Mustafa CİLASUN Şiirleri

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüceldikçe yüceldi dağlar, ah bu yüreğim niye ağlar![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gün karardı, içim yalnızlığın hicranıyla yine başbaşa kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Etrafımda kimler vardı, dil aynıydı vefakat duygular pek farklıydı, içim niye sızladı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne nazarlar gül olup açtı, ne figanlar vuslat için haykırışlara bir kapı araladı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niyet kalbi olmalıydı ve maslahatlar nefsime bir bade sunmamalıydı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Seni ben cananı gönülden severim derken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vefanın her payesinde sinemin mahzunluğunu bilirken,yalan yanlışta ısrar ederken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çıkarım varsa, zaten günü kurtarmak maksat olunca, nar yanıbaşımda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Eşrefi suçlamak, yargılayıp bir kenara atmak,sonra da korkular yaşamak bir hak mı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey can, imtihanı çoğu kez unutan insan, kanın hükmünde nefes alan san[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Biran düşün, gölgelerin senasından yükselen nidaları hakkıyla ve aşkla fikretmektir işin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]La derken, illallahı söylerken takkike ulaşmaktır manayı cehtin ve ülfetin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar ıhmal edersen, servilerin şehrettiği esini görmezden gelirsen şayet kalbi değilsen[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesin her payesinde, tevdi edilen müddetin feryadında aşkın gözyaşı farktır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahzun gönüllerin,çileli sinelerin, muhtaç kalplerin feryadı abaddır o bir sevda sokağıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hazan niye firaktır, vuslatın firkati kim için kalbi cenahtır, inşirah gönül yarasıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşamak bu maksatla tavdır, sanattır, şecaattır,vuslatı hakikatte uzanan yolu berzahtır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kir, leke, pas,insan için kalbi toprağın edebinde, şayet nazar aşkı lisan değilse azaptır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Korkmak ki nafile ve faidesiz çırpınmaktır, ölüm ilk adımdır, tadım idraki sanattır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şuur aklın dilinden, keyfiyet hissiyatın selinden, mizan vicdanın renginden figanı aşktır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Talip olmak ve gerekçesiyle tercihte bulunmak, hesabı bu manada yapmak ise bahttır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç bakmadın, sanki gölgen için vardın![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğim üşüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dilim lal oluyor, gözyaşlarım boşalıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinem bitap bir halde umutlara sığınıyor, çare adına sessizce bakınıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kalbin sesi, ne hissiyatın busesi esin oluyordu , nefesim daralıyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yad ellere bakıp[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesin sahibine sığınıp, bir köşede içimden geldiğince inliyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresizdim, çünkü sevendim, gönlünü hasreden bir divaneydim, nerden bilirdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Böyle badirelerin eşiğinde, tek taraflı bir celsede, hüküm verilmiş ve çekip gitmişti[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söylediysem [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Anıları bir bir tazeleyip yad ettiysem, çırpınıp figan ettiysem de yine olmadı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki bir bildiği vardı, sırların arkasında gizlenen bakışları saklıyordu, söylemiyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yolun sonuydu, demek ki nihayet buydu, çümkü gönlüm hüzünle fevkalade doluydu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir daha seslenmedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçselliğime iltica ederek, kalbi lekelerimin hesabıyla sabahlara kadar çaresiz bedelleştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık yeter dedim, bir daha mı asla diyerek tövbe ettim ve kavilleştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar heveslensem, gözlerime bakan nazarları öncelesem içinden çıkamazdım, arıldım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim yanıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar çekilmesi gereken hasret varsa, an be an ve geçen zamanda yüreğimi burkuyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah demek yetmiyordu keşkeler deva olmuyordu, hatalar bir şamar gibi yüreğime iniyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömür bitiyor, dert inletiyordu, en acı gelen ise yalnızlık sızısıydı, kalbim öyle anıyordu[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]İşittim, içlendim yine bir ah mı çekmeliydim![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çöl sıcaklığı bitap bırakıyor ve bir mecal koymuyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye varsam, gölgelere sığınıp, çareler arasam, hüzün ile sırdaş olduğumu anlatsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahzun çehrelerin bizarlığına vakıf olsam, derdi bin hüzün ile gönül diline bıraksam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çileyle hem hal olup, kalbimin sahibine sığınsam ve hikmeti sebebini ruhumdan okusam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Henüz soluk soluğa ve kavuran sıcaktan kurtulmak maksadıyla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hane-i saadetimize avdet etmiştim, bir solukta abdest tazeleyim serinlemek istemiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Refikam bir ziyaret vesilesiyle evde yoktu, müsaade almıştı, sessizlik pik yapmıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Suskun odalar, hissiz metalar, biçare kalmış nazarlar herhaliyle ve ibretle okunuyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kapı usulca açıldı ve selam ile hal hatır sual edilerek, zevcem sıcaktan bir hal olmuştu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir müddet sonra çalan telefon sesi, bakışlarımızı müsavi kıldı, nazarları meraka saldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir yakın akrabamız olan hanım bacımız, takatsiz bir sesle zevcemi istirham etmişti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hemen ahizeyi uzatarak ve kendi halimle başbaşa kalarak sessiz bir şekilde dalmıştım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevgili refikamın nefes nefese kaldığını fark ederek, neler olduğunu o an merak ettim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sonra olayı dinledim ve hayretler içinde mahçubiyeti nefeslendim ki asla tarif edemem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihaytinde bir öğretmen olan, yıllarca baba hasretiyle çocukluğunu mahzunca yaşayan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve bu na rağmen,hiddet ve bağnazlığını eşi ve çocukları darp ederek sokağa atan insandı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ondokuz yaşında ki oğlu eve geç geldiği için, eşini suçlamış ve arlanmadan hırpalamış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güya tkarate hocalığı ve hakemliği yapan, bu manada sürekli evden uzak kalan kandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yurmruklarını ve tekmelerini hiç utanç duymadan eşinin teninde uygulamış ve kovmuştu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Biçare kalan hanım bacımız, eşinin kapıyı kitleyip gitti zamanda, bir yardım istiyordu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Refikam hislenmişti, gözyaşları pak simasından fark edilmişti, mahzun bir haldeydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözlerime baktı ve hiç birşey söylemeden o an herşeyi, bir çırpıda yüreğime akıtmıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaltım ve hazırlanmasını yembihledim, nihayetinde mutlaka doktora