Mustafa CİLASUN Şiirleri

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ahirin gerekçesi, kalbin umut meşalesidir![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sönmeyen günlerin sevdasıyla bir sefere çıktım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar yorgunluğum ve yıllara sari solgunluğum varsa, gerilerde bıraktım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin bir umutla ruhuma ibreti nazarla aktım, asırlardır dile gelen aşkı bir bir yokladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Semaya baktım, esinle tanıştım ve yüreğimin sayfalarını sürurla yeniden araladım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki bir nebze susamıştım, adeta yıllardır susuz kalmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hangi yolun seferine doğru yol almıştım, kalbimin sesiyle aşka sanki ramak kalmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Halin nidasından serdedilen ibreti, bizarlığın sahnesinde yine sessizce seyre dalmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nerede kalmıştım, ilimsiz ve edepsiz umudu nasıl telakkilere hoyratça bırakmıştım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Vicdanım sızlıyordu, lakin azimet için irademe bir hal oluyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sosyolojik salkımlar, psikolojik yansımalar beni bana bırakmadan sürüklüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar kıt kanaat geçinmişliğim varsa ve fakat acıyarak bakan yürekler okununca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hayıflanmaktan kendimi alamıyordum, hayata karşı bakışımı yeniden sorguluyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne oldum delisi olmak, bilinçi kaldırıp fırlatmak gibiydi sanki[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ahlaki mesuliyet mazinin en nezih sayfalarında, ülfetli nazarları bekliyordu illaki[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Renklerin en can alıcı yelpazesini kuşanıp, gözlerime sokarcasına salınıyordu billahi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Edebi ve nezaketi merak etmiştim, tabii ki zarafeti ancak irfan telakkisiyle yad etmiştim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresiz yine sessizce boynumu bükmüştüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimi bitap bırakan bu halleri nasıl telakki ederek, mefkuremi derleyecektim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklın selimliğini, hangi muştularla izah ederek ruhuma biraz olsun teselli verecektim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkı nasıl ve hangi gerekçelerle teneffüs ederek, Yunus misali gönüllere seslenecektim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Acı bir lahza ile hasretme melali ahını![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Verme kalbini, elemin iştiyakından sudur olan ıstırabına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İlmik ilmik açılan bizarlığın vehmedilen hisarına, aşksız toprağın sancılarına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Keşkelerin dur durak bilmeyen feryadına, aklın hazanı aşikar eyleyen çılgınlığına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umudun kurumaya ramak bırakan yılgınlığına, nazar et kadrenin sürur bahşeden aşkına[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani bir milat vardı, kuruyan gönüllerin toprağına akseden nefeste[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnsan, ne kadar adam olduğunu beyan eden bir zansa, gönlünden tebarüz eden aşkı yokla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Asırların kitabelerinde işaret taşlarının izlerini... [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklı selim ile aynı akıbete gark eden ölümün sevdasını, hayret ve ibretle ruhunda kokla[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir an tefekkürün meşkinden terennüm edilen hakikatleri bir bir zihninde topla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İdrak niye insanın kalbine akseden nefesi inşirahtır, aklınla tahkik ederek aşkı anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Narın haşyetinden asla yılma, zebaniler için şimdiden asla bir maslahatta bulunma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevdanın harından ve hilmin bağrından dile gelen ecrin ninetlerini kalbinde aşkla yokla[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Giyeceğin en son elbisenin beyazlığından hiç ürperip sakınma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Musalla taşından duyulan feryadlar için halinden tebarüz eden bir meziyet çıkartma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yürekle, kalbin farkını şimdi tefekkürü mevtle nezaret edenlere ibret olsun diye anlatma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niteliğin farkını, takvanın firakından olduğunu, suskun kalbinle ağlatıp sayıklatma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Teni bekleyen toprak, ne kadar hıçkırıklarla açılsada[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yasinler, fatihalar,kitabı celilin dile gelen hakikatlerini yakinen okusa da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar anlayan var bir düşün, anlaşılmayan tefekkür gerekçesi, nasıl hüzündür yokla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Korkunun acele bir faydası yoktur sakın ha unutma, avuntulara sığınıp gönlünü aldatma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]En az benim kadar suçlusun, ser vermesen de![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sebep olduğum halin telafisi için her ne yaptımsa durulmadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İhmalkarlığın ne kadar bizar bıraktığını geçte olsa, derinden hissederek anlamıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Sinemin tarumarlığına hiç aldırmadım, çünki sebebi hakikatin bağrında bizzat vardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Çarersiz fevkalade bir hicran içinde sancılarla başbaşa kaldım ve hüzünle ağladım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kuytu mekanları zihnimde yoklayarak, bir nepze sitresten sıyrılmak istedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Her ağacın dallarından süzülen yaprakları kokladım, neden böyle bir garebet yaşamıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]İçimde ki dürtüyle şimdi başbaşa kalmıştım, vicdanım için ıstırabı acıyla yudumladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Kim vardı içimde, neden ben odaklı bir halin sofrasında sabahladım diye hayıflandım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hani fikretmek ve bu minval üzre hali serdetmek kul için kemalattı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne olmuştu da yanılgılar bir bir kalbimi harap etmek için sıralanmış ve yanıltmıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Artık nedamet içinde nefeslenmek, ne kadar bir izzeti nefesti, edep kim içindi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Şimdi dirlik izanımı terk etti, ülfet bağrımı dağlayıp hıçkırıklar eşliğinde ağlatmıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Anladım ki sonbaharın bizi daldırdığı rüya geçici bir hevesmiş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Renklerin sesi ne kadar duyulsa da, şevksiz