Mustafa CİLASUN Şiirleri

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]O gül üstüne bülbül niye konmaz![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Derinlerden gelen ve sinemi meftun eden bir ses duyuyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Suskun çığlıklarımı, yutkunduğum umutlarımı bir bir onun tınısından kokluyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Adeta mest oluyordum, içimin yanıklığını bir nebze olsun, ince sesten anlıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönlümün efkarını sessizce ufuklara bırakıp dalıyordum, gözyaşlarımı saklıyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğimin üşümelerini, gönlümden kopan çığlıkları ne yapmalıydım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Edebin rahlesinde, sabrın nefesi bizar bıraktıran çırpınışlarıyla, beklenen umudun nidasıyla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllara sari hıçkırıklarımla artık daralmıştım, çarelere sarılmıştım, ne derlerse kanmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun hicranıyla başbaşa kalmıştım, sine-i sürurumdan kopan yaprakları anmıştım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Neydi yaşadığım burukluk, yıllardır yaşadığım suskunluk[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir kalbim var, narıda, hakkıda, vuslatıda,inşirahıda anlayacak ve azimeti kuşanacak arla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğim ise bir uzuv cenahından, beynime kan pompalamaktan, tevdi edilen aşkı sanattan[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İradem, aklın ve izanın ilimle hemhal olan sadrından, ruhumdan kopan bir idraki farktan[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Lafsayı celali zikrederken ve kitabı celili tilafet ederken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim gidiyor, kalbim titriyor, gözlerim seyiriyor, gönlüm alıp başını ötelere doğru gidiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İhmal ewttiklrim, keşkesiz nedametlerim, iradeyi tercübesizliklerim ruhuma hucum ediyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefsim nizam için direniyor, mütemadiyen maslahat üretiyor, vicdanım neler söylüyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kuş kanatlarını çırparak uzaklaştı, bilmem ki hevesinde ne vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güle bakmak, edebi ruhumda bulmak, kalbin inşirahı için el açmak, gönül kapımı aralamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dur durak bilmeden tahkike sarılmak, aklın ve irfanın senasında sabahlamak ve ağlamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç nedanet duymadan, arifin dergahından uzaklaşmadan, vecdin ferahlığına kavuşmak[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sustum, yutkundum ve umutla duruldum![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Günler bir bir gelip geçiyordu,kimbilir neler söylüyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Öteleri dert edinen, nefesin müddetini bilen, idrakin açılan perdelerinde nefeslenenler için[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar kaybolurken,anılar ruhumda manasını korurken, kalbim sahibine heran muhtaçken[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil söylüyor, gözler bakıyor, izan halimi yoruyor, akıl ilimlislikten hüzün ile yakınıyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Develili aşık Şeyrani aklıma geliyor, ah neler söylüyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mananın derinliğinde hicvin sezgisinde gizlenen edebiyle yamalı elbisesiyle haber veriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Talaslı Cemil emmi, heybesiyle kıtkanat geçinirken, arifliğini edebe verirken ah çektiriyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hacıbayram cami havlusundada, tevazuunun firakıyla donanmış Emin Acar hoca geliyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ahşap sedirlerde serili bir kilim, yerler taş zemindi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güvercinler kanadını çırparken, pencerenin önünde anlamlı bakarken umutla bekliyordu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Henüz yaşarken, maveranın her hali bizzat halinde ayan iken, onu dinlemek ayrı bir dem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Meczubun kirli dişlerinde, sekizköşeli kasketiyle samimi bir şekilde sohbet edince halden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl duruyor, muhakemede ne oluyor diyorum o an[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Alim grameri bilir, yerli yerince bilgisini irşat ederek, meraklı nefeslere bir şekliyle verir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Lakin hakikatin vecdini, aşkın şehrini, firkatin hasretini, vuslatın vakıfiyetini arif bilir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar tesbihat yaparsan yap velevki sabahlara kadar ibadat, taatta aşk yoksa fakat[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül dilim sustu, kalbim bir hal oldu karardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhum hicranın seline kapılarak, umudun senasında uzaklaştı sarardı, sevda dilde kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ramazanı şerifler, mahyalarda gizlenen güzellikler ve iftarda sergilenen şenlikler salındı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sahurun vecdi, gözlerin uykuya olan meyli, zihnin o an ki kasveti muhabbet arıyla aşıldı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]En sevgiliye ram olmak, umudu bu minval üzre kanatlandırmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İbadet ve taati, kitabı celile olan hasreti, cemaate hasret kalan camilere yakın olmak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhun ihtiyacını, gönlün aşka olan firkatini anlamak ve hakkıyla onu yudumlamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hırsı, hınçı,kini