Mustafa CİLASUN Şiirleri

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kapın her çalındıkça sakın bir umuda kapılma![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yavaş yavaş ve sessizce boşalıyordu gözyaşları[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim bilir nerde kalmıştı, hangi hevesin veya çilenin derdiyle nefesini buğulamıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Durağa artık ramak kalmıştı, ıstıraplar sineden bir bir ummana hüzünle dölülecekti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyle kim beklenecekti, hangi sitemler dile gelecekti,verilen sözler bir bir derlenecekti[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık garip bir yolcuyum ben, ne papucu ve ne de urbayı dert edinmezken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil lal olup, hicrana bırakırken, efkarın sahillerinde nefesin kadrini edeple anarken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömür sahnesinden sessizce çekilirken, kabirlerin hatırını sual ederken, haşyetin dilinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah çektiren, hüznü terennüm ettiren, boyun büktüren, çaresiz bahtım için ya sabır derken[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Seyrediyordum, aziz nefesin içinden çıkamadığı müşkül durumu nefeslenirken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şahit olduklarım karşısında içim kan ağladı, yüreğim parçalandı, mahzun bir hal vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ellerini kaldırdı, yüzünü hıçkırıkla kapattı, nefes nefese kalmıştı, ne yapmak bir yarardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derdini mi sormalıydım, kalbini mi aramalıydım, yarasını mı sarmalıydım, kala kaldım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir insan olduğumuzu, zafiyetlerimizle anlam bulduğumuzu, duyguların ahını hatırladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim çekmiyor ki,emelle, umudu karıştırmıyor ki,kalple yüreğin farkını anlıyor da kaldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki bir nebze olsun ferahlamıştım yaşanacak bir şey varsa yaşanmalıyı biraz araladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sonra kendi sayfalarımınarasına dalarak, hiç ummadığım kadar hayıflandım ve ağladım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Peki, neydi farkımız, farklılıklar adına hiç engel olamadığımız hissiyatı sıkıntılarımız[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İrade namına tutarlığımız,tercihler konusunda yanılgılarımız, vefa adına uğradıklarımız[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ya dillendirdiğim, öğündüğümüz aklımız, karsız fikir sattıklarımız yolda bıraktıklarımız[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim ve ne adına hayıflanmalıydık, neler yaşıyorsak ve ne umuyorsak bir bir saymalıydık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Karşı çıktığımız, hırsımızla savrulduğumuz ve bir hiç uğruna yanılgılarımız yokmuydu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hep ön yargılarla ve hatta yargılamalarla, futursuzca suçlamalarla yol almıyor muyduk[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyle kimi ve neyi hangi hakla suçluyorduk en az suçladığımız kadar da bizler suçlukduk[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne rahmeti hakkıyla nefeslendik, ne muhabbetin iştiyakıyla aklandık, niye açmazdaydık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne birgün dinlersin, ne de çektiklerime erişirsin![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilemezsin, belki de bilmek istemezsin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sen sadece kendi demindesin, heveslerinin derdindesin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbin hicranını söyle nasıl bileceksin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki niye böyle bir serkeşliğin içinde nefeslenirsin, halimi üzersin [/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Oysa en zarif ve hatip bir payesin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nisa kimliğinde bahşedilen bir suhuletsin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbi manada en latif bir ülfet-i şahanesin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Edebi bakımdan ilham bahşeden bir şevksin, kalbim için süruru demsin[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyle ne oldu sana, sessizliğini korusan da [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hesabın kadri yüreğinde hiç kalmadı mı durma söyle yoksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dile gelen efkar alıp götürüyor sinemi, birnebze olsun anlasana [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hicran kuşatıyor yüreğimi, sen hiç sormasan da, kendi halinde yaşasan da[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çıktım şu dağların yamaçlarına [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar hıçkırıklar içinde derdimi ufuklara anlatsam da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hal oluyor ruhuma, aşk yüreğime ilhamıyla anlaşmayınca [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşamak bu kadar bedbin bıraktıran bir lütufsa, artık vazgeçiyorum anla[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kabirler şimdi daha yakın, solgunlaşan umutlarıma [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çaresizlik içinde durmadan çırpınsam da, vazgeçtim artık korkma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık hiç takatim kalmadı, ruhum bizarlık içinda yıllarca sukutu yaşadı [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözlerim sessizce arandı, bilemezsin hasretinle ne çileleri sürurla karşılamıştı [/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyle geriye şimdi ne kaldı [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne şafaklar açtı, ne hülyalar bir haz yaşattı, mütemadiyen ağlattı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül hicran içinde ve kaybolmuşluğun kadrinde avare kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir soran oldu, ne derdimin haklılığı anşaşıldı, hazan şimdi ruhuma çok yakıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Seviyordum onu ruhumda kanarken yaralar![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah çektiren ağıtlar, dinmek bilmeyen acıların yolunda fedayım ben[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çileler deminde meftun olduğum bir sevda, sabrın deruniliğinde yıllarca ararım vefa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söylerim,mahçubiyetim için boyun bükerim hakikati aşikar kılan aşka niye imrenirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinemin deminde ki derdimle avereyim, ne bir söz ederim ve ne de şikayete niyetlenirim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Anladım ki hasta bu kalbim, yıllarca kendi halimde bilmem ki niye bir sefilim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neyin arifesinde nefesin kefaletini beklerim,inşirah için kalbime şimdi neler söylerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllardır hasretin kollarında solgunlaşan heveslerim,düşen yaprağın bahtıyla serinlerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir söz ederim, ne gözyaşlarım için nedamet bilirim, çaresiz nasibi hak için sabrederim [/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir gün geçiyor, ne geceler ruhumu aşkın firkatiyle sürur ile serinletiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; bir bilsen kalbimin suskunkuğu için neler ilham ediyor, sevda için eğleşme diyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bırak aksın gitsin, gittiği yere kadar, nasibi mutlak diyor, lakin gönül hüzünle dinliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Can çekiliyor, dil sükut ediyor, ömür ne haşyetli bir imtihanmış meğer, çile çektiriyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gül bahçesine nazar ederim, dikenleri için eyvallah derim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinemden gelen