bir ahu serzenişmiş, yürekten azade değilmiş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Hissettiğin kadar, fikrettiğin aşikar olmayınca [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Duygusallık salıncağı sabahlara denk sallasın hali melalini ne çıkacak düşün edebi ruha[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ellerin bom boş kalınca, yalnızlık vurgunu kalbine haşyetiyle şöyle bir dokununca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Gözler ne kadar ağlasa, söz yüreğin tınısında hakikatle buluşmayınca, çırpınarak uyukla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Ne gördüğün düşlerin inhisarından serdedilen anlamı, halin için bir geçit asla sanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Aklın yolu birdir, muhtaç olduğu tek şey ilimdir, hakikattir, selimlik tefekkürle elde edilir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, sans-serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar anlatsan da nafiledir oyalanma![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir geçiş dönemiydi sanki, yaşadığım onca gaileler ve çileler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kelimelerin kifayetsiz kaldığı ve yılların yuttuğu günler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çekilen nice özlemler, hasretin ocağında sessizce mırıldanan payeler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir ah çektiren umdeler ve sancılar yaşatan sazendeler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dert etmeyeceğimi artık yakınen bilesin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]bin bir ıstırabı çektiren çilenin bizzat kendisi ve sahibisin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir meltemsin, ne bir yüreğin sesinden husule gelen şevksin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hali yoran, izan bırakmayan kendi cenahında yol alan bir nefessin[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllardır sabrettim, belki bir hikmeti vardır dedim ve direndim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar kaprislerin varsa, bahtın çilesidir dedim ve geçtim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]lakin artık yettin, sinemin mecalini terk ettirdin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne aklımın seyrinde bir fevktin ve ne de kalbime ülfet yaşatan ahenktin[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sen, hukukunu bilmedin ve bizzat hakkı gasp ettin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki heveslerine itaat eden bir köleydim, vicdanını nasıl tarif edeyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani edebiyle mücehhes olan ve emanete ram olan canı şereftin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık iblisi neyleyim, nefsin her halini bizzat onu görmekteyim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bazen kendi kendime bir hayli gücenirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye bu kadar müsamaha derim, bire adem sen bir dervişmisin ki der geçerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki taktiri ilahi mi derim veya boyun mu bükerim, ah şimdi ne kadar viraneyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hikmeti sebebi nasıl ve hengi irfanla şehrederim, çile için kanaatle geçinir giderim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dinmeyen bir sızının lahzasından ne beklerim![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah dedirten bin bir derdin suskunluğunda sabahlarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hali fakirliğime yanarım, bahtım için sabın rahlesinde bin hüzünle kalbi sürur ararım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut için şevksizliğimle bilmem ki ne yaparım, çareyi aşk ile çileyi kuşanırım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahzun nefeslerin hıçkırığına bel bağlarım, masumluk adına ne varsa gönlümü yatırırım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey ruhunun hürriyetinde aşkın ferahlığına ram olmuş dilber[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ha ne olur, maşuk için, ülfetli nefesinden bir kadre olsun iksir-i hakikat için bir yol ver[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönlümün bitaplığını, halin deminden sadır olan hicranımı, kalbinin ferahlığında gel gör[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Boyun büktüren melalimi, hüzünleşen efkarımı, suhuletinin latifliğinde bir anlam ver[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdi yakın oldu sineme, hazanın bizar bırakan gözyaşları[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zemherinin suskun çığlıkları, aşiyanda bekleyen umut korkulukları ve titreten burukluğu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derdin şehredilmeyen hikmeti, kalbin inşiraha olan hasbi özlemi, dilin çaresizliğini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kelamın serdettiği ve her gönül için anlama muhtaç sessizliğini ilmin rahlesine bir bir seç[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkın, kalp için vuslat olduğunu, sevdanın harında ihsan bulunduğunu gönüllere anlat[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çaresiz varsa, umut onun için fevkalade bir sığınaksa feyzinle ruhlara ibretle ak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey uyuyan gönül, ey tegannilere bel bağlayan ömür [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey maslahatlart için bir kurtuluş diye sadakati sömüren durma, serkeşliğinle bir bir öğün[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yalnızlık Allaha mahsuz diyerek, bir hizbe gönül bağlayı ekleyerek akıl verirsin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sakın ha diyerek, “Allahın tokadını yersin diye” hadsizliğini alenen serdeder, öğünürsün[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tahkik için aman ha, sakın bunlarla uğraşma diye, mukallitliği iştahla ilga edersin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyler misin, gerçekten kimin askerisin akıl için irfanı kimlere hangi şartla teslim edersin[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumu hicrana sevk eden hasret senfonisi![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar içimi çeksem ve bir o kadar elemle nefeslensem kar değil[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derdin dermanı, hasretin bağrına tav değil, çileler vuslat için gönülde bir ar değil[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, halin deminde ibreti nazar için ferman değil, sevda bu değil[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hürriyeti bağlayan, gözleri ağlatan, sinede yanğınlar yaşatan hüzün içime bir gam değil[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Müddeti nefes için ne kadar vaktim kalmışsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşamak adına, her ruhsat ruhum için fevkalade hicrana gark eden bir maslahatsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömür kitanında aşk sürur ile şad olup okunmuyorsa dert başka çile yüreğimde yaşayınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey gönül söz dinle, akılın selimliliğinde işaret taşlarını gözle, her ne yapsanda öğünme[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gidenler gelmiyor, hali fakirliğime