gazabı, lafazanlıktan bir nebze olsun uzaklaşmayı, sükutu anlamayı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkındirliğinde anlamak ve bu manada Ramazanı şerifi yaşamak.Mübarek olsun efendim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömrüm elbet birgün nihayet bulacaktır![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yılların yorgunluğu bitap bırakmıştı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Oysa çekilen çileler ve meşaketler Rahmetin işaret taşlarıydı, aşkı hakikattı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbim ne kadar anlamıştı, ruhum sessizliğin kadrinde fevkalade üzgün ve perişandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdi geriye ne kaldı, fersiz iki göz,dil edebe muhtaçken nasıl söyler bir çift söz evet,ardı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Lakin yıllara sari suskunluğum bırakmadı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim kan ağlarken, hali melalim kuytu köşelerde sessizce nefeslenirken,birden başladı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhum için sanki bir terapi seansıydı, kalbim yazdıkça fevkalade rahatlayıp ayıklandı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zihnimde ne varsa, derdi ummana dökmek bana kaldıysa, bahtım beklenen sadıksa hardı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sahilin sessizliğini bir ahenk içinde okşayan dalgalar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki ruhumun her halinde durmadan kalbi sayfalarıma birşeyler yazarlar ve anlatırlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gecenin matemi, günün zevale çıkmış haşyeti, hilalin mahzun çehresinde gizlediği hali...[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Suskun yüreğime, serdedemediğim derdime bir çare olsun diye dinlerim, sabırla beklerim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Lisan aynı, duygular niye bu kadar farklı ve abartılı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dile gelen sazsemaisi,üflenen neyin yanık busesi, tanburun alıp götüren hoş güftesi cabası[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ağaç gölgesine muhtaçtım, kör kuyuları andım, maziyi hüzünle yudumladım, gönül ağrısı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalktım, şöyle bir etrafıma bakındım, yanmıştım bir yudum su arandım lakin bulamadım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sabrın ne olduğunu çaresiz düşünmeye başlamıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir direniş biçimimiydi, çaresizliğe kapı aralamayan seçimmiydi,hakikatin kendisimiydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Peki, kanaat nasıl telakki edilmeliydi, azimetsiz ve meraksız biçimde nefeslenmeli miydi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklın ve irfanın, arifin şerhettiği aşkı sevdanın, vuslat için cehti kuşanmanın senasımıydı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kuylu ve mübarek ay olan ramazanı şerife oruç ayı derler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her nedense bizzat Kur'an ayı olduğunu dillendirmezler, sadece latif sesle tilafet ederler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tezelden hatimler indirilir, yedi nesil zikredilir,iftarlar şenliklenir,camiler ziyaret edilir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne hakkıyla teravihin ne olduğu bilir ve ne de nefisler bu manada tezkiye edilir adettendir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mustafa CİLASUN[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Garip bir yolcuydum![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Evet, çok acıkmıştım ve uykusuzdum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güneş halime nüfus ettikçe, içim yavaş yavaş geçtikçe dalıyor ve sanki kayboluyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Oturduğum duvar üstüne çarsiz halde uzanıp kalmıştım, o an herşeyden uzaklaştımıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Birtakım sesler duyuyordum, lakin hiç anlamıyordum,aldırmıyordum,sanki bitap kaldım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nihayet yorgun gözlerimi açmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tam düşmeye ramak kala Allahtan uyanmıştım ve o an bir sevinç ile etrafıma bakmıştım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akasta ağacına çıktım, sabırla beyaz çiçeklerine ulaştım ve toplayarak yemeye başladım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Evimiz çok uzakta kalmıştı, yürümek içim takatim olmalıydı, dinginlik ruhumdan uzaktı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir yaşlı amca ve hafifçe aksayan teyze[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki bir yakınını bulmuş gibi yüzüme baktı,işte ozaman şaşkınlık arttı merakım başladı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Anladım ki halime acıyorlardı, şefkatle temaşa ediyor ve vah vah diyorlardı,anlamadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neydi meramları, sızlanmaya salan hıçkırıkları, manalı nazarları bilmeden utanmıştım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yaşıtlarıma hayli imrenir ve düşünürdüm[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Annelerinin yemeğe çağırmalarını, çok yakından alakadar olmalarına sessizce bakardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Babalarının ellerinden tutarak bakkala götürmelerine,elüstünde tutan hamiyete akardım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir umut içinde yıllarca korkularımı ve hasretimi saklamıştım, o zaman çaresiz nefestim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç uçurtmam olmamıştı,topacım var mıydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bayat ekmeğin üzerine sana yağını sürmek kardı, çay varlıklı hanelerin alışkanlıgıydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne sızlanmamın zamanıydı ve ne de başkalarından medet ummanın edepsizliği bir yardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bulunanla iktifa etmek, şikayetlenmeden ömrü idame ettirmek elbette bir sabrı kanaattı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]O bahsi geçen altmış üçlü yıllar karaydı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Siyasi çalkantılar, keşme keşlik içinde çığırtkanlık yapmalar, kargaşa çıkartmalar vardı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Muhabbetin şekli ve yıllara sari ihmal edilen hali pek vahim bir ıstıraptı, kimlerde kaldı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şimdiki zaman ve yol alınan sosyolojik alan, bilincin pikleştiği an, bilmem ki ne zaman[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]El açtım, umut bağlayıp ağladım![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki ne söylesem...