sesler için boyun bükerim, nizam-ı nefs için gayret eder kalbime yönelirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilsem ki ruhum fırak için beklediğini haydi söyle kime ve nasıl şikayet ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey hak derim, bahtım için çaresiz vesileleri derlerim, sabır ve kanaat içinde göçer giderim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl, fikretmesi için ilme yakınlığı aşikar olmalıdır, idrak-i cenahtan bakmalıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak ve hukuk için mükellef olduğu kadar, şerr-i delilleri elhak, anlayıp yaşamalıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül yarsız, yar sevdasız, akıl karsız ve dil kelama haiz olmak için maksatsız mıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye düşünmek, hal dilinde irfandır, yoksa her akla geleni serdetmek nasıl edeb-i haldir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Adamlıkta aşk, en muhkem bir sevdadır, yalnız ona haiz olmak her yiğit için ardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Onun sülbünde ne enaniyet vardır ve ne de hırs için hınç bir kardır, sadece bir hardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kin ve hamaset, cehalet içinde dile gelen kefalet nasıl bir can için yarardır, ne bühtandır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akletmek, iştişare adına sınavdır, yoksa dile gelen muhakeme niye vardır, aşk bir irfandır[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey yar, aşkın ülfetinde vuslat bir başka bahar![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sustum artık, hakikate ram olan hal-i mahzunluğumda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir bir derledim heveslerimi, zevk-i hicranımla ve vecde gelen ruhumun şadıyla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her ne kadar bir hüzün var ise kalbimin sükut-u ikrarında[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Elhak sabr-ı nefeslendim, kanaat için irademe akl-ı selimi sürurla tavsiye ettim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin hüzün ile umudun nidasında bakleyen gönüller için ne söylerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hicranın tesellisiyle niyaz ederim, söyleyin başka ne bilirim, ne Arfim ne de erenim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bahtın dile gelen lehçesinde fakirim, ihsan olan ne varsa elhak tabiim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kalbin serdettiği sesin ferahlığından şikayetçiyim, ne emel hırsına kapılmış dilenciyim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Biliyorum ki nihayetinde abdi acizim, zafiyetlerle ömrünü tüketen bir sefilim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasıl şikayet için kalbimi bizarlığın eline terk ederim, sonra yegane sahibine ne söylerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefsin aymazlığı için boyun bükerim, ayrık otlarını bir bir sabırla kalbimdem temizlerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnşirah için nöbet beklerim, elimden gelen gayreti hasrederek aşk yolunda hazla göçerim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir saz çalmayı bilirim, ne ney üflemek için nefesime meyledip hicrana göçerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbim için ülfetin pay-ı tahtında kul olmayı ve bir vecd ile coçmayı koşulsuz ki isterim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Takva için elhak hilmi nefeslenirim, sabrın rahlesinde tedrisat için ilmi talim ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yoksa onsuz aklı neylerim, fikretmek için elhak iştişarenin lahzasında diz çökerim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Geçti ömrüm yine, hala bin dert ile muvazenemle niye böyle bir hicran içindeyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hal-i fakirliğimi kime nasıl ifşa ederim, gömlümün hüznüyle nasıl bir kulluk ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yar için ne derim, çaresiz yine derinden bir ah çekerek boynumu bükerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut ile mukavele eden bir nefesim, secdelere kapanıp ey hak der ve sessizliğe göçerim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söylense, dertler bin bir hüzünle dillenip gönüllere erişse ne yazacak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun bizarlığı nasıl anlaşılacak, kalbimin hazanlaşan kadri yeniden nasıl açacak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Can çıkacak, göz kapanacak, dil susacak, tüm azalar bir tefekkürün ilzamında kalacak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Evet, işte o zaman, vakti gelen hesap bir bir sayfalarını açacak ve gönül ağlayacak[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne nefesim yetti, ne de kalbim sürur içindeydi![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir şekilde yazmak istiyordum [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllara sari suskunluğumu, vakit gelmişti artık bozmak istiyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseye söz etmeden, sinemin deminde seyrederken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesim nihayete ermeden, derdin bin bir türlüsü içimde en anlamlı kederken diliyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nerden başlayacağımı ve ne şekilde yazacağımı merak ediyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ta orta okul sıralarında ve yazdığım kompozisyonlar, hocam tarafından taltif olunca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve hasseten övgüye mashar ifadeleri sınıfta, hep birlikteyken kalbime usulca koyunca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçimi bir sevinç kaplardı, ne kadar mahzunluğum varsa birden sanki halden uzaklaşırdı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar bir biri ardı sıra sayfalarımı bir bir meşakket ve hicranla ruhum için aralardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yaptıysam ve samimiyetve sadakatle uğraştıysam, içim kararmazdı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim yardıma muhtaçlıysa, şayet samimiyeti halinden okunuyorsa hiç duramazdım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]elimden geleni ardıma bırakmadan, her hangi bir kuşkuya mahal bırakmadan yapardım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çünkü nihayetinde bir insandım, inancımla ayakları yere basan bir kandım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hukuk adına ne varsa, eğer bildiklerin beni yanıltmıyorsa ve tahkik etmek vuslatsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]niye durmalıydım, kefiyetim için nefsime uymalıydım, peki, hesabı ne yapmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güle nasıl bakıp ve iştikla koklamalıydım, lalenin nazarında bizar mı olmalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllarca bin bir hüzünle yol aldım, hiç kimseye yük olmadan aklı selimlik için koşandım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir aldatan oldum ve ne de aldatılmışlık adına yeise sarıldım, billahi hiç aldırmadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar hüzün varsa sinem için sakladım, yanlış yapanlar için kadıya hiç yalvarmadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki başka ne yapmalıydım, aşkın halin demi olduğunu hiçbir vakit unutmamalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömür törpüsüyle yılları kovaladım, geçim derdiyle medceziri çok yaşadım, usanmadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar varlığım var ise ve yegane sahibi nasıl unutulmayan katiyse, ibret için akladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık vakit daralıyordu, nefesimin hali kalmıyordu, gözler hamiyet aranıyordu anladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve göçüp gitmeden, kalbimin sahibi illa nezaret ederken, hale ne mal olanı, yıllar çok geçmiş olsa da bir şekliyle yazmalıydım[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Sana geldim, kapında kul olmayı seçtim!

