş yere ağlama!
67783.jpg

Ne kadar dikkatini çeksem
Cezbeden bir halin libasıyla gezinsemde, sakın ha kanma
Sonra yanarsın anla, o zarif ve naif halin derbeder olur, düşünmeyi unutma
İnsan,candır,kandır,heyecandır,riyadır,aldanandır, hatasıyla bir olan imhihandır

Bu bakımdan öncelikle tanı
Aklın ve izanın, ruhunun ve kalbinin refiği olsun, dahası var mı
Hesapsızlık bühtandır, hevesler için saklınmak hicrandır,nefsini tanımamak ar mı
Ne kadar sual ederseni tahkik ederek bir kanaate erişirsen hazdır, felaktır yıkar mı

Hayatın atar damarları vardır
Ancak hilkati ve aidiyeti üzre yol alan canlar için ram olan farktır
Zira kainat niye yaratılmıştır, yoksa uyarıcı olan
peygamberler boşuna mıdır
Kitab-ı celil neden bahseder,hangi süreler mazinden söz eder,ayetler birer nazardır

Ruhunu ve kalbini anlamadıkça
Yaratan Rabbin neler istediğine ve ne için nizam ettiğine vakıf olmadıkça
Aklın farkını, vicdanın iştiyakını, idrakinin sancısını, iradenin azmine kanmadıkça
Taatinden haz alamazsın,her ne kadar niyaz eylesende onu vecdiyle yaşayamazsın

Fidan susuz büyür mü bilsem
Ten libassız ne kaldedir edebin ilzamında nefesimi nasıl şahit eylesem
Tefekkür etmedikçe vakıf olmayacağıma kani gelsem, ilimsiz fikir olmaz desem
Hangi eşiğin kapısında turab olacağımı merak edip,
aşkın firkatiyle hakta dirilsem

İnsan, kul olursa furkandır
Kulluk adına yaratılmışa kölelik yaparsa ne büyük bir bühtandır
Ruhunu esir eden nasıl bir muhataptır, nefsine ram eyleyen şedit bir canavardır
Kurtulmak adına kandırır,nefsinin esaretinde yol almayı marifet sanır ve aldanır

Aşk, hak ve hakikatın şiarıdır
Nefsinin kölesi olan bir nefesin halinde birmem ki nasıl anlaşılır
Zevk ve heyecan nasıl olurda
aşk lisanıyla bir yol alır, kanan can elbette aldanır
Ruhsuz ve kalpsizlik ikliminde nefes ne kadar zorlanır, kurtulmak adına çokaranır

Güzelsin, bakir olan bir tensin
Nasibini zorlama, acabalar içinde bocalama, ruhunun halinden kaçınma erirsin
Sanra yalan ve yanlışlar içince can derdiyle uğraşma, haysiyet ardır, nardır derim
Suçladığın can, zaten bu mana üzre gezinen gamdı, anlamak ki muradın olmalıydı

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ey yolunu gözlediğim,hasretiyle kal eylediğim!
35540.jpg

Nasıl kelam etsem, hangi lisan ile nefeslensem
Ruhumun firkatiyle inleyip, kalbimin hasretiniyle sabredip demlensem
Edebin halinde kal etmeye erişsem, ne kadar marazlarım kalsa terk edebilsem
Boynumu büküp sevdasıyla dirilsem ve
aşkının iştiyakıyla gözyaşlarımı serdetsem

Abd iken, nefis oldum, esaretinde bulundum
Nasıl bir kuldum, zafiyetlerimle yoruldum, iman ettiğim halde niye buruktum
Hangi sesi duymadım, ruhumun ve kalbimin figanını hiç anlamadan kölemi oldum
Aklım teslim-i hakikatti, idrakim elhak cenahtı,iraden neden felaha uzaktı, sustum