[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçimi döküp, sinemin hicranını serdetsem, lütuf kapısının ülfetine erişsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar terennüm ettiğim keder ve hüzün var ise, içselliğimde eritsem gülsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun yetisinde, kalbimin ikliminde, nefsimin tezkiyesinde bir yol kat edip göçsem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Belki bilmeden, nedenleri nefeslenmeden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İradeyi maslahatın ehemmiyetine müdrik olmadan, sıradan hali yoklamadan gittiysem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tahkike erişmeden, sebebi hikmetini öğrenmeden, sefil bir canı alem iken ve nefsimden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aklıma geldiği gibi ikame ederken, müddeti nefesi önemsemezken cahilliğin dilinden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne sevmeyi hakkıyla öğrendim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne gönül vermenim ulviyetinde bir yol keşfettim, ne derleri önemsedim, hiç bilmedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun dirliğinden habersiz, kalbimin akleden sezgisinden çok nasipsiz bir nefestim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bazen camilere giderdim, garip garip nazar ederdim,ne kadar kendimleydim bilmedim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Muhtaç olmamak için diyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve fakat nasılsa bizzat kalbimin yegane sahibi olan Rabbime muhtaçluığımı unutuyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Görmüyordum, kitabı celilin manasına erişemiyordum ve bir sünnet diyor geçiyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gülün naifliğine, lalenin hasrettiği sessizliğin içinde gizlediği muhabbeti duymuyordum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne yapıyordum ve nasıl yaşıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ümmeti muhabbetin içine düştüğü tefrikanın, cihandaki talanınsebebini anlayamıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hep kendimi suçluyordum, bahaneler sığınarak hakikatten kaçıyordum ama ne yapıyordum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömür sayfamı, nefesimden kalanı, ruhumda nükseden hicranı, kalbi nidalarımı, ancak sana anlatıyor ve lütfettiğin huzurla ferahlıyordum ve ne kadar muhtaç olduğumu anlıyordum[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevmek, gönül vermeyi içselleştirmek![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ayrık otlarını anıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sereserpe, rastgele, sırnaşık bir şekilde, her ne kadar istenmesede, işte böyle[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar yeşil olsa, kuytu yerleri arşınlıyorsa, şayet bir münbitliği bulunmuyorsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Muhabbet zemininde manalaşmıyorsa, umutları nafile yere besleyip zail oluyorsa[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne durdan, ne murattan anlıyorsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hevesle yola çıkıp, her topraktan fışkırıp, hırs ve hınçla hali işgal ediyorsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiçbir nizam ve intizamı dikkate almadan,her kapıya izinsiz dalan yordamsızsa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesin sahibini, şerefin malikini,izzetin timsalini görmezden gelip haykırıyorsa[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Toprağı çapalamak geliyor aklıma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıılara sari emekler bu manada halsiz kalınca,ihlal ve işgaller hukuk tanımayınca[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yeşeren filizler ve fideler çaresiz kalınca, yaban olmak,edebi hiç anlamamak varya[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mahzun ve madur nefesler, aşk ve sevdayı lehçesinden arileştiren diller etrafımda[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevmek, öğrendiğin ve bildiğin kadardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hasretmek bu minval üzre iradeyi feragat ettiren zamandır,ar olmayınca hardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, hak ve hakikatin,öteye olan hasretin ve bir kul olma melekesinin şanıdır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Elbette heves ve niyet, azimete muhtaç olan gayret, ülfete sahip olmak için kardır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hasretin sineyi kavuran halinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Muhabbetin, tefekkür neznindeki dirliğinde ne vardır, vuslat bu manada aşktır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefsim nizam edilmedikçe, kalbim ayrık otlarının işgalinden temizlenmeyince[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil söylese, gönül yad ederek serinlese, hilkatim meylederek nida etse gelmeyecek[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül susunca aşk ruhumun abadında![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kelam kar etmiyor...