Ne kadar çırpınsam
Sabahlara kadar sürgün edilmiş kalbimle çileleri şehre koyulsam
Yıllarca ruhuma ve aklıma tevdi edilenlerin unutkanlığına yanarak, sancıya kansam
Anlatamam, ıstırabın dağladığı gönlümü kimseye açamam

Şimdi kurak bir toprağın suya hasretiyle yanarım
Anlatılmayan bin dert ile bahtımın efkârını yıllarca çaresiz saklar ve ağlarım
Suskun sokakların duvar diplerine yüz süren sanki bir yaprağım
Sana ram olmak için yanarım, gül koklamak için bilmem ki ne yaparım

Niye kanadı kırık bir kuş misali çırpınır, umuda akarım
Farkı fark ettirmeyen gözlerimle bakarım, mecalsiz halimle hasretini yaşarım
Gecenin hüccetinde, sessizliğin her payesinde bilsen ki sensiz ağlarım
Derdi bahtıma yanarım, sevgine abat olmak için ne vesileler ararım

Annemin ninnisinde, emzirdiği pak sütünde
Dile gelmeyen dertlerin sürgün yaşatan ahvalinin hikmete davetinde
Gönlümün mahzun çehresinde, babamın boyun büktüren sessizliğinde aziz nefesinde
Nefesin müddetinde, ölümün her sahnesinde, dilin şehre muhtaç eleminde

Ey sevgili, kalbimin yegâne pay-ı tahtısın
Eşiklerin sultanısın, aşk adına her ne mevcut ise anlamı esrarında hakikat sın
Sen, gönlüm için bir sevdasın, ruhum için en ulvi bir aşksın
Ve bu manada fark fark ettiren cenahsın, mana adına ne varsa, aklım için felahsın

Ey sevgili, gönlümün sessizliğe açılan umanısın
Sahraların serencamın da hasretinle, yüreğimi hasretmek için en kutsi bir cansın
Elbet ruhum için solmayan yegâne baharsın, müstesna kokunla sen her vakit arsın
İyi ki halim için bir nasibi mukadderatsın, gönlüm için harsım

Ne vakit ansam, boyun büküp yalvarsam
Sabahlara kadar derdin dile gelen sevdasıyla, aşkın çilesiyle nefes nefese kalsam
Hakikat için el açsam, kalbim için inşiraha kavuşup bir hicran yaşamasam
Aklın selimliğinde, kalbin aşikâr olan kadrinde seni hakkıyla anlasam
Mahzun yüreğimle artık hasretinin acısını yaşamasam
Ömrün kalanıyla yolunda kaybolsam, nefsimin lekelerinden kurtulup azat olsam
Kemaliyet adına ne varsa, kalbimin en bakir köşesinde aşkın sürurunu yudumlasam

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne varsa senden kalan, hiç çıkmıyor aklımdan![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık bir kere elveda demiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim titreyerek[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Melalim gözyaşı dökerek[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sessizliğin kadrine iltica ederek [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresizdim, hüzün içinde nihayete erdirmiştim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Söz verviştim [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğimin sesini ötelemiştim [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve sessizce boyun bükmüştüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey hak diyerek, sinemin derinliğine çekilmiştim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki bir akar su gibiydim [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Fevkalade kederliydim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresizdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapabilirdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Baki kalması için çekilmiştim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar dertlensem [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve hata kimseye bir söz etmeden gizlesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Onunla gömülüp serinlesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnlesem, kelamı edebiyle serdetsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çektiğim ahlarla yetinip sürura erişsem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Efkarın her halinde yüreğimi demlesem [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve fakat hiç şikayet etmeden nefeslenmeyi becersem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve ne varsa geriye kalan bir bir şehretsem [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumu şad edip kanaatle nihaye erdirsem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Elvedalar ne kadar zor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki yüreğin bakirliğinde en şiddetli bir kor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne ah çektirenin kim olduğunu sor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve ne de yaşanmışlık içinde ki hikmete ram ol[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çünkü hakikaten fevkala zor[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu yol nereye gider, ömrü hicrana hasreder![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey arkadaş; dur biraz yaklaş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Suallerim olacak sana, ha ne olur biraz dinlen yavaş yavaş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ta uzaklardan geliyorsun ve hayli yorgunsundur be hey arkadaş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye bu kadar efkarlısın, mecalsiz ve hatta bizarsın, haydi anlat biraz[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şu görünen dağlar ve yalçın kayalara ne denir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Suya hasret gönüller bu sahralarda hali nicedir, değil mi epey çilelidir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne gelen ses verir, ne giden bir heves içindedir, niye acep böyledir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne dert hakkıyla bilinir, ne çileler yürekten hepten silinir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye susarsın, mahzun bir şekilde etrafına bakarsın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki mezarı hikaye eden bir simasın, kalbinde hiç şevk bulundurmazsın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umutlarınla nasılsın, hiç kanatlananlardan haberdar mısın, yoksa sende sırmısın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Evliyalar diyarı diyorlardı, kalbi letafetten bahsediryorlardı, sen inanmaz mısın[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey arkadaş, aklım karıştı ve gözlerim karardı kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kani nasibi hikmet için sabırla nefeslenmek en kalbi maslahattı, şimdi nerde kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kanaat niye vardı, müddeti nefes kim için en ulvi bir hakikatti, kim yolda kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani aşk, kul olmak için eşiklerden geçiren en kutsi felahtı, takva ile imtihandı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne oldu sana, her bir yanında ve hatta halinde vardır yara[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nerde koptun, sanki vurgun yemiş bir soluktun, niye bu kadar korkuyla uyudun anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklın yolu birdir derler amma, birlik içinde nitelik ve nicelik vakidir amme içinde sakla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her akıl kar değildir, ancak nasibi terakki için payedir, ihsan ile şahanedir hiç korkma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm ne açlığın, ne yokluğun ve hatta ne de suyun inhisarındadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm bizzat yaşayan ve fakat müddeti nefesin hikmetini anlamayan için çok yakındır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Maddi vemanevi bakımdan farkı fark ettiren kalptir, ancak oda aşka meftun olan haldir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne ağlamak, ne de yanmak kar işidir vehakkıyla kul olabilmek ancak sevda sezişidir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Muhtaç olduğum her nefes, kalbim için derdest!