umut bereketiyle haz veriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil susuyor, gözler yaş bırakıyor ne kadar ıstırabım varsa da bahtım için pişman etmiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gün, gerceye geçiyor, yıl, asırlara hükmediyor, ne akıl yetiyor, ne izan aşka eriştiriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm nefsim için ne söylüyor, hesap niye bu kadar müşkil geliyor, sinemi titretiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ha pınardan suakmış, ha gönül yıllarca ummna dertdini bırakmış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kelam niye hakkıyla anlaşılmamış, hal kayıtsız kalmış, akıl başka mekanları dolaşmış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şair niye yalnızlığın lehçesinde bizarlık yaşamış, aynı duygular gönüllerde yaşanmamış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir hal kalmış, ne sürur kalbin toprağında anlamlaşmış, hicran yıllarca hali ağlatmış[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar gönlümü aşikar eylesem, derdin divanında tek aşka erişsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hakikat için ruhumla felaha seyahat etsem, bir an olsun şevkle ibreti temaşa etsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yardan geçsem, ne yaratan için kalbimi heveslere hasredip divane olmayı seçsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]aklın yolundan irfan için gayreti sevk etsem, iştişare için hanif gönüllerin halini bilsem[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Açmam, açamam derdimi kimseye anlatamam![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Seherin ilk ışıkları pencereden yavaş yavaş ve oldukça nazik bir tavırla nazar etmişti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiçbir rahatsızlıklık vermeden, gönül sesinin ahenginden, neğmenin hüzün esinindendi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinemde bir şevk açmaya başlamıştı, geceden kalan avarelik sanki son arkadaşlığımdı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hazan yüreğimin ker payesinse vardı, dert bin bir sancılar içinde bir hal bırakmamıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne vakit bunalmışsam, içimi burkan hallerden yılmışsam, vefayı hep sürurla anmışsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kuşların kanatlarına bıraktığım umutlarımı, mahzun bir şekilde anarak sabahlamışsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumu bizar bırakan, kalbim hıçkırıklar içinde nefes nefese kalırken, donup kalıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksam ve hangi hevesin tesiriyle gözyaşlarımı hasrete bıraksam, ferahlıyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye sinemin torağında bir mahzunluk, hüküm sürüyor, yüreğimi burkuyor ve yoruyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye, çilenin bin bir sahnesi kalbimin gizemlerinde ibretle filizleniyor, bahtımı örüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllara sari efkarım, dinmek bilmiyor ve hicran ruhumda fevkalade bir anlam buluyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hüzün her nefesimle arkadaşlık yaparak,kalbimin sahillerinde pür heves umut besliyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kah ölüm aklıma geliyor, göçüp gidenler gözlerimin önünden hazin bir şekilde geçiyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Böylesi bir müşkül duruma akıl kar etmiyor, gönlümün nidası dinmeden ömür bitiyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne vakit süruru anmışsam, mahzun bir şekilde kalbin şevkinde nefes alanları anmışsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Boynum bükülüyor, hikmeti esrarını sabırla terennüm ediyordum, burukluk yaşıyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Arzın her bir karesinde ve fevkalade elemin kadrinde inleyen nefesleri temaşa ediyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimi mağdur, kimi mahzun, kimileride hakkı gaspedilmiş ve gönülden vurgun yemişlerdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnsan, hakka kul olmayınca, kalp sahibinin nezninde bir aşk yaşamayınca hüzün yakında[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Müddeti nefes bilinirken enaniyetler sahnelerde sergilenirken ölüm mutlak denirken neden[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ummanın sedasında aşk var, gönül niye yanar![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayet durabilmiştik, bir mola vermek adına, dinlenmek ihtiyaç ya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Uzun bir yolculuğun iştiyakıyla, bekleyen hevesin sevdasıyla, bir hayli zamandan sonra[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Karar vermiştik, uzun zamandır görmediğimiz akrabaları ziyeret ederek serinleyektik[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve bismillah diyerek, hazırlıkları gün eveli tedarik ederek, aracın ihtiyacını gidererektik[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Epey bir zamandır seyahat etmemiştim, gözlerimin fersizliğinden ziyaretleri ötelemiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Takatim müddetli, dirliğim rikkatli, muhabbet fevkalade hamiyetli vakit geldi demiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tavsiye edilen, farzı ayın mükabilinde taltif edilen sılah-ı rahimin önemini öğrenmiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vesileler içinde, en münasip bir zamanda ve nasibin gerekçesiyle, umutla nefeslenmiştim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Efradım gözlerime baktı, sanki çekilecek hasretin ilk adımlarıydı, mahzunlaşmışlardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Helalik adına, tevdi edilen ne kadar hesap yakınsa, bir bir zikrederek tembihlemiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İzmir urlada askerlik vazifesini yapan oğlum Abdullah'ın özlemi belirdi hissiyatımda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ağustos ayında yine askere gidecek olan Oğlum İbrahim geldi hemen aklıma biranda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]On üç yaşında ki oğlum Mükremin nasıl olsa, hafızlık için yatılı bir Kur'an kursunda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kızım Şeyma ise torunum Ranayla hasretimi bir nebze olsun gidermişti çok yakında[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Büyük kızım Betül, mürebbiliğini yapıyor, nesil yetiştiriyor torunum Enesin umudunda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Refikam her vakit bir telaşın sağanağında ve tembihleriyle çıktığım umut yolculuğunda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çok kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen, yüreğim onlar için burkuluyor derinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Muhabbetin süruru nüksetmişti yine sinemden, efradımın her birine kalbi niyaz ederken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Telefonla arayasım geldi içimden, biraz tereddüt edip erteledim her nedense şimdiden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir bardak çay içmek için moıla vermiştik tez elden, henüz vakit nefese refakat ederken[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Değmeyin şu gönlümün hasreti elemine!