götürmeliydim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Evlerine geldiğimizde ve şahit olduklarım bir şamar misali yüreğime inince arlandım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şayet adamlık buysa, kul olmak bu minval üzre pazarlanan yalansa, raflar kitapla dolsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hiç olmak adına, herşey aşikar bir şekilde karşımda ve titreten ses ölümle yüzleşse de[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gece yarılarına kadar hastane koridorlarında, bir darp olduğu için karakol akışındaydık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]03:45 i işaret eden saat ve bitap bir halde yaşamak adına tevdi edilen icraat bir hebaydı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dinsin artık kalp ağrısı, hüzün içinde kanaması![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Haber sal, hülyalar ikliminde hiç durma artık hoş bir nefes al[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yar dilinde, efkar sadeyinde, çilenin her açan gülünde ve hatta dikeninde elbet aşk var[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey hevesler, bin hüzünle ruhumu mest eden sazendeler ve dile gelen güfteler ar içimi yakar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yağar, durmadan sinemin sessizliğine ve firkatin hasretine kar hiç durmaz yağar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey dil-i edebi, hal-i niyeti, muhabbet-i ve hasrettiği devletli hamiyeti yüce olan yar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Söyle ne vakit kalb-i iklimimde mukadder olacak en anlamlı açan ve zarif bir bahar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye mahzunluk yüreğime elemlebin hüzünle akar, tefekkür etmek niye acı söyle ey yar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Laleler şakıyor, gül masumiyetiyle neler anlatıyor, suya aşkın hicranı sevda yaşatıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaç gün kaldı ömürden, nefes bıraktı takati derinden, şevk uzaklaştı derdi halinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sazendeler söylüyor,mızrap hicran ile tele dokunuyor, ne gözyaşı duruyor ve çile bitiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabrın her hali,müddeti nefes sancılar karı, akşamdan sabaha ah çekmek vaat mi yar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim yanıyor, gözlerim fersiz birşekilde suskun bakıyor, yüreğim durmadan ağlıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yazsam, derdi bin gam ile ayan kılsam, hasretin busesiyle şakıyıp saçlarımı ağartsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yarin hicranına hiç şahit olmasam, içimin sızısıyla şikayetlenmeden sevdamı yaşasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çileyle yuğrulsam ve ecrin esiğinde sabahlayarak, muhçlara sebil dağıtsam, yanmasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkı hakikat manasıyla yudumlayıp, inşirahın kollarına uzandam, gönül kapımı açsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Her damlada,mısraların esrarı diyarında, umudun bağrında manalaşıp vedalaşsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bahtım için hiçbir yeise kapılmadan, kanatin serhatlığında fikrimi aydınlatıp bıraksam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Esin için, kalbi muhabbete vasıl olmak elbette müttaki kullar için bir seçim,aşk kimin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vurgun yemiş gönlüm, yılların kaybettirdiği ve zerkettirdiği hicran ruhuma ibret için[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
Kalbim hüzün içinde, dilim zikretse de!

Acı bir siren sesiydi işittiğim
Gecenin en mahzun çehresinde ve sessizliğin davet ettiği merak haznesinde
Birden irkildim, sesin geldiği cihete doğru meylederek yürüdüm ve araçları gördüm
İtfaiye müfrezesiydi, yanan sönen ışıklar dikkat çekmek, acil olduğunu bildirmekti

Acaba ne olmuştu ve nasıl bir ihbar alınmıştı
Yoksa yanan bir ev mi vardı, gecenin karanlığında duman ve çığlık pek yamandı
Dayanamadım, hemen tez elden hazırlandım ve kapıyı açmak için çok uğraştım
Sevgili refikam telaşlanmıştı, yine başına bir iş alacaksın ve acıya koyacaksın dedi

Gözlerine baktım, ne olur gitme dediğini samimi bir şekilde anlamıştım
Lakin bir faydan dokunur mu acaba diye tekrar ısrar etmeye başladım ve çıktım
Epeyce koştuktan sonra, telaşı fark ettim bir şekilde ve yine hızlandım kendimce
Çok katlı bir binada ve pişmeye ramak kalmış aş taşınca, tüp alev almış, başlamış

İtfaiye erlerinin bazısı çok sakin ve bazısı koşturuyordu
Merdivenli aracın açılması merakla bekleniyordu, her nedense çok ağır ilerliyordu
İçerden hortumla müdahale etmek için merdivenden hışımla nefes nefese çıkılıyordu
Elektrik kesildiğinden, el fenerleri eşliğinde ve karanlığın kasvetiyle ilerleniyordu

Her bir tarafta duman ve gaz kokusu hışımla ciğerlere doluyordu
Oksijen aparatı ve gaz maskesi sadece erlerde olduğu için başka ne yapıla bilinirdi
Can havliyle atılmamın ve ne yapabilirim acaba diye çabalamamın bir gayesi vardı
Bir zaman ve ahşap olarak inşa edilmiş evlerden çıkan bir yangın acısını görmüştüm

Çırpınan ve kendini yerlere atan, aman çocuklarım diye bağıranlarla nefesleşmiştim
Hanım kardeşlerimizin ve aman dileyen çileli serzenişlerin bizzat şahidi olmuştum
Dayanamadım, alevlerin içine dalarak avuçlarımla yanan ne varsa avuçlayıp attım
Kapı camları kapatarak, battaniyeleri alevlerin üzerine kapattım, havasız bıraktım

Herkes dışarıdaydı, yakarırcasına ağlıyorlardı, birde benim için kaygıları vardı
Dışarıya kendimi attığımda ellerim titriyordu, her bir yanı yanmadan kurtulamadı
Derileri kavlamış ve bazı yerleri hayli kabarmıştı, hissetmek o an için kalmamıştı
Komşular gözlerime baktı, şayet sen olmasaydın bütün evler kuşkusuz yanardı

Sokaklar çok dar olduğundan ve o zamanlar itfaiye teşkilatı çok uzakta kaldığından
Asla yetişip bir müdahale edemezdi rüzgar hayli etkiliydi, ahşap olunca hayli dertti
Canım için ne hikmetse pek kaygılanmak, elimden gelen ne varsa ardıma bırakmam
Yan gelip yatmaktan hiç hoşlanmak, bir çare adına aymazlıktan asla zevk alamam

Nihayet bir nebze izahtan sonra, yerde uzanıp yatan çocuklar çıkmışlardı karşıma
Dumandan etkilenmiş, çaresizlik içinde nefeslerini tüketmiş ve oraya serilmişlerdi
Anneleri yardım çağırmak için çıktığında, alevler hoyratça çıkmış aniden karşısına
Ne kadar çırpınsa da, aman dilemek için komşularına bakınsa da, panik vardı orda

İtfaiye erleri mutfak ve balkondan müdahale ediyor, tüp patlamasın istiyorlardı
Sayıları az olduğundan ve çok katlı bina bulunduğundan, nefesleri daralıyordu
Sanki o an onlarda bir panik içinde çare adına savaşıyorlardı, lakin çok azlardı
Çocuğu kucaklayıp aşağıya öyle bir indim ki, merdivenleri nasıl geçtim bilmedim

Polis arkadaşları gördüm ve hemen bu çocuğun hastaneye yetişmesi lazım dedim
Çünkü duman zehirlenmesi direk beyni ve dolayısıyla ciğerleri harap eder, öldürür
Geriye dönüş ise pek mümkün değildir, nadiren olsa bile eski gibi sağlıklı değildir
Polis arkadaşlar sağ olsunlar, ciddiyetimi anlayıp hemen çocukla uzaklaşmıştılar

Zavallı anne hala çırpınıyordu, babaları her ne sebepse ortalıkta bulunmuyordu
Kim bilir belki gece mesaisi yapıyor ve ekmek parası uğruna ne kahırlar çekiyordu
Geçim derdi en önemli bir yüktü, yoksa el alemin dilinde sersefil bir nefesi talipti
Bir anlamda gönüllü köleliğe eşitti, işsizlik pek revaç taya, işverenlere ne demeliydi