[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dilim ne söylese [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözler durmadan dökse[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçim titreyerek bağrımı delse yetmiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir figan var sinemin derinliğinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllardır o anı bekleyen [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Güne hasret çeken, hicran ile yüzleşen [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hüzünle bedelleşen, elemle halleşen nefes kesmiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresiz ya sabır dedim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin sahibini hakkıyla ne vakit bildim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Müddeti nefesi bir bir besteledim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kendimden geçtim,iradeyi kefeninefeslendim[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk dediler, esrarını bildirmediler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Meşki terennüm ettiler, tefrikayı hiç görmediler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Talan edilen ne varsa, görmezden gelip geçtiler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ehvenişer dediler, azimeti hakkıyla bilmediler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Çocuk niye ağlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Annenin feryadını dünyevileşen kalpler nasıl duyar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Satılmış ruhlar aşk adına pazarlık niye yapar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hakikat sinemde bir mahzunluk yaşar, gözlerim sessizce akar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; vecdi gönül için ikramı iksirdir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu güzelliğe ram olan, ne derdi bilir, ne yeis içindedir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak adına ne varsa illaki bir gönül dilidir, şereftir, latiftir,ülfettir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalp sahibiyle suhulet içinde abittir,lahzayı dildir, anberişahanedir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nar-ı aşkın firkatine mechul nefesimle![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Anlamadın, sanki bir yargıçtın o an yargıladın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne müşkil bir iş olduğunu değil mi umursamadın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne hali bizarlığımı, ne ruhumun hicranını sormadın[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kırdın,hiç aldırmadın,bilemedim hala niye yaptın[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Narı anlamadan, feda olmayı nefeslenmeden olmaz[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevda bir kelebek misalidir, hırs ve hınça asla konmaz[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbin senasında ülfet yoksa, hicran aşk-ı korsa solmaz[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefesin lehçesinde, sinenin dirliğinde hak yoksa aşk olmaz[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Emel ve heves,vicdanın rahlesinden geçmelidir unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar umudun var ise, aşk yoksa susuzdur aldanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kan ardır, nar aşktır, nefes müddetiyle ruha tavdır yorulma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Keşkelerin, yeis içinde solmuş nefesin hicranını gale alma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İsabet eden ne varsa, içinde ki niyetin mahsuludur unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar ecrin kalbin bakir nidasından ayan olursa korkma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk,ruhun sevdasıdır, kalbin en latif sedasıdır yaban durma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Uyurken düşlerin izinde ne vardı, ona inanıpta bir yol alma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nasıl ki her doğum bir neşeyi sadıktır hakkıyla anla unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm niye aşkı sanattır, uzleti sevdadır, hayatın mecrasındadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kaza, bela iç içe olan bir imtihandır, korkup haktan uzaklaşma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kul olduğunu, şerefin ne olduğunu anla ve ruhunla yaşa hesaptır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl niye vardır, muhakeme hangi vadide vuslattır durma sorgula[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşka bigane kalan, sevdayı heves olarak anlayan cahildir unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak, insanın kalbinde, hakikat ilmin ve bilincin şehrindedir anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Heva ve heves illaki olacaktır ama, nefsin tezkiyesi şarttır aldanma[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Can çıkmayınca huy çıkmaz (mış)![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hani neydi desturumuz ve rumuzumuz unuttuk mu yoksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnsan hangi fıtrat üzre yaratılmıştır, nefs olduktan sonra[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hak ve hakikat gale alınmayacak olsa, hesap var sonunda[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Fazilet ve erdem hangi diyarın ihatasında kalıyor sorgula[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İzzet ve şeref, ecrin, vecdin,ihsanın ve takvanındır unutma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefes almak, yaşamak, hayatın kendisi sanılınca aldanma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm, ömrün banisi kalbin ve hasseten ruhun adresidir anla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir an bile olsa, nefsin sarhoşluğu