Artık ne sabır var, ne mecalden kaldı bir hal
Hazan her bir yanımı kuşattı, nerdesin hala niye habersizsin yar
Umutlarıma sessizce karlar yağar, yüreğimi yakar
Nefesim olsa ne yazar, sinem sancılar içinde ıstırapla yaşar ve ağlar

Yıllar alıp götürdü hevesimi, şevkimi, ümitlerimi
Beklemek kar etmedi, sükût ettirdi bu bitap melalimi, yalnız kalbimi
Ne teselli şerhetti, sürur zerketti, ne sabır har eğledi kanaate yetti
Yüreğime güz sökün etti, gözlerimin yaşı vefa için şikâyet etti

Vurmayın yüreğime, suskun melali ahvalime
Aldırmayın çaresizliğime, alay etmeyin kimsesiz kalbimin sezgisiyle
Hamiyete boş vermişliğime, aşk içim elemle hemhal olduğum kaderimle
Ne dumanım kaldı, ne korum, hüzün bir başka seslendi boşlukta kalan gözlerime

Ey sevgili artık neyleyim, sessizce çekileyim
Bahtım için sabırda ikamet ederek, kalbin için selametler dileyim
Bu yorgun yüreğime nazarın dokunmadan göçüp gideyim
Umutla filizleneyim, sürurla vuslatı terennüm edeyim, kısmet değilmiş neyleyim

Bir zamanlar ışıktın, pervaneydin halin dilinde
Esini şad eden nefesin azizliğinde, hülyaların açılmış haz mümbitliğinde
Her nefesin eşiğinde, titreyen kalbin ümide abat olan filizlerinde
Renklerin asudeliğinde, şevkin heyecan bahşeden iksirinde

Tutkumuydu alıp götüren, şimdi hicrana sevk eden
Nasıl bir yakarıştı, suskun duvarlardan öteye geçmeyen, gözyaşı döktüren
Yalnızlığın busesinde hüzünle nefesi bitiren, mecali yok eden
Hıçkırıklar içinde inleten, gönül lehçesini şerh edemeden öteye göçüren elem