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yağmur yağıyor, ah hicran yüreğime akıyor![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sustum yıllarca herşeye inat[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gecenin kör kuyularında ve sinemi burkan bakir anılarımla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vurgun yemiş hangi can varsa, koşulsuz yanındayım elbette, olsada can pahasına[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki vefa niye bukadar uzaklarda, sadakat yalçın kayaların masumluğunda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yine sessizce başlamıştı gözyaşlarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksam, nefes nefese koşuşan canları bir bir kalbi manada yoklasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin hüzün içinde, dertlerin siciminde, çilenin ahenginde, bitmeyen umut çok derinlerde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüzlerinden okunuyordu herşey, her birinin çehresinde bir yudumluk tahammul kalmıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Rıhtıma yaklaştım ve hasretin sancısıyla bir bir vedalaştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllardır avunmuştum,çare adına her ne varsa merakla sarılmıştım, anladım ki yanıldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yol yolcularına, umut panayırlarına şöyle bir derinde baktım, sadece mahzunluk yaşadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hesap namına ne kadar yaşanmışlık varsa, hıçkırıklarımı tuttamadım, sessizce ağladım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir çocuğun masumluğunda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umudun her yudumunda ve aşk; samimiyetin hal lisanında, hakikatin selim kollarında[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şikayetlenmek, yeis içinde nefeslenmek,sabahlara kadar ah çekmek bir çözüm değil arda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Edep adına ne varsa, sabrı nefeslenmek vicdansa, kanaate bürünmek haksa, asla korkma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasıl olsa [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Müddeti nefes için imtihan olmak kalbi manada aşkı sanatsa,bir an nedamette bulunma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevda sabır ister, teslimiyette iradi anlamda fedakarlık bekler, ne akıl, ne sır delalet eder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hal lisanında tevazuu içinde nefeslenmek, çileyi def eder, sürur gönül perdesini akseder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zahire aldanma, bilmemezsin bahtı anında vaki olacaktır keder, aşk, hal dilinde ekber[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Eygül-ü lahza,ne hal bu billah aşkına![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hoş bir gün [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güneş yumuşak bir şekilde aksediyor ruhuma, yüreğim hüzün içinde hıçkırsada[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akşamdan sabaha, gecenin nefesi buğulayan çırpınışlarında ve kalbim öyle yakarışta[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaybolan yıllardan arta kalan ne varsa, hicran ruhumu titrtetiyor ahıyla, esinden sonra[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar yazılan varsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kelimeler derlenip, bir şevk için arza sunulunca,uhteleşen umutlar hazanla anlamlaşınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçlenmek, nefesi ülfetiyle sahibine mal etmek ve bahtım için hüzünle bütünleşmek adımsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir bir ummanın letafetine sunulan derd-i gam, ruhumu şad eden hesab-i an yanımda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yakarışlarım, aşk adına olmayınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vecdim, sevdanın yanıklığında yol almayınca, hal,ilhamın ve inşirahın hasretine kanınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yol yolcuları,önümüze serilen işaret taşları, hakikati haykıran bade muştuları olunca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefes müddetin seyrine amede bir şekilde, kalbin sesiyle aşkın vecdine sürurla uzanınca[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hislerim kabarıyor, yüreğim titriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar haz etmesemde gözlerin yavaş yavaş katreleri bırakıyor, hal mahzunlaşıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllara sari ne kadar boşvermişliğim varsa karşıma çıkıyor, mahcubiyetim hayli artıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne gözler uykunun hasretinde ve nede kalbim sessizliğin lisanından akseden hal ferinde[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şayet yaşamak, mananın rahlesinden uzak bir şekilde nefes almaksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zevki sefa içinde, hevesin renklerinde nefsin tükenmeyen isteklerine boyanmaksa istemem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin sahibine iltica etmeyi ve bu manada muvahhit olmayı canı gönülden dilerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseye bir söz söylemeden, kendi edepsizliğimi nefeslenirken, aşk için vakti beklerken[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül kapımın açılması için, umutla ey hak derken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Azimetin tedrisatında sabırla hilme bürünürken, yüreğimin perdelerinden arileşirken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hasrettiğim ecrim, ihsan için elden gelen gayretimi kifater etmeyecektir yakinen bilirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Lakin solmayan bir ümitle niyaz ederim, gül kokununa meylim, lale için aktim derim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niyete aldım, yolun yolcusu olmalıydım![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hep bakardım, ibreti nazarla anardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nerde bir gariban görsem, hiç arlanmadan bir vesileyle yanına yanaşır, soradım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hele mahcubiyet içinde sıkıldıklarını görünce, içim gider , o an empati kurardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayetinde bir insandım, düşünmek için risalelerin nidasına dalardım, dona kalırdım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Meğer ne kadar hoyratça harçamışız[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki nihayetsiz bir zamandık, telakkilere çok kandık, kimi zamanda pek kandırıldık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Birilerini suçladık, geri dönüşümü muhakkak olarakta ne kadar haz etmesek te suçlandık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neyi hangi minval üzre yaptık, “ne derler” diye ne kadar kaygılandık, sanki ahmaktık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Neslin emmniyeti sağlanacakmış, anlayamadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Can güvenliği varmış, karakol ve kolluk kuvveti bunun için sokaklardaymış, yokladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gazete manşetlerini taradım, elim kazaları bir bir sızlanarak andım, ne yapmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sosyal devlet,medeni halvet,desise ve entrikalara avdet ve niye işgaliye serbest saydım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Evet mi, hayır mı da ne vardı hiç anlayamadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir siyasi lider “hayırda hayır vardır” diyor, diğeri “vesayetin kalkacağını” söylüyör[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Binaenaleyh terör ve kargaşa her yana salkım sacak dağılıp, millete panik pompalıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ekranran hiç durmuyor, rengarenk proğramlar sunuyor haydi söyle okumak nerde kalıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Fikredip, altarnatif geliştirmek için bilmek ve bu anlamda meşveret etmek asliyettir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mazi ve ati niye ruh ve kalp bakımından en sadakatli bir zamandır,idrak kim için ardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Edip, zihni ve kalbi bakımdan, fikirler deryasından,ibret harikasından bahsden candır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk;Hak ve hakikattir, insanı ehlileştiren zamandır,gönül sayfalarını aralayan sevdadır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kul, kamili manada hicranın sahnesinde, çilenin payesinde, cehtin ilgasında vahadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İklimleri sinesinde barındıran, suya aşk yazdıran, yaprağın hüznünü terennüme ayandır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Abad olduğu hasretin, sahnelerde perdelenen bin bir hüzünlü nefesin şümulunde edebin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah çektiren ne varsa, derdin gamı her an sineme yakınsa,aşkın harı varsa, hiç korkma[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dile gelen, manaya meftun bırakırsa ne ala![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Latif bir sesin geldiği istikamete ve davete icabet