Yüz karası yakarışlarım
Dinmek bilmeyen çığlıklarım, söyle ben aşktan ne anlarım
Suskun kalan bakışlarım, bilmem ki niye figanım
Ah göz yaşlarım, ne söylesem kifayet etmez mısralarım

Gecenin sürgününde yalnızım
Nereye baksam, sinemin efkarıyla hicranı yudumlasam bizarım
Kalan nefeste, içimi burkan dalsız heveslerde naçarım
Ne yapsan bir çare adına umutla yol alsam hazanım

Belki bir elveda deme vakti geldi durma söyle
Niyetin merhalesinde, avuntular hanesinde ve sessiz bir nefesle
Şayet bahtım için çile çekmek mukadderse
Neyleyim, sahibim için el hak teslimim derim ve boyun bükerim

Kapattım birer birer sayfaları
Yüreğimi dağlayan sancıları, umutlarımdan kalanları ve ağıtları
Söyleyemem kimseye, serde demem hiçbir nefese, kaderim sadece kalbimin esininde
Derlediğim çilelerle, hüzün bahçesinin sessizliğinde ve hicranın deminde

Sazlar dile geliyor, neler söylüyor
Bin hüzün ile yine sinemin sırlarını ayan ediyor, alıp yad ellere götürüyor
Ne gözyaşı duruyor, ne umut ruhuma bir serinlik bahşediyor
İçimden ah çekmek geliyor, gönlüm kendi halinde ıstırap çekiyor

Kimler geldi kimler gitmedi bu diyardan
Bir lahza olsun dile gelmedi esrarını koruyan ve aşk adına saklanan
Sevdanın hakikatine inanan, vuslat için ruhun yetisiyle bakan can
Ne anlatsam ve sinemin sayfalarını bir bir aralasam deme yalan

O an ve vaki olacak bir zaman dile gelince
Çekilen ne varsa, kalbimin burukluğu el hak aşikar olan gerçekse ve nefesim bitince
Hasrettiğim melalim hicran ikliminde manalaşıp gönüllere esin verince
Kederlenme, yeis içinde nefesini tüketme, şad olmak için hicranı seçme