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Birgün gelecek, üç noktayla bitecek![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; kalbindir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Halin deminden serdedilen en müstesna esindir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnsan için şereftir, kul için ecirdir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefes için hamiyettir, ölüm için diriliştir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vuslat için ümittir, kebir için rahmettir, ihsan için delaletti gerekçedir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Heves insan içindir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zevk, kültürle birlikte zikredilen latif bir berekettir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ancak, takva cihetiyle elzemdir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabır içinde esrarını koruyan bir cennettir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Cehennem için, rahmet dileten ve zikirle ihsan edilen kanaati azimdir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sonsuzluğun hecesinde ne var[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Merak, şayet hakikate ram olmak ise uyumak neye yarar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İzan niye var, yar yüreğin en mahrem yerinde mukadderat için umutla arar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nar, korku içinse, kalp niye aşk için sevdayı idrakle aralar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl neye yarar, neyi düşüneceğini akleden için en ulvi bir bahar ve yar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yalnızım, çünki yüreğimden çıkmayansın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bazen ağlatan, bezen içimi burkan ve bazende hasreti yaşatansın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye gönlümün ilkliminde hazan için aşkla koklanansın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]sevdam için vuslatsın, nefesim için firaksın, aklım için üç noktada aranansın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dili lal eden, hali melale terk ettiren hicransın, hüzünle ağlatan bir aşksın[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yitirmişim gülümü, uçurmuşum bülbülümü![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık ne baharım var, ne de yazım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Karanlıklar içinde, zemheriyi yaşayan bir hicranım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalan umutlarım, kanatsız çırpınan kuşlarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hep ağlarım, bahtım için el açar yanarım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yılgın hevesleri şimdi ne yaparım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]dağların yamaçlarından hüzünle hasretin nefesini yoklarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah umutlarım, korkular içinde sabahlatan hıçkırıklarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çare olmaz avunduklarım, boyun büktüren anılarım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İçimde kim vardır, aşk niye hüzün yaşatır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hicran gözyaşlarıyla bir başkadır, kelimeler pek dokunaklıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]kalbim niye yastadır, kabir için niyazdadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevda gönlüm için yakarıştır, eşikleri onunla aşmak şevk-i hazdır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül sığınak arar, ruhum hicranla sahibini anar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbim inşirah için ellerimi açıp, huzur içinde yalvarmamı ağırlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umutlarım firkat için aşkın hasretini koklar ve sayıklar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut niye var, aşk ancak kalbin toprağında açar ve mis gibi kokar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey Rabbim, sahibimsin, melikimsin, ümidimsin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]kalbimin yegane sahibisin, sen bilirsin, nefesin ferisin, ta kendisisin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk için gönüllere nazar edensin, ihsan için rahmetini hasreden bir sebepsin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Korkuyu neylersin, sürurla gönüllere aşkını ikramı edersin[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim bilir ne zaman ve an göreceğim süruru şevkini![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Böyle mi olacaktık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yılların kaybolmuşluğunda umtları hangi sahile bırakmıştık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç yılmadık, sadakatle sımsıkı yürekten barışmıştık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gül koklamıştık, laleyle anlaşmıştık, kadreyle yol alıp hüzünle vedalaşmıştık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne oldu şimdi ahdi vefamıza[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaybolan muhabbetli cenahımıza, kalbimizin hicran ile arkadaşlığına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aylar geçti, yıllar bir bir tükendi, anılar durmadan tazelendi ağlattı şanına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Böyle mi olacaktık, bizde mi bir ayrılık yaşayacaktık aşk yolunda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil sustu, gönül mahzunluk içinde bir köşeye pustu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umutlar avarelik içinde ve şakınlık kadrine çırpınışlarla bir kırlangıç misali uçtu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne hal, ne yar ve ne de bir ar ruhuma şerh ederek aşkı konuştu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne olmuştu, neden böyle bir hal sinemde anlam bulmuştu ve sürurun harını uçurmuştu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık gördüğüm düşler neye yarar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Beklerim umut içinde, gönül kapımın açılmasını Rabbim aralar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğim kanar, ruhum bir perişanlık yaşar, şimdi efkarımı bilmem ki hangi gönül anlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözler ağlar, umutlar mahzunluk içinde kanarlarını çırpar, aşk niye elemi içime koyar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksam, gözlerimi kapatıp hülyalara dalsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Açık denizlerin dalgaları arasında kaybolsam, deryaların hicranıyla gönlümü ağırlasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki ne yapsam, kitabı celilin sayfalarında nefeslenip ruhumu bir kez daha yıkasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]El açıp yalvarsam, acziyetimle sahibime hali perişanlığımı bir bir anlatıp sabahlasam[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir yıkık gönlün sevdasında ne arar kimi sorarım![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yarınlara armağan edilmiş ne kadar umutlar varsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kar yağsa, her bir yanımı kuşatana denk iliklerime aşkın prandasını acımadan vursa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabahlara kadar, ruhum ey hak diyerek el açıp yüreğin hicranını hüzünle anlatsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, kalbimde şakısa, dilimde manalaşsa, sinemde elbette ki bir başka[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık kulakların çınlasın diyebiliyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Elimden bir şey gelmediğini bilerek bahtıma boyun büküyor yıkık duvarları seyrediyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesin hüzün nağmesiyle hali fakirliğime inanıp, ülfetli halini sürurla yad ediyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki hazanlaşıyorum, iklimleri bir bir sinemde hazin bir şekilde acz içinde yaşıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir bedel ödüyorum, yakinen biliyor vesükut ediyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar akacaksa kanım aksın istiyor ve candan da vazgeçiyorum, eleme göçüyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Fark ettiğim herşeye ibretle nezaret ederek, ruhumun bizarlığını azat ediyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar yakarsam da, muhtaçlığın rahlesinde sabahlıyor ve hıçkırıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimler göçmedi ki, diyarın sakinlerin çığlıkları yakinen kalbimde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar nasip desemde ümitlerimi derleyip sahibine havale etsemde bir keder var içimde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözyaşları yakamı burakmıyor her nedense, sessizlik sinemde en büyük bir hapisane[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gardiyanlar çıktı yine karşıma, yakarışlarımın ne kadar hükmü var umurlarında[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey Hak sen hal-i bizarlığımı anla ve kalbi lekelerimi bağışla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun hicran damlalarını [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sine-i sürurumdan bir bir kopan yaprakları aşkın iksirinden yoksun bırakma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hakikatin sağanağında ağırla, rahmetinin bereketiyle sula, halimi mecalsiz bırakma[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Birmem ki nerde kaybettim, kalbimin sesini hiç dinlemedim!

Hiç yanılmadın
Her nefesinde sabırla adımladın, suhuletti serdettiğin yakınlığın
Letafetin loşluğunda ne gariptir ki bihaber kaldım
Hiç anlamadım, dinlemeden yargılayıp uzaklaştım ve hasretinle idraki kuşandım

Akıl kar etmiyor
Ne dert bitiyor, ne hüzün hissiyatımdan çekiliyor bilemedim
Hiddetimdi hadsizliğim, bir an olsun nefesinin masumluğunu hissetmedim
Sadece bir hınçla kalbini titrettim, acizliğimle birlikte yol alan bir hiçtim

Peki, neydi benim derdim
En yakın nefesimdin, ne oldu da bu hakikatten habersiz gibi gürledim
Mahzun bir şekilde boyununu büktün ve gözyaşını hicranla gizlemiştin
Çünki sen naiftin, edebinle nefeslenen ülfettin, kanaati idrak eden latiftin, başını öne eğip gittin

O sendin, sesin ahengi, ahdin kefiliydin
hiç kahretmeden, sadece sükut ettin, sessizliğinle kalbimi fevkalade titretmiştin
Vicdanım için hüccettin, ruhum için vakittin, hevesim için şahittin
Yıllara sari sırları bir bir yüreğinde örüp, bahtın için sabredip ulvileşmiştin

Bir bilsen şimdi ne kadar sefilim
Yalnızlığın surlarında sabahlara kadar nöbetteyip, eleminle bütünleştim
kederinle kavilleştim, sabrınla hilalleştim, artık geceydim, bir bilmeceydim, hissiyatıma yenildim
Ne derleri boş verdim, bir hesabın içinde gönlümü aşkın azizliğine haserettim

Ne söylersen biliyorum ki haklısın
Lakin suskunluğunla yıllardır sineme bir hicran bıraktın, ıstırapla arkadaş yaptın
Çilenin sırlarıyla yaşattın, adamlığın sayfalarını bir bir ibretle yeniden hatırlattın, çünki sen bir farktın
Kimlikler içinde ferahtın, hıçkırıkar adına vuslattın, aşkın esinini kalbime hasretinle akıttın

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Vurgun yemiş bir gül, bilmem ki nasıl hüzünlenir!