söz konusu olunca kanma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir kadeh mey sarhoş etmez, bir içimlik esrar kesmez deme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Biraz avarelik varsa, içinde saklanan zan her ne olursa yeme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl sırdır,yalnız insan için vardır ve hikmeti kulluktur geçme[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbine yabancıysan, sevgiyi arıyorsan, aşkını kimseye verme[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil söyler, lakin kalp tastik etmiyorsa unutma ki nifak eker[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her kim ne yapıyorsa, sadece kendi ektiğini biçer, iktifa eder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu manada dile gelen keder, çile bir sır değil, hali aşikar eğler[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her nefis kendi eştiği çukurun derinliğini nefesin anına böler[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk, hilmin ve zikrin dile gelen senasından bir payeyi anberdir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bu hakikatin vecdine aşina olmayan bir nefes aklı kadar bilir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl aşka yaban, kalp umut ve şevkten noksandır diye söz edilir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gerekçeleri ne kadar bilinir, nasip her eşikte niyazı gayret iledir[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruh, nefesin öznesidir, ruhsuz olan herşey aşksız ve şeklidir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ana sütü ne kadar ak ve temizdir, şefkati ise nasıl tarif edilir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mert cihanı alem için şereftir, ihsan nisanın kalbinde ülfettir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her eşikte nefes vesilelerin sahnesinde esirdir, niyetiyle edeptir[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Unut demek, ruhun sesinden tebarüz edeni görmemektir![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimilerine göre belki de çok kolay[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Oysa sinemin derinliğinde vucut bulmuştu bu olay[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Unutmak soruryorum işte bu kadar mı kolay[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Henüz aşina olmadığım bir raddede beklenmeyen bu hüzünlü olay[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki nasibi iksir hangi merhalede[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ve hangi kalbin kimin beklentisinin bekliyor eşiğinde [/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Günler bir bir geçtikçe esrarını koruyor ne hikmetse işte[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar varki sessiz nefesinbuğulu busesinde ve bakir hislerimle[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç sorma, gözlerime nazar ederek yorma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yüreğim hicranın kollarında umudu bu uğurda soldurmuş olsa da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yine de sen aldırma, zira unut demek çok kolay geliyor sana baksana[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vurgun yemiş her yanım nasıl olsa, var git dilediğin neyse onun kollarına[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilemezdim, hesap edemezdim ki böyle olacağını[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İçinden çıkamayacağım bir hal ve sinemi dağlayan acıyı koklayacağımı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Geçmeyen an ve zamanın ruhumu bu kadar bedbin bırakacağını[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kanadı kırılan kuşun hicranını, yerde sürünen yağrağın çığlığını duyacağımı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sanki kör kuyunun mecrasında soluksuz kaldım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun derinliğinde suskun kalan ne varsa, dağların efkarına bıraktım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ummanın derinliğine ve sessizliğine her geçen gün bitap kalbimi adadım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neyi hakkıyla anlayamadım, bilmem ki nerede bir yanlış yaptım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; şayet bir heves telakkisiyle zikredilir ve terennüm edilirse[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hakikatin senası ruhun ikliminde filizlenmeyip nefsin yüreğinde payaleştirirse[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dile gelen, tefekkürden arileşerek hissiyatı gaye edinen irade, zafiyetin elindeyse[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut etmek billahi nafile, ruhun özne olmadığı her merhalede nefsin seninle[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey gönlümün sultanı, ruhumun aşkı cenahı![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne vakit daralsam, içim sızlarken yalnızca sana yalvarsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Acziyetimin mahçubiyetiyle ruhumun hicran damlalarını bir bir akıtsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbi burukluğumla kapında hanif bir kul olmayı başaramadığımı haykırsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çarelere sığınıp, rahmetin için bel bağlasam, kalbi lekelerimden bir bir arınsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye yarattığını biliyorum,nefsim için uğraşıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]İnsan olmanın, mükellefiyeti solumanın, akıl, irfanla yol almanın sancısındayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Besmele çekip ağzıma aldığım her lokmanın, ona hasret çeken canların ahındayım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar muradım varsa,kul olabilmek nasibi mukadderse şükrün edasındayım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Seni anlamak, hakkıyla emirlerine sadık kalarak yaşamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tevdi ettiğin ne varsa ruhumun mecrasından okuyarak aşkı vuslatı yudumlamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin inşirahı için el açmak, ariflerin meşkinde sevdalaşmak öyle adımlamak[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tattığım her letafette, ruhumun hüzün ve hicran perdelerinden yakarıp ağlamak[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şaşkınlık yaşadığım, anlamına vasıl olamasdığım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin dirliğinde çoğu zaman susuz kaldığım, boynumu bükerek yalvardığım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey yabbim,ehlimi bana ve benide ehlime mübarek eyle, nasip ettiğin Çocuklarımıza, efendimizin ahkalını öğrete bilmeyi nasip eğle derken sinemden[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilerek ve fakat acziyete düşerek işlediğimiz günahlarımızla bizleri yargıla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Rahmetin ve mağfiretinle ruhumuza bizarlık ve bir bedbinlik yaşatma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umudumuzu, niyazı ceht davamızı, vuslatı işaret eden yolları bizden uzak kılma[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mezarın mahzunluğunda ne kadar ibreti hakikat varsa, acziyetim çıkıyor karşıma[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hane-i saadetim, ceddi evebeynim, evladuiyalime gelince ne söylerim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neyi lütfetmişsen hamdü sena eğlerim, bahtım için sadakatimi teslim ederim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neslimin ve ümmeti muhammedin umutları için en kalbi duygularımla amin derim[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Acziyetimin mahçubiyetiyle yalnızca senden yardım ister ve hamdü sena ederim[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Uzaklaşır yüreğimden bilmem ki ne olur![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül bilmem ki ne arar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Samimi birşekilde sadakate umutla bakar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Heveslere ne kadar kar yağsada, zemheri kuşatıp yüreğini dağlasa ne çıkar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Umut niye var, sabır kalbin dirliğinde şayet nasipse en ülfetli bir bahar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey gönlümü sükut ettiren yar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun pervazlarında sancı niye ar,durmadan yakar, söyle içim niye sızlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Karşımda duruyor yüce dağlar, esrarın lahzasında ruhum aşkınla yürek dağlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gözlerim sessizce akar, bu nar hali fakirliğime ibretiyle süruru nazar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dertli çobanı düşünüytorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bomboş hanların mazisinde yol alıyorum, yüreği yanıkları hüzünle buluyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her sütunda silinmeyen melalleri okuyorum, ah niyebir hoş oluyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalan nefesimle, takatsiz dizlerimle, fersiz gözlerimle hala bir yol alıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Şadırvanın mahzun çehresini okuyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]El açmış, derin kuyuların sükutuna bel bağlamış nisaları görüyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çocuklar aç susuz, ayakları papuçsuz, gözlerini şaşkın bir eda ile süzüyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinelerinde bazen masumluğu, bazen arsızlığı ve bazende yalnızlığı buluyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ki o kadın,nihayetinde muhtaçtır sanırım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Camilerin önünde, cemaatın bıtkın gözlerinde, bir sessizlik hüküm sürünce sorarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sosyallik adına, devletin hak ve özgürlük bağlamında ne ararım, sessizce bakarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]O nisa kimliğinin dramını vicdanlara sorarım, sekülerliği şimdi ne yaparım[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]O masum çocuğun umutlarını sorarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çaresizliğin her dramını nasıl anlarım, evladü iyalimin yüzüne nasıl bakarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şayet varsa bir aymazlık, neslin edebinde var olan noksanlık kime sorarım[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Milletsek eğer, hangi ulvi bir değer, bananeyi içine sindirirmiş meğer korkarım[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefes ülfetin, aşk kalbin cehdinde ki esindir![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne söylesem, gönül dilinden mi nefeslensem, dert edinsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumun sessiz nidasında ikamet ederek, vicdanımla aşkın hülasasına erişsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Teslimiyetin, iradeyi tercihin, aklı selimliğin mukabelesinde kalbimi dinlesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefsimden tebarüz eden egomu tezkiye etsem, esaretin sınıflarını bir bir derlesem[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Mükellef olmanın,hesabi bulunmanın şehrini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sinemde yıllara sari biriken hicranın bendini,ihsanın tanzimine aşkla bıraksam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar derdim varsa, elem ruhumu ihata eden çığlıksa, ummana akıtsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimseyi hakkıyla anlamadan hiç yargılamasam, sadece kedi fakirliğime ağlasam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]İçimi sızlatan, yüreğimi burkan esrarın zerkini[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Şaşkınlık