eden kalbimle çaresizce yöneldim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Biraz kalabalık vardı, dikkat kesilmiş vaziyette ve her nedense aynı cihete bakıyorlardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir şey olmalıydı, hareketsizlik fevkalade aşikardı,elim bir hadise olmalıydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalktım ve yavaş adımlarla yol alarak, bir nebze olsun yakınlaşmıştım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Biraz daha yakınlaştım, çünkü merakımla başbaşaydım, ne olduğunu anlamalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tilaveti gayet güzel olan bir ahuzar, latif sesiyle ve hayli samimi vecdiyle etkilemişti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Al-i imran süresinin bazı ayetlerini asude halde okuyordu, doksanıncı ayetten başlamıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şüphesiz çok manidar ve bir o kadarda ibreti nazarla hemen dikkatinizi çekiyorlardı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah bin yıllık bir tarihi ve lisanı hakikati, sebeb-i aşikarca nesile yabancılaştıran kan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söyleyim ve hangi saiklerle dillendireyim,bin hüzün içinde yad edeyim, dedim o an[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çocuk doğar,çiçek misali açar,meltemin hasıyla sabahlar,hazana bilmem ki nasıl bakar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kar yağsa da yüreklere,tedrisat telakkilerle lav edilip küllense de, cehalet her an kokar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil-i hakikatin, gayey-i takatin, insan-ı beşerin, bahaneler içinde ki tercihin vay haline[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir asrı geçkindir zerk edilen, medeniyet adına şekilden şekile girilen, olmadı daha diyen[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hangi kapıya baş vurduysa,sefih bir halde reddedilen,sanki mecburmuşuz gibi arz edilen[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Örf ve ananeyi hiçleyen, edebi,adabı görmezden getiren,nesilleri kepazeleştiren bir kıdem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah bir demki ne dem, bilsemki nereye gitsem,hiç değilse hicranı sessizce nefeslenip göçsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar muradım var ise, ümitlerim her vesileyle yek pare, hazan bilmemki niye içimde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kitab-ı celilin okunan ayetlerini, bir şekilde hakkıyla anlamıyorum, mahcubum kalbime[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhum için ne dilesem, ülfet-i payeti arz etsem,mecnunun gözyaşlarını aşkla teslim etsem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiçbir zaman ah demesem, hikmeti sebenini nefeslenip idrakim için derleyip bestelesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derdin sahibine yönelsem, zafiyet içinde kokuşan aymazlığı kime söylesem ve serinlesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Devlet-i aliyenin, nesl-i emniyetin, can-ı gayretin, din-i mübinin ve terörü asliye desem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar şehit olmuş can var ise, hayıflanarak ruhumu teselli etsem,niyaz ile şad etsem[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zahiri manada adamdı,kalbi kararmış bir zan![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yakın bir akrabamızdı, bahse konu olan dram[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zaman zaman nahoş vakalar olsa da, insan zafiyeti der, böylece geçerdik her an[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neler oluyor, hangi çilelerle derdest bulunuyor, merak ederdik[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Lakin bir aile meselesidir diye, sabra yönelir niyaz ederdik ve çok içine girmezdik[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Günlerden bir iftar vaktiydi, henüz eve gelmiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevgili zevcem, mütebessim bir şekilde ve selamımı canı gönülden mukabele edip aldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çehresinde bir mahzunluk hali vardı, nedense gözlerini kaçırıyordu, fark etmiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç seslenmeden kıtafetimi değiştirdim ve sakin bir şekilde abdestimi tazeledim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Merak ettim ve mutfakta uğraşırken, yanıma gelmesini söyledim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Müterddit bir biçimde ve hüznün hayli fevkiinde olarak, buğulu bir sesle gözlerime baktı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O an anlamıştım, bir gariplik vardı, fakat dile getirmekten imtina ederek kaygılanıyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yumuşak bir eda ile ve mütebessim bir halde, hayırdır, niye kederlisin, bekliyorum dedim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Başını öne eğerek, nefesi kesik kesik refakat ederek, anlatmaya başladı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O kadar tesirinde kalmıştı ki, heyecan ve burukluk bir anda ruhuna ulaşıp ağlatmıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dayanamadım, ben de duygulandım, metin olmalıydım, sırtını sıvazlayarak paylaştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bahsi geçen yakın akrabası olan hanımı ve çocuklarını,akşam iftar sofrasından kovmuş[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kapı ve pencerelerin çamını kırarak, zavallı hanım kardeşimize fevkalade dayak atmış [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ağza alınmayacak hakaretler ederek çocukla, akşamın o suskun halinde kapıya koymuş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Komşuları aman dilemiş, hiç mi yakınları yok diye medet istemiş ve çaresizce çekilmiş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevgili refikamla yakınen görüşen ve halleşen bir kardeşimizdi, dertleride bin payeydi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu kadar sefih bir şekilde ve böyle bir rezalete imza atan şahıs güya öğretmendi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hatta almadığı sertifika kalmadığını söyleyen, uzak doğu sporlarını organize eden zandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Görünürde ve sosyal halinde, takiye ehli olan ve fakat akrabalarıyla küs olan insandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bazen karşılaşır, bir vesileyle ordan burdan konuşur, merhabalaşırdık,nasıl bir insandık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hanımına çarşaf giydiriyor, evlerinde kalın perdeler gün içinde dahi kapalı duruyormuş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kendisi namaz kılmayan, her türlü hevesiyle berduş olan,aileye karşı mesul omayanmış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Garipliğin hatti hesabı yoktu, vicdan azabı kimin umurundaydı, tekebbür her vakit vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güya insandı, eşreften nasipsiz olan bir candı,en yakın ve emanetlerine kıyan canavardı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu durumdan iş ve okul çevreleri, spor camiası habersizdi,çünkü alalamayı çok iyi bilirdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresizlik içinde kıvranan ve hotlanan ise zavallı eşi ve çocukları idi, kim sahiplenecekti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çok acı ve hazin bir olaydı, çocukları ve hanım bacıyı bir vesileyle teselli ederek ayrıldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O korkak ve sefik adamı bulmak için kapıyı çaldım, nihayet ve hayli sonra kapı açılmıştı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Suratı asık bir şekilde karşıladı ve dip odaya doğru adımladı, arkadından içeri girdik[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Olayın arka perdesini öğrenmeyi diliyordum, ne olmuşta bu kadar çileden çıkılmıştı [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tek söylediği ve defaten dile getirdiği,çocuğuna yüz veriyor, sözümden çıkıyordan ibaretti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neymiş bunlar, kapının eşiği asla yıkanmayacak,hiçbir zaman dışarıya çıkılmayacakmış[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yani bir nevi hapis hayatı yaşayacakmış ve koşulsuz şekilde itaat etmek zorundaymış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasıl bir inanış ve ehliyet hiç anlayamadım, sebebi gayesini su al ederek hayli zorladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ih diyor, illahlah demiyor,yoksa üçten dokuza şart olsun boşadım'ı utanmadan ekliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasihat ettim,hak ve selahiyetlerini söyledim,zaman zaman hiddetlendim, çıktım geldim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Refikam çok kötü dövmüş, morarmadık bir yeri kalmamış, ne betbah bir insanmış dedi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne demeliydim, adamlığı nasıl tarif etmeye cüret göstermeliydim,çaresiz seslenmedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Böyle insanlar var oldukça, nitelik bu bakımdan tahrip olunca ve şaşkınlık başlayınca..