Sessizce akıyordu gözyaşları
Ne kadar içliydi, belli ki fevkalade dertliydi, elbette bir o kadarda kederli
İçim gidiyordu birşeyler yapmak adına
Ne kadar belli etmeden uğraşsamda çekiniyordum, bir tedirginlik yaşatmak namına

Hayli vakit geçmişti
Belki hissiyatı sakinleşip, yeniden eski haline gelmiştir diye içimden temenni ettim
Fakat eski halini ve gözyaşları döktüren derdini hiç bilmiyordum
Eski ahvalinin durumunun yenilik adına neler bahşettiğini hiç kestiremiyordum

Sadece sinemde derin bir üzüntü yaşıyordum
Bin bir hali devran ederek, zafiyetlerin açtığı yaraları yeniden hesaplaşıyordum
İnsan kalbinin kırlmasının, ne kadar korkunç bir ıstırap yaşattığını görüyordum
Peki, niye bu kadar hoyratlık ve anmazlık diye çaresizce hayıflanıyordum

Henüz çok gençti kalbimi titreten genç kız
Kimbilir hangi elemin kadrinde nefesleniyor ve melalinde biçarelik yaşıyordu
Çok sakin ve sessiz tepelerde hıçkırarak ağlıyordu, arkasına bakmadan yol alıyordu
Kiminle hesaplaşıyor, hangi sebepleri sorguluyordu, uzun soluklu boşluğa bakıyordu

Kızlarım aklıma geldi ve düşündüm bir an
Ne kadar hissiyatlarını hakkıyla anlamıştık ve bigane kalmamıştık an be an
Bin hüzünle gözlerim yaşardı, yüreğim daraldı, nefesim şaşkınlık yaşattı
Geçim derdi adına, meşgaleler çıkıyordu karşıma, bir çaremiydi ama yüreğim sızladı

Dert bir değil, lakin çareler de çok yakın olan hal bu değil
Henüz vakit varken fırsat kaçmamışken, ne yapabilirdim nasıl halini teskin ederdim
İşte o an neler geçti aklımdan, güven bu kadar kalplerden uzakken dedim ve çekildim
Hiç seslenmeden kalkıp gitmek istedim, vicdanımı dinledim, birden sendelendim

Ne olmuştu, niye bu kadar itimat kıtlığı her tarafı kuşatmıltı
İnsanlar, ne kadar bir kulda olsalar, her neye inanırsa inansınlar, hak adına ne var
Muhakeme namına kalbin temiz sayfalarında alınmıyor ülfetli karar
Heves adına, çıkar namına, bahaneler çıkıyor sürekli karşıma, aşk, hak olmayınca

Bir an suyu andım, içimin yandığının farkına vararak
Kör kuyuları andım ve mahzun yüreklerin bahtıyla hayli zaman hicranla yol aldım
Vurgun yemiş gül yaprağının hüznünü içim acıyarak yudumladım ve kızcaza baktım
Sessizce sinemin burukluğu atamadım, dayanamadım bende onunla birlikte ağladım

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Bir yangın sonrası yüreğim, geriye ne kaldı!

Sanki bir hüzün çiçeği şimdi gözlerim
Küllenen serencamında bilmem ki hala ne ararım ve sorgularım
Nağmelerin diliyle yol alırım, çaresiz ruhumun hicran damlalarını içime atarım
El açarım, bahtım için Hakka yalvarır ve ağlayarak sabahlarım

Artık ne sabır var, ne mecalden bir iz var
Sanki halim yıkık bir duvar, melalim sessizlik içinde elemle arkadaşlık yapar
Gözlerim fersizce bakar, umutlarım zemherinin haşyetinde bir ayaz yaşar
Gönül durmaz acıyla düşler kurar, müddeti nefes en ibretli bir karar

Gel ey şevki esrar, artık sinemde ne bir haz var ne aşk-ı har
Onsuz geçen ömür neye yarar, sürur niye kalp için en ulvi bir kar, ancak aşkla akar
Çünkü aşk kul için vesileler arar, ecirle irfana bakar, ihsanla sadakat en kutsi karar
Heves duygusallık için var, sınav nitelik için kar, akıl niye en mücerret bir nazar

Yolun nihayeti nereye çıkar, mizan niye kalp için bir ar
Ruhun yetisinden sudur eden ne var, irade niye muhakemeyi arar, hani samimi karar
Tercihlerimiz niye zafiyetlerin sayfalarını aralar, hani vefa içinde kalan duygular
Cendereler içinde ne kaynar, ömür aşk için şehre dilmeyen esrarı ne yapar

Olanlar oldu artık sen ne dersen de, sukut etsen bile
En az benim kadar suçusun, muvazenemi bozdun yine, serkeşlik kimin iyiliğine
Bir kelam etmeden bırakıp gittin yine, yıllardır esinle avunsam, kalbim ağlıyor işte
Söz vermek niye, aldanmak olsun hakkım yeter ki razıyım gen, elem seni kesmeyince