yaşatan her illetin vucut bulan hikmeti sebebini, kitabı kerimde bulsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sosyolojik sebepleri, neslimin geçmişini,efendimin tevdi ettiği herşeyi anlasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir an olsun hayıflanmadan, ne derlere sığınmadan nefes almaya aşkla kavuşsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ruhumda anlam bulan ahitlerimi[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin hüzün sesiyle nefeslenip, iradeyi maslahatı hakikat saysam yaşasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Arifin vecdinde, salihin secdesinde, alimin aklı selimliğinde maraz aramasam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefsimin esaretinden açlıkla kurtulup, azimle işaret taşlarıyla bir bir buluşsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm denen hakikatin aşk lisanında[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sevda yaşatan baharında, iradeden vazgeçiren ahında umutla ve azimle buluşsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül kapımın yıllara sari inadını kırıp, hazzı takvaya sürurla ve aşkla ulaşsam[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kalbimin inşiraha muhtaçlığının asliyetine vasıl olup ve ruhumla manalaşsam[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir esin ki, iksirin şehrinde manalaşan nesil[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ömre bedel, nefes ki şerefiyle eş değer, asla bulunmaz sinesinde bir dirhem keder[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönül şad olmuş, aşk ruhunda vuslat için vucut bulmuş, can kurtulmuş meğer[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Değme gönül telime,kederlendim işte bugün bak yine kendi fakirliğim nezninde[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
“[FONT=Palatino Linotype, serif]Ben” denen kafeste, kalbim hicran içinde![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Evet, suçluyum, hem mahkum, hemde mazlummuyum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yıllar varki içimde, sinem prangalar esaretinde, aklım var ise, kalbim ağlıyor işte[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dert aramıyorum, hali fakirliğimde zaten var diyorum, neden önünü alamıyorum[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ağlıyorum, sızlanıyorum, biçare kalıyorum, niye ehlinden bir feyz alamıyorum[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Akıl dimağ işidir, idrak gönül feridir, irade elbette ki nihayet için bir seçimdir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kimse görmese, gözlerim kimseyi fark etmesede, biliyorum ki mizan var içimde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Vicdan nübüvvetin izinde, aşk gül-i nihalse, benlik niye gönlümün merkezinde[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir maraz var kalbimde elbette, ecir ihsan içinde, inayet elbet yürek payesinde[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gün açıyor, semada ki bulutlar niye öyle hüzünlü bakıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefes niyete başlıyor, an kimi kovalıyor, ruhum mahzunlaşıyor, içim kanıyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir ah etsem, gülüzara meyledip sessizce nazarımı gizlesem, laleyle figan etsem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yetmiyor, kalbi lekelerim inletiyor,ne kadar bizar olsam da hicranım dinmiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Nefsim nizamın şad olan gailesiyle kaçak güreşiyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bin bir maslahatı önüme seriyor, hikmet nedir hakkıyla bilinmiyor,hala direniyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Tevdi edilen ulvi receteler ihmal edilir bilinmezse, kalp elbette viranlığı resmediyor[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hazan sinemde ikamet ediyor, akıl hakikati biliyor, zafiyetler baheneler üretiyor[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yetti artık, ruhum bezgin yılardır, miskinlik bizarlık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Nizama muhtaç nefsimle nasıl yapayım pazarlık, iradeyi aymazlık, içimde darlık[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yemesem, uykuyla eğleşmesem, heveslerimi zincirlesem lakin hukukumu bilmesem[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne müşkil hurdalıktır bu virane mezarlık, yaşamak nefes almak değilmiş öğrensem[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Mihengim! [/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Sahilin sessizliğinde,
Mehtabı yaşarken;
İçtenliğin ve zarafetin,
Dalgaları kuşatmış görüyorum.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Öyle bir duruşun var ki,
Cazibeler yumağı olmuşun,
Aldığım nefeste kokluyor,
Verdiğim solukta sana konuyorum.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Gördüğüm her yerde,
Seni görüyor ve öylece yudumluyorum.
Uyanık iken rüyaya,
Aç iken suya kanıyorum.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Issızlığın serinliğinde,
Seni terennümle anıyorum.
Benliğimi bitap ettin,
Sineme gülleler attın,
Takatsiz bırakıp, hicrana kattın.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Duygularımın zirvesinde,
Anılarımın gölgesinde,
Öyle mesrur haz, yaşıyorum ki,
Sana, Müteşekkir kalıyorum.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dalgalar yüzeyde kasvetli,
Derinler sakin sinemdeki,
Hislerim seninle kaim,
Görünüşüm aldatmasın sakın.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Kışın güneşi arar yazın,
Serinliğine dalarcasına,
Seni hissetmezsem,
Hayıflanıyor kalıyorum.
[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ritmin vurguladığı,
Meşkin sorgulandığı,
Ahenk derinliğinde,
Sinemdeki bakire,
Mertliğimde ellerimi,
Sana açıyorum.
[/FONT]​

Mustafa Cilasun

Well-known member
Deme, bayram mı seyran mı, hal viran mı?