[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hastaneye götürmeye ikna edememiş zevcem, çocuklarım var, nereye sığarım ki demiş[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derinden bir ince sızıydı, çok acıydı![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Herşeyden habersizdim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kendi halimde, gönüllü köleliğin bahşettiği iş gailesiyle, önüme gelen triplerin eşkaliyle[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gayeye hasret, mefkureye ne hacet, bin bir dert ile geçim bir başbela evet, derdirten azimle[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yukunduğum ne varsa, gözlerim bir başka nazarla ibretle bakmaya çalışsa da, işte anla[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye böyle bir halin yolcusuydum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin hüzünle yolun ayrışımlarında,hali efkarımdan ne kaldıysa, aşk ile umuda sarılsamda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hazan çıkıyor karşıma, hicran esin veriyor ahıma, ruhum mahzun birşekilde bakınsa da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Düşünüyorum işte nasılsa, hal bilgisinden yoksun nefesi anınca, iman rahlesi karşımda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mukallit olmak [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Taklit etmekten bir türlü bıkmadan avunmak, heves için, çıkar için akılın farkına varmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Emrin sıhhat ve vucubunu idrak etmeden, bir vesile kurtulayım der, samimiyeti hiçlerken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk adına ne varsa, dile gelen lisan-ı hal fevkalade edebi olsa da, sadakat ona olmayınca[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne sazın dile getirdiği nağmeden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiçliğin eşiğinde nefeslenen biçare garipten, nefsini nizam etmeyi becermeyen ehliyetten[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesini nüfus elde etmek için serdeten sefilden, desiselerle hemhal olan sefihten derken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Su misali gönüller aklayan katreden, yağmurun bereketinden ve müddeti nefesi bilirken[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahçubiyetimle başım önüme düşüyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dilim lal oluyor, takatim aşikar bir şaklilde azalıyor,peki, neler oluyor korku mu artıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Azabın haşyetimi, zebaninin dehşeti mi, akılsızlığın fevki mi yoksa ölümün soğuk hali mi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Diye derdest olurken, çalıların arasında duyduğum bir sesle irkirlim her nedense aniden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yavaşça yaklaştım, bir çalıyla biraz araladım, o an acizliğin en dehşet anını yakaladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yılan kıvrılarak zavallı bir kuşu sıktığını anladım peki, şimdi ne yapmalıydım, şaşırdım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Asla korkmadım, av ve avcıyı nasıl ve hangi gayeyle ayırmalıydım,yok bırakmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasibin perdelerini araladım, rızgın taksiminde ferahladım,bilmem ki ne kadar yanıldım[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dinle hissettiğim, dert edindiğim hal-i melal![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasıl söze başlayacağımı bilemiyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Birçok kez niyetlendim başladım, neler yazdım, olmadı, yeniden bir kez daha başladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neydi acım, niçin bu kadar sancılıydım, dinmeyen sızım, ah bak yine şimdi yalnızım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim acıyor, yüreğim yanıyor, ne kadar uğraşsam da, artık bir kar etmiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yaptım, nerde hatalarımla avundum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimi kandırdım, niye açmayan baharlarda susuz kaldım, şafrakları umursamadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ummanın nidasını hiç anlamadım, fırakı ne sandım, kalbim için bak yine yanıldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kararan ufkumla, solan umutlarımla ve kuruyan gözyaşımla aymazlık yaptım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Rıhtım bomboş, dalgalar derdi gamıyla bir hoş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey hali fakirliğim, hamiyete muhtaç melalim, akıl kar etmeyen mecalim dilediğine koş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki afakım sarhoş, izanım bomboş, vicdanım nahoş, içim kanıyor ah bir bilsen coş[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak ettim, belliki namerdim, nefeslendiğim nedametim, acziyet içinde ki sefilliğim ne hoş[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Boç ver aldırma, kaldırımlar suskun kalsa da [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sokaklar bir bir şahit olduklarını sana anlatsa,bari içim yanmasa, zan ortadan kalksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar gayretin ve sabrın hikmetine serdettiğim nefesim bir çare umutsa, aldanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir anda koparıp atma, nefesi müddet niye var sorgula, hoşgörü bir erdemdir unutma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hala içimde umut çiçekleri açıyor, yakarış bitmiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbim mahzun bir şekilde ünsiyet bekliyor, nazarlar perdeleniyor, hüzün bitmiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir gönül sızısıdır, kim ne kadar biliyor, dil lal olup iç çektiriyor, burukluğu davet ediyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Günler bir bir erirken, yılların kaybolmuşluğu sineme hicranı ekerken, nefes yetmiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hangi lisanı konuşsam, yüreğinin çilesini durmadan aralasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derdi bin hüzün ile ummana akıtsam, silbaştan yeniden başlasam ve kalbinde aklansam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıttığın gözyaşlarının insicamında, vicdanımı durulasam ve bir el uzatıp manalaşsan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İşte o vakit, rahmetin ve inayetin mefkuresinde anlam bulup, ruhunla şad olsan[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; ar olunca dil lal, kalp bizar olur![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki küçük bir göletti şu uzaktan gördüğüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir türlü içinden çıkamadığım ve naçar kaldığım hali bezdirendi bu kör düğüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdi kime ne söyleyim, hali fakirliğimi yakinen bilirim, hicran içindedir cefalı yüreğim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çileyi rahmet telakki ederim, sabrın eşiğinden ne beklerim, çaresiz ki taaccüp ederim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah dinmeyen emellerim,ne kadar yordun sinemi bilirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdi niye hazan içindeyim, umudun gerekçesinde sefilim, niye aşksız, sevdasız viraneyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her harf ve hecede, nefesim nihayetine kadar ruhum hüzün içinde beklesede, ısrar edeceğim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Derdi gamımı kimseye