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söylesem, boyunumu büküp sabretsem![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiçbir zaman şikayet etmesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne gönlümü eğlendirsem ve ne de hevslerime yenilsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umutla hayır dilesem, bahtım için kanat edip serinlesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yaptığımı bilsem, aklı selim olarak idrakimle ikamet etsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vicdanımın uysallığında aşk için niyaz edip,hakikate erişsem ve hayata elveda desem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne baharlar geldi geçti, zemheri sanki içimdeydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir şevk kalbim için kifayet etti, ne hicran aklım için izana yetişti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]ne işittiysem, hangi nazar için bir elveda dediysem, suskun köşeler neler söyledi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]suya hasret çeşmeler, yaprağını bırakmış şimdi tüm dallar dilendi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah sinemi dağlayan akşamlar, yüreğimi yakan anılar ve yaşadığım yalnıllıklar yetti[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki niye bu kadar bizarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki yorgunluk namına artık son durağım, sessizce bahtım için ağlarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çile varsa, keder her an yanımda, kaldım suskun çığlıkların ahında hazanım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yazsam, aşkın manasında kaybolsam,gönüller baharında süruru yudumlayıp ağlasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbi inşirah için yalvarsam, gönül kapımın açılması için sabahlara kadar yansam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hürriyete hasret bir kuşun çırpınışları var ya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Susuz çöllerle serap halin senasında haşyetle yaşanır ve umut şahlanır ya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]çığlığın her hali ruhun ikliminde ve sahranın bitap eşkalinde yüreği dağlar ya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Göz yaşarır, dil kurur, kalpte kalmaz artık bir sürur, umut her an kalbi korur yar var ya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabrın lehçesi, kanatın şehredilmeye muhtaç payesi, kalp için vuslatı aşkla aralar ya[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Vazgeçiren her nevarsa ve hatta her nefes bir kahırsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut ruhunda filizlenmeyi asla beceremiyor ve aklın bir karış havada yol alıyorsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nafile yere hülyalarla avunma, idrakin kalbin için bir esin vermiyorsa, her an korku yaşa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevginin bahşedilmişliği yüreğinin kuytu köşesinde bir mahkumsa, bihakkın hayıflanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; nuruyla muhtedir olan bir şevktir, ancak kul ikliminde takva ile gerçekleşecektir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne haber geldi ve ne de bir ses verdi![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki yüreğimin hapisanesindeyim ve çok hisliyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hangi duvara baksam, gönlüme sökün eden siyah perdeyi aralasam ve fakat nasıl açsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllara teşmil eden suskunluğumu bir nebze olsun bozsam, artık silkinip şevke bansam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çektiren dertleri bir bir ummana bıraksam ve hiç arkama bakmadan yol alıp şakısam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çektiğim ahları, bir yaprağın hicranıyla meftun bırakıp sessizce ağlasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sualleri bir bir sıralayıp, tahkikimle derin uykudan uyansam, kalbimin sesini anlasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Müşkül olan her ne varsa, şayet hakikati terennüm etmek o yol için en güzel bir aşksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevda ruhum için çileleri, sinemin toprağına ve baht-ı nazarıma bir sürurla sunsa[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşamak bu minval üzre, kalbimle mutabakat yaparak illaki bir anlam bulsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yüreğim yansa, ne gözlerim bir bir katre bıraksa ve ne de içimi dağlayıp hıçkırtsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sazlıkta bekleyen binlerce suskun kamış,söyle neyi bekliyor, ya sebeb-i ilahi diyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabırla ve aşkla nefesin müddetine kanaat ediyor, ne güneşin hıncını sakince geçiştiriyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İçlerinden ve sırası gelen, üflemek için kıvamı belirlenen zanaatten geçerek işleniyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar yanıklık varsa, yılların kaybolmuşluğunda ağıtlar aşk için en muhken duraksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut için yaşamak hakikatin vecdinde, vuslatın senasını kalbin latifliğinde yaşamaksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç korkma, ölmenin en ulvi bir diriliş olduğunu aklın ve izanınla vicdanına sor ve anla[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne çıkarsa çıksın karşına, kalbini sahibine olan teslimiyetinden bir an olsun ayırma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl, vicdan, kalp, ilim ve hukukun gerekçelerini bir bir yılmadan sinende sorgula[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Asla bir ne oldum delisi olma, ne olacağını mütemadiyen kalbin eminliğinden bırakma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hevesi, emeli, zevki bir birine karıştırma, bilgin ve aklı selimliğinle önyargıları azat eğle[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]ne çekmişsen ve çilelerin dirliğinde ne kadar nefeslenmişsen, kalbimden uzaklaşma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her badirenin bir sebeb-i hikmeti mevcuttur sakın umutma, metaneti sabırla yudumla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bakalım ne çıkacak baht-ı hayatında karşına, sadaket ve niyet çok mühimdir unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar alıp götürse de, hicran sinen içinde mukim bile olsa, olsun kendini bırakma yaşa[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sonbaharın daldırdığı rüyalar, hüzün kokarlar![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İlk nefesin feyz-i muhabbeti, hali celbeden bir kalbi ayılma ve hakikat-i hesap olunca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nutkun durması, bahtın ağarması,derd-i cefanın nefsi vurması ne kadar aşk-ı yakında[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Manay-ı inşirah, merak-ı tahsisat, iradey-i maslahat gönlün dirliğinde sevday-ı karsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İşte o vakit aşk, gecenin koynundan şems-i harıyla çıkar ve kalbin muhtaçlığına akar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]El hak nefes-i müddet, bahtın serabında nöbet tutar,kalp yakinen anlar, akıl sadece bakar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruh nihayetinde her zaman tazeliğini ve bakirliğini koruyan müstesna bir sonbahar-ı kar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Halin ikliminde ne kadar edep ilmi varsa, adabı tedrisatı iştiyakla bihakkın soluyorsa ar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]dert etme sakın bırak yağsın her vakit, kalbin taprağına münbit ve bereketi edep olan kar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne ilk olacak ve ne de nihayet bulacak sararan umutlar ne için ibreti nazar, sabır niye var[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey ehli talip, ilmin ve idrakin nispetinde, takvayı niyetinle, hiç durma elan tefekküre dal[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbin ikliminde şayet bir an olsun solarsa şevk-i ümit,neye yarayacak kanaat durma al[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne hissiz bir niyazda, ne mecalsiz uğraşta ve samimiyetsiz hıçkırıkta nasıl bir aşk kokar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil, kalbin meramını akseder ruhun yetisiyle idrake meyleder,çile kul için nasib-i kader[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklı selimlik ve iradey-i azimlik fikreden için, hesaba inanıp gönlü hasreden için keder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zafiyet içinde nefeslenmek, tekebbürü def etmek için gayret göstermek ülfetlidir birader[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mühletin varlığında, sebebi hakikat muhakkaksa,bir an olsun meyledip beni yargılama[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şayet dünya yalansa ve şahit olduklarımız bizleri fani olarak vasıflandırıyorsa sorgula[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yalanla, yanlışın farkını bir nepze olsun anla, eline geçen fırsatları asabiyetle kullanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Düşünmeye ne kadar muhtaç olduğumuzu ve bilgisiz bir şekilde yol aldığımızı unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İdrak ve izan akıl yoluyla, şayet bu hasletler ihtiyaç duyduğu ilmi sende bulunmuyorsa[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Haydi uzun etmeyelim, artık çıkalım ve niyetlenelim uzun soluklu bir yola, aşk umutsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir an olsun “ne derlere” aldırma, nedensiz yaşayanlar bu ahval üzredir yakinen anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbinde şefkat ve sevgiden bir iz bulunmuyorsa,insanı yargılamak şayet sana kaldıysa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hakkı gasp etmek ve kanaatleri talan ederek şeri seçmek, gül kokusundan arileşmektir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhum figan eder, gözlerim sessizce yaş döker![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Fecrin kuşatan sessizliğinde [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Halin ibret bahşeden idrakiyle dalmıştım yine, alıp götüren hasretin aşk esinine[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir loşluk ihata etmişti birden bire, tefekkür sahnesi perdelerini açmıştı hüzün güftesiyle[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çırpınsam, çare bulmak adına umuda sırılsıklam sarılsam olmuyor bir vesile[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hasta kalbim, bir matem içinde kelam-ı kadrim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şehrine vasıl olamadığım ahdim, yüreğimi dağlayan elemli bahtım, kime şikayet ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresiz sabrı nefeslenirim,nasibi vuslat olması için niyaz ederim, ah kalbim bak sessizim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim ne