Ben denen kafesin içinde bir mahkumdum
Anlamaya değil, yaşamak zuhuratında bulundum,kadılığı kimseye bırakmadım
Ne vakit içim sızladı sustum, vicdanım nasıl bir mihenkti ki anlamaya adanmadım
Onlarca
kitap aldım,yalnız muhafaza etmek için sakladım,ne yazıyordu bakmadım

Taklit etmek, akıl nimetinden ariliktir
Ham sofuluk misali pişkinliktir, şekliyete tav olmak ruhun için rezilliktir
Kalbin için nefsine av olmuş bir cehalettir, hesap etmeyen can acziyet halindedir
Bahşedilene erişmezse, akılını, izanını yerinde kullanmak için azmetmetse elemdir

Varsa bir derdin, alınganlık yapma
Ağlatan yardır, imtihan etmek haktır,sabretmek sana yakışır unutma
Anlamak ve haline müdrik olmak için rekabette kaçınma, azimde deva vardır anla
Kanaat içinde nefeslenmek, gerekçeleriyle istikamet içinde vaktini hasretmek ardır

Dünyayı yalan eyleyen ruhundur
O aslıl
dünyası için senin halinde bulunur,kalbini şehretmek ise yolundur
Zalime ve fasıka kalpsiz derler, nursuz bir beden diye söz ederler, sual et bulunur
Ne taş misali katı ol, ne de idadesinden vazgeçen bir kul ol, itidal adına bir yol bul

Hiddet kalbinin marazıdır unutma
Özellikle sana tabi olan kimler varsa, hükümranlık yapmak adına adanma
Her kulun en yakınında olan ve sahibi bulunan yegane olan bir nazarı yok sayma
Yok olacak sensin, hesaba çekilecekte nefsin, tevazuu ve merhametide asla bırakma

Annen ve baban kime feda olurlar
Canları pahasına ciğerim dediklerini korurlar, onlarında sahibi kimdir sorgula
Düşünmek nitelik işidir, fikir edinmeden kal etmek lafazanlık hali değilmidir anla
Nihayeti olan bir sevdaya bel bağlayıp çırpınma,
aşkın mihengi için bir yol bulsana

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Dilin lal oldu, gözlerin kal etmesi durmadı!
38677.jpg

İçime işleyen bir ok gibiydi
Ne vakit kaçınsam da önünü hiç alamadığım sanki sel misaliydi
Çok derindi, keskin bir mızram halinde ki kederdi, sessizlik içinde kelam eyleyendi
Yıllar deva bulmam için yetmedi, bedenim takatsizleşti,fakat kal eyleyen yetinmedi

Nasıl bir meramın sahibiydi
Neden bu kadar derinliğime nüfus eden bir nefesti, hiç bilinmedi
Hangi derdin naibiydi,niçin kelam etmek için gönlünü hasretmedi,gerekmezmiydi
Yoksa bu kadar kıymet ifade edecek can mı değilmiydim, sual içindemi ölmeliydim

Artık korkular beliriyordu
Uyku adına bir dirlik kalmıyordu, acabalar sarhoş ediyordu
Bir yudum su misali, huzura hasret kalmıştım, bilmem ki nasıl anlatmalıydım
Kuşku ve kaygılar pik yapmıştı, sanki panik halinde yaşamak bahtım içinde şarttı

Hangi kapıyı çalmalıydım
Yoksa bir hekim mi aramalıydım, hangi yanlışın kurbanıydım
Kalbime ve ruhuma en yakını bilirken ve fakat ram olmak adına azmetmezsem
İçinde boğulduğum bir efkardım, sanki saklı sevdalar adına mı davalı budalaydım

Suallarin bizzat muhatabıydım
Lakin içinden çıkılmaz bir hal aldı mı, çareler adına yakaran bizardım
Tertip ve düzeni hesap eden, nefsimin zafiyetleri için tercihleri derleyen bedeldim
Öncelikle ruhuma ve kalbime ihanet ettim, kerih olan neler varsa adeta içindeydim