söylemeyeceğim, fecrin ahında hasretle nefesleneceğim ve göçeceğim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki dünya güzelleşiyor, kalbi lekeler aklaşıp vakarlaşıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Düşünmek ilimsiz, zikretmek ülfetsiz, maslahat manay-ı aşksız, uzlet maksut için harsız[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimi dinlesem, bir kamış olan neyin hicranıyla bütünleşsem, takiyeyi hiç nefeslenmesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimi yalnızca sahibiyle hem hal edip, dilin letafetinde barınıp,hali efkarımı derlesem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkın hazzında, ilmin ihsanıyla, ah vicdanım hala ayaktaysa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Onca magdur ve mazlum ayaklar altında hunharca nefes nefese kalınca, haydi gelde utanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdi ne diyeceğim Rabbıma, nefsimin,“ne derlerin” sultasında hissiz kalple sabahlayınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Birden alim ve arifler geliyor aklıma,tezekkür edilmedikten sonra, anmak kimin umurunda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mezar, lisanı hal ile ve lal olan melaliyle neler anlatıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalp inşirahı anlamayınca, gönül kapıları mütemadiyen kapalı kalınca ve gözler akmayınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Varlık namına ne varsa, gönüllü köle olmak ibretin rahlesinden nazar edilen bizarlık olunca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hürriyeti ceyiz sandığına en muhkem bir şekilde sakla ve akıbetin ne olacağını umursama[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömrümü kalan sayfalarından ne kadar günüm kaldıysa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tıpkı yapraklar misali, hüzün içinde nefesi suhuletle mefkureye amade kılmak aşkı haksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumu yetisinden, kalbimin hicrani dilinden, ibretin gönlüme ektiği aşk esini yakarışsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık bin hüzün ile soluma, mukadderatın için hesapsızca korkma, rahmeti halinde yaşa[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şayet okumak muratsa, tahkike vasıl olmak hak![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Birgün olur uçar gider, nefes nihyete erer[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak adına ne varsa, hakikat rahlesinde nefeslenmek aşkı maksatsa sakın korkma halini ser[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Samimiyet insan olan şerefi aziz tutan haysiyeti kulluk sevdasında bulan için süruru değer[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilirim ki solgunsun, met cezir misali vurgunsun, maksuda ram olmak için yalnızsan eğer[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Meşveret ve muhabbet kimler için fener[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnsan bu yel gibi bazen serin eser, bazen sinelere karayel eker, şayet kalbi bir aşksan eğer[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne eleme, ne lafı nafile yere serdedene, kıt aklıyla akıl verene, muhtaçlığını bilmeyene deme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nar ardır, kal ne baldır ve ne de şan için vardır, manayı maksat vuslat için azimeti hardır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Babam garibandı, ne gecesi, ne gündüzü kardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Anam yazmasıyla sabrı alayı yutkunan bir hasreti sevdaydı, çileyle edalaşan sultandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir lokma için, evladı iyaline hasretmek belkide gönlünde en manalı ne meşkkatli bir seçim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kim anlar, kalbin iki cihetine nasıl bakar, ruhun mahzunluğu ne efkarlı bir mezar, ah içim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah çileli anam, kabirdesin şimdi elaman[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ahuzarın, kalbi burukluğun,dinmeyen gözyaşların, ah çektikçe sızım depreşirdi ne yaman[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nazarların içime işlerdi, babam hali perişanlığımı anlar, o an arka çıkardı,nefesim daralırdı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksam ve gözlerimi kaçırsam, hali melalini bir yumuşatsam der, öylece şaşırırdım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Babam sen yokken ve komşuda bulunurken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir ikindi vaktinde ve ezani muhammemediye bitince, salat için niyetleninde kıyamı kıbleye[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Divana durmuştu, kendi halinde fevkalade coşkuluydu, ibreti alem içinde bir layıkı kuldu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Son rekattında, rukuya eğilmek nasip olmayınca, beklenmedik anda seccadeye yığılıp kaldı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayet sen eve geliyorsun, aranıyorsun[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir köşede, fevkalade hazin bir şekilde, nefesi mecalsiz halde o an babamı fark ediyorsun[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Babamın hali perişanlığı anlayarak, alel acele komşuları çağırıyorsun, hıçkırarak ağlıyorsun[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir zaman sonra ablam hadiseyi haber veriyor, işte o zaman hüzün kalbime sökün ediyor[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]İşittim, içlendim, kalbi inşirah diledim![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yetmiyor, kifayet etmiyor, ne söylense az geliyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinem hüzün içinde, melalim hicran ile aynı mecliste, dil lal olup sessizliğe çekilince[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kelime kalıyor, ne izan ahenk buluyor, o an nefes dahi hali meramıma eşlik etmiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbi burukluk nüfus ediyor, gözler fersizleşerek karnlıktan bir nebze olsun umut bekliyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Asla dayanamam, bir şekilde söylemelemeliyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yoksa sükut ederek çaresizliğimi ummana mı dökeyim, ah boşalan gözyaşlarımı sileyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Amansız bir biçimde içine çekiyor, ruhum avare bir halde bekliyor, kalbim tir tir titriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçinden çıkamadığım, sanki ucsuz bucaksız bir yoldayım, takatsiz adımlarım, muhtacım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Biran durakladım, kalktım bir abdest aldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Varlığımdan kalanım, can içinde kaybolanım, kan ile revaçtayım, ruhumla şimdi ayaktayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Özgürlük adına ne varsa, prangalar bir bir önümde sıralansa, kalbim abad içinde tutsaksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşamak çok zor geliyor açıkça, hücrelerde can çekenler, haksız yere katledilenler oldukça[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir yol bulmalıyım, tarif edilenden kurtulmalıyım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Duru bir gönülle, samimi bir lisan ile, azimete ram olmuş hali eşkalimle yol almalıyım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Arifin vecdini, salihin ecrini, erenin gönlünü anlayıp ve muhabbet esini aşkla bulmalıyım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseyi kırmadan, aymazlığa kapı aralamadan ve nisayı hakkıyla tanımadan solmalıyım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yadellerden ehli salih, bir fakir sesleniyor bak derken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Harfler heceye, kelimeler manayı hikmete, lisanı hal nezih ve kalbi olunca, bir şekilde anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar hakir görürsen, edepten yoksun dersen, lafazanlık içinde nefesleniyor'u söylerken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niteliksiz ve sefil hali melalim bilinirken, edep ve ediplik bekleniyor, avareyi aciz dilimden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söylersen ve nasıl zikredersen hakkındır anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Maksada mebni olmayan, manayı