söylerse boyun bükerim,bir mecnun misali derdin tedrisatından umutla geçerim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sine-i melalimde her vakit mevdim sonbahar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey aşk, söyle akıl niye alık alık bakar, yar izanımda ne arar, sevda vuslat için mi bahar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Durmaz gözyaşım akar,içim niye kan ağlar, nazar eden nefesler efkarımı ne kadar anlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül kaybolan yıllara umutla bakar, ibreti paye olması için aşk, hala yüreğimde yaşar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömrüm sanki zemherinin lahzasında içim sızlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar mahzunluk var ise ruhum titreyerek ve ibretle anar, hasretin fırakında aşk var[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevda niye hicran ile yüreğime akar, yalnızlık yalçın kayaların lisanında bir başka ayar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey hak, her halimi bilensin, müddeti nefesin yegane sahibisin, kalbimdesin niye kar yağar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Minareler arzı endam ediyor, göğe yükseliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şerefeler mahzun bir şekilde müezzinleri bekliyor, sabrediyor, kanaatle sana yöneliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Okunan ezanlar anlayanlar için neler söylüyor, dil-i kadim için niye yabancılık çekiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tarihim, atim adına haya ediyor, arşivler ne dile geliyor ve ne de nefesleri çelbediyor[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Beklerim gün be gün, kalbim hüzünle vurgun![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Su akar, gün hasretiyle sinemi yakar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Geceler yalnızlığıma hüzünle bakar, hicran yüreğime elem koyar ve durmadan dağlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, hal dilinde hakikat için ağlar, sevda maksut için vesileleri sorar, bilmem ki ne arar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözler bakar, baht bir bir gazaları sıralar, vuslat aşkı içimde haydi söyle ne vakit doğar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne vakit yalnız kalsam, kuruyan yaprağı yerden alsam ve ibretle koklasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gülün dikeninden idrakime sarfı nazar etmeden, aşkın nazarıyla yakınlaşsam ve baksam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hali fakirliğimi bir bir derleyip, ellerimi mahçubiyetimle huzur içinde açsam, yakarsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklımın suskunluğunda, idrakimin nutkumu durduğunda, hiç yılmadan umuda sarılsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şu yaralı gönlümü, ah bir bilsem ve şevkle avutsam, mütemadiyen mahzun mu kalsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yalnızlığın kollarında bitap olup,dağların yamaçlarında aşkın hasretini hüzünle ansam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sessizce ağlasam, hıçkırıklarımı ufuklara bıraksam,çilenin endamıyla sevdamı yaşasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir an bile tereddüt etmeden, gönül kapımı açılması için secdeye kapanıp öyle yakarsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Farkı fark edecek kadar bir niteliğe kavuşsam ve takva nazarıyla nefesimi arza bıraksam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun hicran damlalarını, bir muştuyla ve sürurla hanif gönüllerin ülfetine akıtsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sırların sersemleten ağırlığından kurtulsam, bir nebze olsun hal diliyle ibretle anlaşılsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve artık titreten haşyetten kurtulsam, hürriyetin letifliğinde yol alıp, yaren ile buluşsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Suskunluğun perdelerini sessizce açarak, kalbi burukluğumu gün ile tanıştırsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar keşkelerim ver ise, ruhum için yeis için dillense bile, asla nedametle serdetme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabrın suhuletinden bir an bile sarfı nazar etme, nasip ne imiş ehlinden dinle, hiç üzülme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bahtım işte buymuş deme, müddeti nefesin vaattiği güzelliği ve hikmeti görmezden gelme[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut içindeyken, hazanın solgun ikliminde nefeslenme, gayret ise niyetin esaretinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dile gelen ne ise kalbin veya nefsin lahzasından dile geldiğini bir an olsa bile hiç unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Edep, halin dilinde senadır, uzlet tefekkür için sana verilen kalbi zamandır inşirahla ardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar muradın varsa, durmadan gayret et bu uğurda, teslimiyet kalbi olunca unutma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN [/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şaşırdım dona kaldım, o an nasıl mahzunlaştım![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Karanluğın uzanan kollarından nükseden ve içimi ürperten bir sesle irkilmiştim o an[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kulağımın derinliğine yayılan ve zihnimi sorgulayan, kalbimi ise burkan bir nidaydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ürpertiyle durakladım, akseden sedanın suskun sokakları ne kadar yorduğunu anladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sessiz bir şekilde etrafıma bakındım ve lakin kimseler yoktu yanımda sakince arandım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapmalıydım, çığlığın geldiği yöne doğru mu koşmalıydım, bir anda şaşırdım kaldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim içime sığmıyordu, haydi ne duruyorsun diye vicdanım sesleniyordu, nida masumdu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her nasılsa aklım durdu, hissiyatım sızlıyordu, merakım alıp kuytu yerlere götürüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dayanamadım,biraz olsun soluklandım,bir besmele çekerek muhtaç olan sese yaklaştım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir kapının açıklığını fark ettim, usulca ve ihtimamla sesin nerden geldiğini kontrol ettim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Anladım ki o çığlığı atan ve imdat diye bağıran sezginin sahibine, oldukça yakşalmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir kez daha etrafıma bakındım, birkaç kişiye rastlamak için arandım, ama bulamadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapmalıydım ve nasıl bir hissiyatla derdin sahibine deva olmak için çabalamalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabırı yudumladım, kalbimin sahibine sığınarak umutlandım ve hıçkıran sese yaklaştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir bayandı, hayli hırpalanmıştı, darp edilmeyen bir yeri kalmamıştı ve sesizce ağlıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hayırdır bacım ne oldu, hırsız mı seni buldu, yakın bir kimsen yokmuydu diyebilmiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zavallı hanım başını sallıyordu, dizlerine vurarak derinden bir ah çekiyor ve ağlıyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Peki, kime haber vereyim, seni bir yakınına mı teslim edeyim, veya zaptiyeye mi söyleyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresizce bir tepki vermesini bekledim ses gelmediğini fark edince haydi hastaneye dedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Direndi, hayır gitmem dedi, ambulans çağırayım dedim,yok hayır diyerek onuda reddetti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Demek ki gizlediği veya çekindiği fevkalade önemli derdi vardı, zaten korku kuşatmıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çok içlenmiştim,çaresizlik içinde sendeleyerek ve sualleri peşpeşe derleyerek kederlendim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayet bir nisa idi, kimbilir ne kadar çilenin esaretinde nefesin hicranında kalan candı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğim sızlamıştı, acaba karakola birdirsem mi diye fikrim med ceziri çaresizce yaşadı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Lakin tekliffim her nasılsa retdedildi, belliydi ki çok sefildi, belkide kimsesiz bir nefesti[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hüzün sinemi dağlıyor, gözyaşlarım akıyor![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Boynum bükük, [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vicdanım silik bir şekilde [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve içimden geldiği nispette [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseyi böyle perişan etme Allahım diyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O an ve akan zamanda içinden çıkamadığım bir şaşkınlık yaşıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hıçkırıklarımı [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her nasılsa gizleyemiyorum [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nazarlardan kaçmak için çırpınıyorum [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Efkartımla derdest olmuş bir şekilde [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kuıytu bir köşeye sessizce ve hicranın esaretinde çekiliyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kendi kendime söyleniyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve bir anda [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresliğimin farkıyla [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hadisenin hikmeti sebebini nefesleniytorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahzun nefesin perişanlığını [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İbreti hakikat için temaşa erderek hüzün içinde nefesleniyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ellerimi açıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve aşikar bir şekilde [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Titrediğimi anlıyorum ve yakarıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey Allahım sen bilirsin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkın lehçesinde dile gelen hecenin ta kendisisin [/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sen hak ve hakikatin yegane sahibisin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Melikimsin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin en samimi ve koşuksuz sahibisin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesin vaktisin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mühletin rahmetisin [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Acziyetimle sığındığım Rabbimsin, bahtım için tek adressin[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Sevmek, hesapsız serilmek değildir!
[FONT=Palatino Linotype, serif]