Nefesler bir bir göçüyor sen görmezden gelsen de
Haddim değil sana akıl vermek, idrakin en yüce payelerde ve yad ellerde işte
Gönül bu söz dinlemiyor, sen hiç mukabele etmesen ve görünmesen de
Bir ah çektirdin bak yine, efkarım sinemde küllense de, aşk emin ellerde nasipse

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömür bitiyor, goncalar gül olmuş bak neler söylüyor![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir yabancıyız artık, sayfaları yırtıp attık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül ikliminden uzaklaştık, muhabbeti bertaraf edip hınca kapıldık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne hüzünler yaşadık, hicranla yıllardır arkadaşlık yaptık, sicim gibi kadre bıraktık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neye yaradık, kalbin kırıklığını hiç umursamadık, bir ömür yaralandık, çaresiz kaldık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çok geç olmuştu, vicdanın sesini hiç anlamadık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir aklı selimle yol aldık ve ne de idrakin eminliğinde hakikat için çareler aradık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aylarca yalnızlık yaşadık ve fakat yine de barınamadık, yıların içinde kaybolup kaldık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Korkular eşiğinde sabahladık, hasret yumağında çileyle ilmik attık,gönülden uzaklaştık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne gülü hakkıyla kokladık, ne lalenin mahzunluğunda karar kıldık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye bu kadar aymazlık içinde bir avarelik yaşadık, hani aşkı hak olarak anlamıştık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne oldu da birden kopukluklar yaşadık, sabrı kaldırıp attık, kanaate sığınmadık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasip olan her nimeti yad edip, kalbin sahibine sığınmadık, hevesler için ayrılık yaşadık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani kızmak şer işiydi ve cehaletin bir gerekçesiydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Konuşma dili hiçbir vakit terk edilmeyecekti, gönüller tevazuu için hasredilecekti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İrşada muhtaç kalplerimiz taviz vermeden, hakikatle yüzleşecekti, ölümü düşünecekti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhun yetisiyle gönüllerimiz inşirah için gayret ederek vuslata erişecekti ey hak diyecekti[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık mevsimler hal değiştirdi, gönlün sedası işitilmedi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kuşlar uçup aşiyanı için aşka tevessül etti, bir an olsun ne derlere ilfifat etmedi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğin ahenginde meşk etti, aşkın salasında ömrünü tüketti, söyler misin ne kaybetti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kabir ruhuma nazar etti, içim haşyetle titredi, hüzün kalbe iltica etti,kim hakkıyla bildi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Herşey senin olsun, kalbin sürur içinde şad olsun[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir miskal dahi, yüreğinde hüzün bukunmasın ve hicran gönlüne arkadaşlık yapmasın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, samimi kalplerin ecri olsun, inayetle kulluğa uzansın, hakka yakınlaştırsın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevdayı bir heves için gözden çıkarttırmasın, secdeler gözlerden yaşı sürurla bıraktırsın[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Sürünsem, gönlümü feda edip aşkın lütfüne erişsem!

Ey aşk, meftun ettin hasretinle bu fakir gönlümü
Âlini ne dil anlatmaya kifayetlidir, ne hal ram olduğu eşiğin kadrinden şikâyetçidir
Hasrettiği ömrün fedasında her daim bir namzettir
Vesileler halk edilen sebeptir, ancak senin esininle şevktir, latiftir, şereftir hakikattir

Can, niye canan için arayıştadır, tavdır, hardır ve bir cenahtır
Yoksa aşk niye kalbin senasında, ölüm için en ulvi ardır, vuslattır, ülfet-i sanattır
Ömür suhulet içinde sendeleyen nefes-i adaptır, sevda için imtihandır
Ne hevesler kardır, ne zafiyetler ruhun yetisinde mukadderattır, sadece maslahattır

İzan kul için en kutsi felahtır, vicdan ile rabıta bir haktır
Tefekkür etmek, ilimden arîleşerek nefsin hallerinde seyretmek söyle nasıl mubahtır
Utanmak, edeple hem hal olup sevdalaşmak aşk için en bariz şarttır
Kim kul olmak istiyorsa, gönlünü aşka hasretmek istiyorsa, söyle ne yapmalıdır

Mezopotamya da niye aşkın izleri hala yaşamaktadır
Ömür niye vaat edilen bir imtihandır, kim nitelik için kalbini hasretmiş aşkı adaptır
Düşünmek ilim ve irfanla ancak elde edilen malumatı kardır
Akıl, onsuz ne yapacaktır, nisa ne kadar kapansa da edep olmayınca ayanı üryandır

Bilmem ki ne yapsam, kalbimin ferahlığı için aşkı anıp ağlasam
Sabaha kadar meşkine kansam, dertlerimi ummana akıtıp, sürurla sevdayı yaşasam
Ne hevesle yol alsam ve ne de bir aldatan olsam, ruhun vekilliğinde ahdi hatırlasam
Çileyle sarmaş dolaş olarak cefayı, aşk için gönlüme anlatsam ve sabırla ağarsam

Şafakların insicamında umutlarımı kanatlandırıp hakka bıraksam
Nasibin hikmetini bir kez daha ansam, bahtım için ibreti ayan olan canlara baksam
Ne kadar mahzunluğum varsa, burukluğum her vakit yanımda da olsa aşka vursam
Gönül kapımın açılmasını ve ruhumun bizarlık yaşamamasını ey hak diye anlatsam

Hıçkırıklarla ağlasam, sinemi paklayıp sevdasıyla ferahlasam
Gözyaşlarınım güftesini yaparak, ruhumun hicran damlaları diye mısralaştırsam
Göçüp gitmeden esinin kadrinde fakirliğimle iktifa etmeden ilhamı edeple anlatsam
Hiç değilse kelamıyla gönlümü rahatlatsam, vefa için kalbimin sahibine yaklaşsam

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ruhum şad oldu, sinem elemle bir hal oldu!