halden uzaklaştıran, ademi hakikati maskara yapan an[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şekliyetin paye bulduğu, nefislerin serabı bade sunduğu ve kalbin unultulduğu senalardan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir nebze olsun utan, nefes müddetlidir, kalp iki vechelidir, et parçası yahut hakikattir elan[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönlümün yakarışları,umutların haykırışı![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmezdim, nefesin müddetini, aşkın hicrani esinini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne aklım ererdi, ne muhakemem vicdanımla bedelleşerek, izanıma bir yol tarif ederdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilgin elbette kifayetsizdi, cehtim amansız bir nefes misali heyacan dilerdi ve beklerdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne zaman bir meclise girsem, dile gelen meseleleri hakkıyla şehretsem diye kalbim içlenirdi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]O vakitler, kıtkanaat içinde geçinmeler reveçtaydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kayısı çekirdeği, karpuz çekirdeği ayıklanır, bin bir eziyetle ve güneşin zevale çıktığı vakitte[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir lokma ekmek yiteceğim ümidiyle suskun çığlıkların dirliğinde bir burukluk vardı içimde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar kaybolup gitti, günler bu bedbin halime neleri ilga ederek, ruhuma esini sakince verdi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]O yıllar bir ademi nefes dikkatimi çekmişti [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dükkanında satamadığı peynirleri, kurtlanınca çöpe atmamış ve bol tuz atarak karıştırmış [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güya divaneliğe özenince ve nefis terbiyesini böyle telakki edilince, o an midesine akıtmış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şaşkın nazarları fark edince ve pişkin bir eda ile zayi olmasın istedim diyerek söylenmiş[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne demeliydi, nasıl bir niyetle yadetmeliydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tarikatın ne olduğu, aklın ve izanın, kalbi ve ilmi tedrisatın uhdesinde bulunduğu aşikardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Fikretmek, iştişare ile nefeslenmek, zikrin cehdinde kalbi inşiraha erişmek aslolan bir adımdı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kolay ve basit olan, sığınmaların eşiğinde hoyratlığına doymayan, takiyeyi en iyi yapandı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mecliste el bağlayıp, tevazuu gösteren adem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Fevkalade teslimiyet içinde görünen ve sukut etmeyi her halukarda paye edinen ve dinen[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ticarette, sosyal hayatta, karanlık sofhalarda, bilinmeyecek mekanlarda bin bir hal içinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Öncelikle beşerlikten arileşip, insan olmayı başarmalı, adamlıkta kulluk edeple okunmalı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkın sofrasında, hakikatin kollarında gül koklanmalı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hevesin ve zevkin elbette ki bir haddi hududu bulunmalı,kimseyi rahatsız etmeden olmalı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kul kalbinden habetsizse, bir yürek olarak telakki eden bir nefesse, ruhun yetisini bilmezse[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O nispette talim ve terbiye, bir ölçü tutmayan nefsi haliyle sabrın merdanesine elan girmeli[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Geldi geçti, aşk nefese erişti, esinleşti![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İliğime kadar işlemiş ne kadar yaşanmışlık varsa [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinemin efkarlı sayfalarında duruyor, burukluk yaşatan ve lal olmuş elim bir sızıyla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Muhtaçtık, lakin asla ve kimseye el açmadık, gözlerine bakmadık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bahçeden çıkan patatesleri haşlardık, haftalık pişen ekmeği sanki bir elmas misali saklardık[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gocunmazdık, başkalarının varlığına bel bağlamazdık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kıtkanaat geçinirdik, bir zeytini dört lokmaya katık edip, olanla yetinip günleri devirirdik[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Babam alı teri için, gece gündüz demez çalışırdı, bir lokma ekmek için varlığını unuturdu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Eve gelinde, gözleri fersiz bir şekilde, suya hasret kalmış bir biçimde seslenmeden uyurdu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Annem, onca eziyetini çektiği analığının esaretindeydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bizleri hiç konuşturmazdı, aman ha oğlum bela başımıza kalır derdi, çaresiz içini çekerdi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çünki onların kullanmadığı ve kıymet bulmadığı bir odayı paylaşıyor ve öyle yaşıyorduk[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O zamanlar yokluk hat safhada, gazacoğı ağaların sofalarında, tüpgaz rüyalardaydı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Birgün annemin içli içli ağladığını fark etmiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Boynumu büktüm ve anne ne oldu diyerek merakımı girdermesini acilen istemiştim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Annem mahzunluk içinde ve medet uman bir niyetle gözlerimin içine baktı, yüreğime aktı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Anlamıştım çaresizdi, yine bir laf duyacağım diye çok çekinirdi, büyük babam şefkatsizdi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Birgün çok susamış ve acıkmıştım, evimize vardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İki ablam vardı, biri iki yaş, bir diğeri beş yaş büyüktü, lakin suskunlardı, kız olmak zordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne hevesleri bir lüzümu ayardı, ne umutları sinelerinden kanatlanarak çıkan efkarlardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye baksalar, bir çare adına heveslenip ferahlasalar, analıktan azar ve ihtar ortaklarıydı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Henüz ilk okula yeni başlamıştım, bir kalem ve bir defterim vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Okuldan süt tozu dağıtırlardı, sahipsizlik mütemadiyen yanımdaydı, kim sahip çıkacaktı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşamak umuduyla nefes almak hevessiz ve şevksiz bir şekilde hayatı anlamak halime azaptı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdi onca yıldan geriye ne kaldı, ne annem ve dahi babam, onlardan arta kalan hicran ardı[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki ne yapsam, nasıl anlatsam![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gün geçmiyor ki es geçeyim, düşenmeden edeyim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nereye gitsem, hangi nefesi dinlesem, mehtabı hicranımla seyredip içlensem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapatığımı, neden firaka kandığımı, hasretin abadında solduğumu derleyip arz etsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ahuzarını dinlesem, bin hüzünle elemle yüzleşsem, gülü lahzana erişsem ve nefeslensem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne matemli bir geceydi, hiç dinlemedi vegitti[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapsam, çareleri bir bir sıralayıp yoluna koysam, kalbimin bizarlığını bir anlatsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zandan kurtarıp, kalbini inşiraha gark olması için vesileleri arasam, gönlümü elan açsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşadığım ne varsa, kalbi lekelerim ruhuma tevdi ettiğim cezaysa, aldanma gel halimi anla[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Diktiğin çiçekler bir bir soldu, umutlarımız ne oldu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabah akşam anılar, şevk ve muhabbet için sine-i sürur sancılardı, niye soldu, şimdi ne oldu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tahammül