Sen sadece uzaklardan nazar ediyorsun
virguli.gif

Kalbimin hicranına kayıtsızca bakıyorsun
Anlamadan aşkın serencamına dalıyorsun
Hissetmeden kelimeyi mısralaştırıyorsun…

Sen bilimisin yanmayı kavrulmayan sancıyı
virguli.gif

Ruhun insicamında kayıtsız olan prangaları
Aşk sayfalarında bekâreti okunan sayfaları
Kalbi lekelerden azade olan sevda salkımını…

Aşk vuslattır kan içinde neticelenen ramdır
Ömür içinde vuzuhunu bulan sanatın şartıdır
Teslimiyet için kulluk kimliğine elzem olandır
Zamandır can içinde hakikati anlatan sevdadır…

Sevmek nedensizlikte sürüklenmek değildir
Adamlık dirliğinde ak olan vefanın sayfasıdır
Sevda için bilincin şartı mutlaktır aranmalıdır
virguli.gif

Ruh ikliminde kalbin serencamı sorgulanmalıdır…

Aşk cinsiyetlerin fevkinde anlamlaşan hilkattir
Tenden arî olan zevkin darlığında boğulmayandır
Serabın umudunda filizlenen en kutsi sadakattir
Hal iklimine akmaktır hilmi kuşanarak coşmaktır…

Çiçeğin renginde kuşun ahenginde naif ülfettir
Nezaket içinde demlenen zarafetin himmetidir
Vermek için hedeftir vefanın asliyetinde aranır
İnsan için arzda ahiri serinliğini yaşmanın adıdır…

Ölümle iç içe devranı anlatan o zamanın felahıdır
virguli.gif

Verilen söz kemaliyetinde anlamlaşan vuzuh attır
virguli.gif

Sanat kıvamında hesabı olan ruhun hicran odağıdır
Zilletin
virguli.gif
nefretin ve külfetin baki kalacak devasıdır…

Mustafa CİLASUN
[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Ne söylesem kar etmeyecektir!

Günler bir bir açan çiçeklerin nefesiydi
Umutlar kalbin toprağında yeşerecekti
Hedef yaşamak için şart olacak cabaydı
İnsan için azimetin rüknü mutlak olacaktı…

Sadece nazarla akmak anlamdan kalmaktır
Hareket için bilgi şartı tecrübede olacaktır
Hevesler dirliği kültür iklimine sorulacaktır
Adabı muaşeret insan kimliğinde şart olandır…

Aşk ölümün sayfalarında yanmanın kıvamıdır
Çilenin baharında ulvileşen hasadın harmanıdır
Akıl insan için hesabın salkımlarında anılandır
İcmal için şart olan nefsin nizamında kalmaktır…

Nameler içine gizlenen buselerin hazzı başkadır
Baharlar yalnız aşkların umutla kucaklaşmasıdır
Coşku kan için aranan vuslattır Hakk anılmalıdır
Ömür içinde silinmeyenler kayıtlara saklanmalıdır…

Gönül taliplisine bakar naz mevsiminde koklanır
Kiraz iklimine kan dirliğinde aşk sayıklanacaktır
Merak heveslerin şartlarında vuzuha koşacaktır
Kemaliyet nitelik için insan kimliğine şart olandır…