Yâdınla teselli olurken ne haldeyim bir bilsen, ibretle nazar etsen
Ufuklar bir bir perdelerini çekip karanlığın kollarına şevkimi göç ettirdiğini bilsen
Bahtım için nihayetin çığlığı hüzünle seslenirken, sinemin hıçkırıklarını dinlesen
Ne kadar çırpındığımı görsen, gönül kapımın kapandığını artık kime söylesem

Başaklar salınıp boy verdi, meyveler bir bir şekillenip renklendi
Gölgeler bilsen ki idrakime neler söyledi, ne akıl kar etti, ne sır teselli olmama yetti
Kalbim suskun sayfalarını bir bir sıraladı ve kapattı, hayıflanmak neye yaradı
Ne bir hal kaldı, ne hevesin esamisi sinemde yardı, yalnızlık sessizce halimi kuşattı

Bir yudum çay olsun içesim kalmadı, sofralar kuruldu ne yiyen vardı ne arayan
Yaşamak bu kadar zor oldu, hal-i efkârım çileyle soldu neydi günahım bilinmez oldu
İrşadın izleri de yok oldu, ne kadar gayretim varsa şimdilerde duruldu ve yoruldu
Artık böyle yaşamak şart oldu, kadir kıymet ülfetli kalplerin sayfalarından okundu

Bilmem ki muratlarıma ne oldu, niye yılgınlık benim bahtımı arayıp buldu
Ne sabahın ve ne de gecenin ferahlığı umutlarıma kapı araladı, kul olmak zorlaştı
Nereye baksam, açık denizlerin serencamında kaybolup derinlere uzansam, ağlasam
Hicranın derdini anlayıp, hüzünle vedalaşsam, kalbi süruru haz içinde yudumlasam

Gaspları, hakkı talan edilen mahzun canları yâd edip hakka aşkla el açsam
Bir yararı dokunur umuduyla sessiz kalmasam, gayretim nispetinde feda olsam
Hakkın rızası için hiç tereddüt etmeden yol almayı başarsam ve secdeye kapansam
Kalbimin inşiraha gark olması için biran dur durak bilmeden işaret taşlarını bulsam

Esrarı hikmetiyle yeniden hayatın umutlarına bel bağlayıp, hakkıyla kul olsam
Kana kana kitabı celili okuyup, tefsirinden dem alsam, kaybolan yıllarımı aklasam
Ne çilem var ise latifliğinde sabırla nefeslensem, şikâyet etmeye cüret dahi etmesem
Boyun büksen, gözyaşlarımı şevkle döksem, aşk için hakikate farkıyla yüz sürsem

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sensiz geçen uzun günler, birgün olsun elbet biter![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki han duvarlarıyla konuşuyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir bir örüllen taşların hikayesine dalıyorum, yaşanmışlığı anıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sıla özlemini, yarin hasretini sorgulayıp, hicrana adımlıyor, sessizce ağlıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaybolan yılları bir kez daha hatırlayıp, hüzünle yeniden tanışıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yesari Asım aklıma geliyor, bak Yahya Kemak neler söylüyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Üsküpün esrarından dem vuruyor, vecdin hakikatinden söz edip, gayret için nefesleniyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin atlı için seferberlik ilan ediyor, surların ahından gelen figanları duyuyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Durma arkadaş, kalk bir silkin diyerek, ruhların esaretine sesleniyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah Orhan Veli, ne kadar içlidir yazdığı hüzünlü şiirleri [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahzunca bakan gözleri, ati için en muteberli cehti, nesil için pek mühim gayretleri[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Diyarbekirin bitmeyen çilesi, neslinin en ritkalli ruh haleti ve dile gelen yanık türküleri[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalenin aşikar heybeti, suskun sokakların göç veren ve hasret kokan hazin çilesi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksam, yurdun her köşesinden bir taş kaldırsam ağıt var[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey suskun yar, yüreğinde dinmeyen hüzün ne letafetli kar, aşk için çileler gönülde yaşar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tütmeyen bacalar, boyun büktüren sancılar, ah çektiren ıstıraplar, umutla başkalaşırlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Örfü yasalar, asabi maslahatlar, kana susamış canlar, söyleyin hadi niye hiç acımasızlar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Milleti millet yapan nedir, kader birliği değilmidir, nesil hürriyeti elbette ki şereftir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şereften nasipsiz nefesler, desiseler içinde bin bir halt ederek, tefrikayı yüreklere ekerler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dehşetin ve korkunun seyrinde telaşa verirler, gasp için ellerinden gelenleri esirgemezler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çıkarları varsa, satılmışlık reveşta ya, kula kul olmak adına hiç taviz vermezler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir söz dinlerler, ne tarihin ibret sahnelerinden demlenirler, makan için serilirler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]En müteberli dostları, din-i mübin adına tefrika üreten para babaları ve sattığı silahları[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Eşkiyalık tuğyanları, arkadan vurma kalpazanlıkları, masum canları katletme iştihları[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Canlı bomba pazarlıkları, gençleri feda eden savaş çığlıkları, ah Mehmet Akifin feryatları[/FONT]