bu kadar kıymıydı, hani saadet zinciri sabır ve kanaatle bereketlenen maslahattı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye kurudu, zihnimiz mi su aldı, zanlar bir bir parçalara ayırdı şimdi söyle geriye ne kaldı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani bir hukukumuz vardı, iştişare niye uzaklaştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu kadar hırs ve hınç kimi nasıl felaha ulaştırdı, akıl denen bir nimet vardı, irade kardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Duygusallık elbette ki bir yere kadardı tasnif ve tercihler neye göre manidar olan bir icraattı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevgi bu manada hali feda ettiren ve bir karşılık beklemeden hasredilen en erdemli futuhattı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Artık çok geçte olsa anladım, yadererek hüzünle andım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Elimden ne geliyorsa, biran şaşkınlık yaşamadan ve nedamete yaslanmadan sustum kaldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne diliyorsan, hangi umudu besliyorsan, mananın cehdiyle sızlıyorsan, sessizce amin derim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dareyn saadeti dilerim, edebi manada ferahlamanı isterim ve su misali aşka kan derim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sessiz ve sakin köşeme çekilerek, yaprağın halini nefeslenirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dalsız budaksız ve salkım saçaksız, hevesin hazanında sinem yarsız der, kederlenirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseye söz etmeden, nefesi kelama serdederek, edebin içinde kavilleşerek sessizce içlenirim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neyleyim, bahtım bu derim, boyun eğer, sabırla hem hal olmak çok muteberli değer derim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yazık, çok yazık, hala bakıyor alık alık![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar silemede zihnimden ve yüreğimden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Elim bir hadiseydi yaşadıklarım ve kalbimin şahitkil yaptığı efkarlı geçen anılarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hiyerarşi adına, nizam etmek namına, onca kokuşmuşluk hali nazar iken dinmeyen acım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasıl dile gelse şehrin sakinleri bir bilse, idare edenler neredeyse derken içlendim bak aniden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İdarecilik yaptığım döneme ait yıllardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tevdi edilmiş bir görev vardı, hiç anlamadığım aşikarken, bahene sebepler halimce bilinirken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Altı aydır araştırma yapılmış ve benim adım öne çıkarak, görev yazısı imzalanmış erkenden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Acele başkanlık makamından bekleniyormuşuz bildirdiler şimdiden, hayırdırı nefeslenirken[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayet vardım ve hazirunun maksadını anladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hayli övgü ve teveccühlerden sonra, her ne kadar sana sormadan böyle yaptık dedi başkan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Genelsekreter ve diğer yöneticiler mütebessim bir şekilde nazar ediyorlardı, bir bir sıradan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Efendim anlamam dedim, çare olmadı bizarlığım o an, dediler ki liyakatın var adın gibi inan[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dokuz yıldır bu görevi bir ilahiyatçı arkadaş yürütüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Uzaklardan ne bir sorun ve ne de bir şikayet görünüyordu,herşey muntazaman gidiyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gelgit zaman olmuş, bazı nahoşluklar duyulmuş, yönetim ha varmış, ha yokmuş deniyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayet bir operasyonla neşter vurulmuş, lakin hastalık umulandan çok daha fazlaymış[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Peki, dedim ve acilen göreve başladım, şahit oldukça şaşırdım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Meğerse neler varmış, 110 hattı ücretsiz olduğundan, muhabbet ve lafazanlık adına harmış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Araçlar sanki milattan kalmış, tankerler durmadan su akıtıyorlarmış peki,kim farkındaymış[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani dile gelen bir vizyon ve misyondan söz edilirdigüya iftihar edilecek hizmetler nerdeydi[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Neden kendimizi aldatıyoruz, çözüm adına kandırıyoruz[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimleri oyalıyoruz, niye takiyeyi her zaman bir sermaye gibi kullanıyoruz,hırsa kağılıyoruz[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Makam ve nüfuz uğruna,nasıl şehri emin olunacaksa, manaviyat dursun bir kenarda mıyız[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim yanıyor, gözlerim buğulanarak bakıyor, neden yıllara sari dertlerim hiç anlaşılmıyor[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül dil-i hal, sükut etmiş melaldir![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Belki hiç şahit olmadın [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Karanlığın loş edasında nefeslenir ve sessizce adımlardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaçardım, firar etmiş bir mashkum misali nazarlardan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Korkardım, yüreğimin yara almasından ve kararmasından[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Oysa bir çift sözüm vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zindanlarda geçirdiğim günlerin acısına ve vurgun yemiş bakir duygularımla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zanlıydım, sadece nefsi müdafa eden bir soluktum, hiç anlaşılmadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zemherinin ortasında, yıkılmış duvarlar arasında, ayaz içimi sızlatınca bakardım uzaklara[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllara sari bekleyen umutlarım vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Henüz gençlik yıllarımdı, mefkurem için azimet en muteberli azıktı, sabır illaki yanımdaydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kanaat nereye kadardı, hangi umdeler ve ilkeler için yapılacaktı, akıldaneler ne kadar alıktı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Siyasiler, vesayet için nesilleri katledenler, olağanüstühalller, sıkıyönetimler elan salgındı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]En masum kitaplarım dahi saklanırdı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Polis dinlemeden kelepçe takardı, onlar içinde dernekler ayrıştıran bir odaktı, kan akardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söyledimse dinlemediler, nezarethaneye attılar, ne yemek ve ne de su verdiler, attılar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Leş gibi kokan bir odada, nasıl aldırmadan duruyorlarsa, mahkum olmadık ya aldırmadılar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ah hapisane yıllarım, içimi sızlatan acılarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir suçum olsa hayıflanırım, hak ettim demek ki diye yüreğimi ayıklarım,kime anlatırım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]En garibime giden, hakimi temaşa ederken, hiç sual etmeden el işaretiyle yol vermiş sanırım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Görevli Polisler evinize gideceğiz, yatak ve yorgan alacağız dediler, artık hiç aldırmadım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak ve hukun adına neler katlediliyor anlamıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İmtiyazlı nefesleri gördükçe, her naneyi işledikleri halde alenen perdelenen sahneleri andım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şöyle bir içimi çekerek hayıflandım, ya sabır diyerek kalbimin sahibine umutdumu bağladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yeter artık, vesayet telakkiniz ve temayül maslahatınız dedim ve yüreğin sesini dinleyerek[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Elbette ki “evet” diyeceğimi kimseden gizlemedim ve alenen niyetimi sizlere belli ettim[/FONT]