Nisa kimliğinin adresinden azade nefesleniyorsa
Adamlık hassasiyetinden anlamadan konuşuyorsa
Zahirin celbettiği nefeslerde soluyarak uyuyorsa
Mana fakirliğinde hicranın yamaçlarında ağlıyorsa…

Dikkat edilirse rekabet kadın kimliğinin açmazıdır
Kendi hemcinsleriyle muvazene için darboğazdadır
Fıtri olarak kaynana gelin elti görümce ağıtlarıdır
Analık sıfatını anlamakta zorlanan hazin naçarlığıdır…

Anlamak için toprağı başağı yağan her damladan ahı
Yakarış içinde bilinçsiz nefesin manasızlığında olmayı
Yozluğun monotonluğunda umutla solumadan bağırmayı
Edepten arî olarak çiçeği kurutarak aşkı anlamamayı…

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilinmez la mekanidir, aşk kalbin sesi ve esinidir![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefes nefese koşuyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O an ve içinde kaybolduğum zaman içinde, her ne sebepse bir avarelik yaşıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kime sormalıydım, hangi suallerin ferahlığını solumalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tahkik için kıt aklımla, felaha nasıl ulaşmalıydım,kimlerin izini bulmalıydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksam takiye var[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin bir maslahatlar içinde bilmem ki ne kadar geriplikler var sen söyle ey yar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne akşamın ve ne de fecrin ruhum için ne kadar bir anlamı var, ah yar niye kalbim ağlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, çilenin salkımlarında ne arar, vicdan niye bakirliğini masumiyet içinde saklar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani sessizliğin sesi olmak var ya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sukutun çığlıkları arasında kaybolmak ve akıp ummana hakikatin şevkini koklamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nazarın farkıyla inşiraha vasıl olmak, ferasetin lahzasında sadakatle bir aşk yaşamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tenselliğin, heves-i zevkin, merakı abad eden aklın sultasından bihakkın kurtulmak[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyleme bilmesinler, boş ver ne derlerse desinler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İster deli, isterse divane, dilerlerse avareliğime karar versinler,yeter ki hukuku bilsinler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül kırmanın, yüreği ağlatmanın, vicdanı sızlatmanın ne olduğunu aşkla nefeslensinler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yargılamayı değil,suçlayıp uzaklamayı, sevgiyi saklayıp aymazlık yapmayı dilemesinler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çocuğun masumiyetini, çiçeğin beklentisini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nisanın teslimiyetini, adamın merlik adına cehtini, kerimenin latif nefesini hissetsinler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Rahmetin ne olduğunu, lafazanlık içinde asla edep bulunmadığını bir şekilde görsünler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Serkeşliğe ve mukallit bir nefes olmak adına bilinçsizliğe erişip seyretmesinler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şehidin şahadet için cengini görsün[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Annenin feryadında ki sualleri, babanın metanetinde gizlenen esrarı kimler çözsün[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Figan eden nefeslerin, istikbali bekleyen sabilerin derdi gamını yüreğinde sızıyla hissetsin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Birlik adına ne varsa, cemiyetin felaha erişmesi gayeyi maslahatsa bir ödün vermesin[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim titredi, nefesim yetmedi![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir köşeye büzülmüş şekilde inliyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseden habersiz, gözyaşları lekesiz, şevksiz ve bir hissizlik hüküm sürüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Belli ki umutları neticesiz kalmış, belki de henüz vakti saati vucut bulmamış ağlıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neydi sebep, ruhundan serdettiği bin bir hikmeti mabet, hiçbir ses gelmiyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Elhak insandım, kandım, bir candım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinemin burukluğunu gizleyerek ve müsaade isteyerek bir hal hatır sorum, o an anladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Duyduklarım karşısında, şaşkınlığın sağanağında, o an bende çaresizliği yakinen tanıdım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dayanamadım, bin bir hüzünle ne yapmalıyım diye halimi sorguladım, sessizce ağladım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Babasını kaybetmiş, günlerce yatakta inlemiş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne bir hekim gelmiş ve ne derdine sahip çıkan bir nefes, eşlik ederek hastaneye götürmüş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Garip ve kimsasizmiş, hukukunu bilen bir nasip değilmiş, acziyet içindeymiş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Henüz köyden geleli çok yakın olmuş ve fakat kimseyle tanış olmadan gçöüp gitmiş[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Taktiben oniki, onüç yaşlarında bir kız çocuydu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bitap bir şekilde, güneşin hücüm ettiği bir vakitte, kendi kendine derleniyor ve ağlıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Annesini de kaybedeli üç yıl olmuş, yalnızlığın ve bizarlığın kadrinde solmulmuştu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hali ikliminde, bahtının eşiklerinde ve ümitlerin beklentisiyle bir hal olmuş zavallıydı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Evvin hali çok perişandı, ne yaygı ve ne de bir kanepe vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mutfak tımtıkır bir şekilde ve sessizliğin kuşattığı serzenişlerin iniltisiyle hareketsizdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapmalıydı ve nasıl bir çıkış yolu bularak dertler paylaşılmalıydı, hal bulunmalıydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tertemiz ve bir o kadarda ürkek bakan zavallı kızın melali yakinen hissedilmeliydi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Birkaç dosta telefon ederek [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve o an ki hal efkarımı serdederek yardım diledim, el aman dedim, Hakka el açtım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilinmeyen dertlerin ilzamıyla ve o an şahit olduğumu,bin hüzün yaşayarak titremiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmemek çözüm değil, kimden habersizsen,hiç dert edinmeden ömüt tüketmişsen dedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Başımı önüme eğerek, ne kadar betbah olduğuma hükmederek ağladım ve yakardım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN [/FONT]