Söz etmeye hakkım olmalıdır
Fakat kelem etmek adamlıkla alakalı bir durumdur, kulluktur
Vefa adına sorumluluktur, tefekkür farkıyla yakarıştır,
aşkın sadrında yanıştır
Günahkar olan benim, günahtan ari olan için yanarım, bilmem ki nasıl hıçkırıştır

İhlas üzre olan kulun edebi
aşktır
İçini yakan ferahlıktır, firkatiyle yol aldığı ibrahimi ağıttır
Nefsine zor gelenden kaçınmak, çile ve ezayı hiçe saymak
aşktan uzaklaştırır
Ruhun ve kalbin halinde istikamet bulmak, aklı ve idraki ihsana adamak sevdadır

Her nazar edeni dikkate alma
Kalbin sana bahşedilen bir lütuftur unutma, nazargah makamıdır korkma
Ne kadar anlamazsan, vakıf olmak için merakını hasredip şad olmaktan usanma
Akiden adına azimli ol, şek ve şüphe içinde iman eyleme, hesap
aşkın farkıdır anla

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Kal eyledim, sessizliğinin içinde eridim!

39088.jpg

Söz vermiştim
Gitmeliydim, ihmal ettiğim kadar sevinmeliydim
Mahcubiyetimi aşikar eylemeliydim, içimin titrediğini belirtmeliydim
Ne kadar korkum varsa, artık terk etmeliydim, haşyet zekedene meyletmeliydim

Yıllar geçmişti
Ayrılık rüzgarları hiç söylemeden birden esmişti
Keder yüreğimde sökün etti,
gözyaşlarım hiç dinmedi, fakat yetmedi
Özlemin, firkatin,
sevginin, vefanın, şefkatin mürebbisi olan can ne kadar sessizdi

Arefe günüydü
Herkezin bir telaşı vardı, kaygılar nasıl bırakmazdı
Bayramlık bekleyen
çocuklar sanki birer meraktı,hiç sabırları kalmadı
Hane kalkı temizlik konusunda cefakardı, soluk soluğa kalacak kadar çabadaydı

Neydi bunun farkı
Aşk ve
ölüm hangi kalp için vuslattı, ruh niye vardı
Dünya ve nimetlerine bu kadar düşkünlük niçin gönüllerin terini aldı
Düşünmek enson tercih edilen bir fırsattı, akıl danelik neden bu kadar etraftaydı

Bayram namazı
Nasıl bir heyecan ve de huşu, farzı ayın olan emirler içimizde bir sızı
Ne kadar ihmal edersek, nasıl ki tevbe kapısı açıktır diye söz söylesek neden acı
Kalp ferasetin mevkii, ruh aidiyetin dirliği, her lahza haberdar eden, müthiş sancı

Kabristana gittik
Her yer yemyeliş, sanki
cennet misali ne kadar berak ve sakin
Kuşlar bayaram ediyor, sesleseriyle sevinçlerimize iştirah eyliyor, şen ve şakrak
Nazar ettiğim her mezarlar, ne kadar mahzun ve suskun, lal olan hal ile bakıyorlar

İçimde derin bir sısı başlıyor
Çocuklar
gözlerime bakıyor, zevcem boynunu bükmüş okuyor
Oğullarım, ayrık otlarını temizliyor, torunlarım sessizce ş
aşkınlık yaşıyor
Sukut etmek bana kalıyor, tilafet edilen ayetler dikkatimi çekiyor ve alıp götürüyor

Bir burukluk var içimde
Her ne kadar hakkıyla şehretmeye malik olarak aşikar etmesemde
Nefesin rikkati azalıyor, kalbin inşiraha muhtaçlığı önüme çıkıyor,söylemesemde
Ölüm içimde yaşayan engin bir nida, nefsim anlamasa, aklım tutukluk yaşasa da

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Sana söylemediğimi anlatır suskun bakışlarım!
62395.jpg

Bilir misin
Neler
Vardır bakışlarında!

Gözlerin
Bir başka konuşur
Bilir misin?

Sana
Seni anlatırım,

Sana;
Kendimi anlatırım.

Sana