Eş Seçim Kriterleriniz?

Garib

Well-known member
cık cık ne aip nur talebelerine bu mevzu beni asar ama ağabeylerim ablalarımın yasdıklarını görünce bende fikir yasayım dedim ebrar abla demissin ki kadın okumus olsun ne olursa olsun ben bilirim der cık nur talebesi ben demes biz der :D hem esi belki dava kardeşi olcak ona nasıl ben bilirim dicek mesveret ederler bisi olmas 24 lema pls okunsun ,annemle babam 26 yıllık evli bi kes annemin babama sesini yükseltiğini görmedim duymadım babaannemin dedeme bağırdığını Allah korusun duymadım bi kavga duymadım bi kes olmustu ama bağıran hep dedemdi kendi kendine kavga etti yasık babaannem hic seslenmedi. sonra dedem siniri gecince özür diledi barıstılar bi onu hatırlıyom .tarihci abide ver yesin ört uyusun demis sanada aip abi insan dava kardeşi hakkında öle dermi :D püsküüt abim kısar simdi kısa kesmek lasım ........:p

huve

Well-known member
hüsrev kardeşim ne doğru söylemişsin :)
her iki tarafta da Allah korkusu olsun,
bir ömür geçirmeye yetecektir Allah'ın izniyle,
tek kriter bu olmalı..

Tarihci

Marmara Tarih
evet çok güzel söylemiş, Allah tan korkan Allah a ve kocasına itaat eder.. zaten Allah tan korkması ve Allah a itaat etmesi demek, kocasına da Allah istediği için itaat edecek demektir...

hulusi

Well-known member
Rabbim hepiniizn gönlüne göre versin..evlilik çok farklı çok derin bi mevzu zannımca yazmak çizmek bi yere kadar ancak yaşanarak biliniyor..rabbim dunya ahiret hayırlı refikalar versin tüm kardeşlerime dua ile

huve

Well-known member
evet çok güzel söylemiş, Allah tan korkan Allah a ve kocasına itaat eder.. zaten Allah tan korkması ve Allah a itaat etmesi demek, kocasına da Allah istediği için itaat edecek demektir...

iki tarafı da kastetmiştik ama,
aynı şekilde beyler de hanımlarına Allah'tan korkuyor olmaları hasebiyle
güzel davranmalı, ver yesin ört uyusun anlayışında olmamalılar :)

Tarihci

Marmara Tarih
ver yesin ört uyusun kötü mü yahu :) elbette güzel davranılmalı, efendimiz örnek alınmalı.. ancak Allah, kadına erkeğine itaat emretmiştir, erkekten ise karısına itaat etmesi istenmemiştir. bu ayrım kesin ve net bilinmeli.. bazı şeyler karşılıklı derken itaat buna karıştırılmamalı.. ancak güzl konuşma, halim selim davranma, iyi huylu olma, amenna...

huve

Well-known member
ver yesin ört uyusun kötü mü yahu :) elbette güzel davranılmalı, efendimiz örnek alınmalı.. ancak Allah, kadına erkeğine itaat emretmiştir, erkekten ise karısına itaat etmesi istenmemiştir. bu ayrım kesin ve net bilinmeli.. bazı şeyler karşılıklı derken itaat buna karıştırılmamalı.. ancak güzl konuşma, halim selim davranma, iyi huylu olma, amenna...

Kötü bir tabir gerçekten,
bu cümleyle aklı olmayan canlılar geliyor açıkçası aklıma,
bu da çok fena.
Diğer hususlarda evet katılıyorum,
ki benm katılmamdan ziyade dinimiz bunu söylemiş,
aklı başında insana itaat olmalı tabii :)

Tarihci

Marmara Tarih
tabir çok hoş değil kabul ediyorum...

ama bu itaati daha koşulsuz altına sizin gibi şerh düşmeden kabul eden tek bir kişi görmedim.. bu kadar zor mu bilemiyorum.. hem Allah ın emri bu neden kabullenmekte bu kadar zorlanıyor taife i nisa.. bilmiyorum

huve

Well-known member
tabir çok hoş değil kabul ediyorum...

ama bu itaati daha koşulsuz altına sizin gibi şerh düşmeden kabul eden tek bir kişi görmedim.. bu kadar zor mu bilemiyorum.. hem Allah ın emri bu neden kabullenmekte bu kadar zorlanıyor taife i nisa.. bilmiyorum

zor gerçekten, günmüzde çok çetin bir savaş bence bu bayanların içinde yaşadığı..
insan nefsine ağır gelen birçok şey gibi,
bu husus da bayan nefsine ağır gelir,
ama bu yapılmaması demek değil tabii.

Tarihci

Marmara Tarih
doğrdur, ama dikkatimi çekti ne zaman erkeğe itaat edilmesi gerekir bu dinimiizn emridir denilse, hiçbir nisa kesin ve net bi şekilde "evet" demedi. mutlaka bi koşul, bi şart, bi şerh koyarak evet dediler..

ebrar172

Well-known member
mesele uslup meselesi...yani hanımlar fıtrat itibarıyle övülmeyi önemsenmeyi severler..şimdi bir hanıma eşine itaat etmelisin dersen ters teper onu sanki kölelik gibi görür..oysa bir hanıma eşine riayet edeceksin dersen memnuniyetle kabul eder çünkü oradaki anlamı yumuşatırsınız...işte ne yapacaksınız hatun taifesininde fıtratı böyledir..buna göre davranın bakın nasıl herşeye evet diyorlar...:)