buyurun maklube yiyelim

Yeltegiyan

Elfidam
söz ula ama dostummmmmmmmm:(
burası öğrenci evi ee biliyon bu ara fakrik :eek: et,pirinç,patates,patlıcan,soğan,tuz,karabiber,yağ falan getir emi???:D:D:D taşımayı problem etme biz seni alırız otogardan:p

Eyvàh!

Well-known member
bugun musafirimiz var maklube yaptim resmini cektim buraya koycam onceki benim yaptigim degildi diyalog yemek tariferinden almistim

cok lezzetli bi yemek istigna tavsiye ederim :p istigna bayildinizmi :D

yolcu

Active member
Ehil birisi şu yemeğin tarifini bir yazabilir mi acaba? Nette baktım sizinkilere pek benzememiş. Yazarsanız ben de bi deneyeyim bakayım yapmayı.

Tarihci

Marmara Tarih
Evvela 10-12 kişilik tam tencere için Malzemeler:

3 kg itina ile sinirlerinden ve yağından sıyrılmış kırmızı et.. 3 kg idealidir 2,5 ta gayet iyidir 2 den az olursa bişeye benzemez,zaten bende 2,5 tan aşağısına elimi sürmem..
rolleyes.gif

7 su bardağı pirinç

3-4 patates

2-3 soğan

6lt cola turka (yine savaş çıkmasın
smiley.gif
isteyen ayran içer)

5kg yoğurt

1,5 kg domates

1,5 kg salatalık

1 kıvırcık maruldu falandı filandı yündü tüydü keçeydi arzunuza göre salatayı daha çeşitlendirebilirsniz

Yapılışı: et düdüklü tencerede 45 dakika haşlanır sadece etin üzerine tuz atın ve bir bardak souk su ekleyin.. o pişerken siz pirinci bir tencerede kavurun daha sonra bir cm lik kalınlıkta soğanı ve patatesleri doğrayın ve asıl maklube tenceresinin tabanına önce soğanlar olmak üzere döşeyin üstünede patatesleri döşeyin sonra kavurduğunuz pirinçten bir katman pirinç serin üstüne bir katman et onunda ustune tekrar pirinç ve onunda ustune tekrar et tabii arada tuz atarsanız ii olur.. ardından domatesi ve salatalığı küp küp kaşığa gelecek şekilde doğrayın ve sonra sininin üzerine evvela pişen tencereyi ters cevirin (piştiğini yanık soğan kokusundan anlayacaksınız)
etrafınada resmlerde gördüldüğü gibi papatya modeli yada halka modeli şeklinde salatayı ve yoğurdu serin..

Öneri: maklubeyi yapacağınız tencereyi daha hiçbirşey koymadan sıvı yağ ile içini yağlarsanız (hem dibini hem yanlarını) tersini cevirdikten sonra rahatca tencere çıkar.

Dikkat: acele ile başlamayın ve yoğurtsuz sakın yemeye kalkmayın ağzınız yanar...
police.gif
grin.gif

bu gune kadar hep ben cevirdim tencereleri ve hep bensiz başlayan bi sazan oldu
grin.gif
tabi tencereyi mutfağa götürdüğüm sıra orda olmuyorum ve açlar ordusundan bir sazan yemeğin güzelliğinden ve açlığından olsa gerek abisini beklemeden başlıyor
smiley.gif
tabi bende gelip bakıyorum mesela husrev abi başlamış, diğerleri bekliyor, bende diyorumki eeeeevvvettt husrev abimiz başladığına göre bizde başlayabilirz
grin.gif
tabi ilk etapta yediği boğazında kalıyor sazanlığının farkına varıyor bir an ama kısa sürüyor çünki ben başlayınca herkes yemeğe dalıyor kimse onun acemiliğine aldırış etmiyor

istigna

Member
ay inanmıyorum,inanmak istemiyorum!....
yine mi bu yemek ve tarifi...ay bıtkınık,baygınlık,kal geldi....
Allah aşkına ya,başka yemek yok mu ya?abi sen başka yemek bilmez misin?ay sana bu yemegi ögretenin Allah belki onu mübarek etsin emi?