Ne söylersen, hangi lehçeyle hem hal edersen kabulümdür
Derdin bir nimet olduğunu, gayretin feyziyle ruhun şad olduğunu yeni öğrendim
Kalbimin senasından, halimin binasından çok uzaklaşıştım, sanki avare bir haldim
Kim ne derse, aklım elverdikçe, izanımı bilmem hangi açık denizin düşlerine verdim

Dileklerim vardı, bazen üzerine kar yağar bazen tipi ardı
Nereye baksam, ruhumu kuşatan bizarlığı hakkıyla anlatsam, elbette kar etmeyecek
Söz, halin manasından çıkmayınca, kalbim edebe meftun olmayınca, gariplik var bil
Ne söylense, aşkın ahenginden ve muvazenesinden uzak bir halde ise yakınlaşma, sil

Yolsuz bir yolcu gibiyim, azıksız haldeyim, söyle neyleyim
Şükür nedir, sabır selamet midir, kanaat etmek kalp kuraklığında nasıl bir hikmettir
Gönül vurgunları, hukuk kalpazanları, dilbaz simsarları etrafımı sardı, hal kalmadı
Ne koklasam, lalenin solgun çehresini hakkıyla ansam mazide ne olmuş yakın olsam

Duyamadım, nidanın felahında uyanamadım, çok arandım
Hayrat tabiatın, hasret kokan yangının, feryadı duyulmayan mananın yolcusuyum
Diken içinde haşrolan, sukut ikliminde kaybolan, hiç sesi sedası duyulmayan mıyım
Sormayın, deme sakında bırakmayın, bir can olduğumu anlayın, yolda bırakmayın

Gitmek, seslenmeden yitmek, merakı hak etmeden kaybolmak
Bir gün, acabalarda sürgün, gönüllerde açmayan gül olmak ne kadar mümkün bilsen
Solan filizlerin, umuda nail olamayan gönüllerin, sabır ikliminde bizarlaşan nefesin
Halini sormak, biran onun yerinde bulunmayı anlamak, hikmetin gayretini yaşamak

Sonra yavaşça nefesi bırakmak, müddetini anlayıp yakarmak
Vadinin her yanında, yalçın kayalardan akan pınarların katresinde şakıyan ne aşk
Sevdanın ninnisinde, mahzun nefesin ümidinde, bizarın beklentisinde bir mana var
Ne kadar anlarsın ve bu manada hadiselere bakarsın hiç bilemem, yargıla istemem

Mustafa CİLASUN

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Günler gam içinde vakitsiz soldu![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne şevki sürur kalbime uğrar oldu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne derdi gamım, hicranın sudurunda ruhuma esin bahşeden bir aşkı koydu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne gönül sustu, ne dil avareleşen melali unuttu, suskun yüreğim kim için lal oldu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne aklım bir hal çaresi buldu, ne rahlesinde nefeslendiğim meclisler sevdayı anlattı[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ey çeşmi siyah, nefesine müdrik olduğum iştiyah[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bilmem ki ne haldesin, hangi ruhun esininde nefesini suhuletle bahşeden bir çaresin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Yoksa yadım için bekleyen nadide bir gül-i nihalmisin, sanki bir sır perdesindensin[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne vakit gönül sızıma vasıl olacaksın, hakkın vadetiği vuslata canı kandıracaksın[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiçbir dert gülün lahzasından ari olur mu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Rahmetin deryasından nefes nasipsiz kalır mı, akıl divane olsada gönül durur mu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dil söylemez heves asliyeti nispet edemez nefs husule gelirse aşkı esini reddedemez[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ölüm yüreğe korkuyu haşyetin didarından zerk edemez, ruh sevdadan vazgeçemez[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne fravunlar gelip geçti diyarın çehresinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zülmeden hadsiz nefeslerin hainleşen raddelerinden, aşikar olan kepazeliklerinden[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Gönü aşkın ilgasında beslenmedikçe, akıl merak ederek şevki terennüm etmedikçe[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Kör kuyular nefsin zebaniliğinden sudur ettikçe, cehennem çare olmayacak nefese[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]An, vakti hakikat için serdedilen mühlettir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her nefs tahkike erişmedikçe elbette gönül yolunda muğlaklaşan bir karanlıktır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Düşünmek ancak bilgi ve azimle manalaşan aklı zamandır, vuslat için aşkı kardır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Feda olmak, benlikten kurtulup uryan bir kalbi latifle manalaşmakta aşkı sanattır[/FONT]

Mustafa Cilasun

Well-known member
[FONT=Palatino Linotype, serif]Bir hicran-ı aşkın firkatine ramın, sessizce ağlarım![/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Dile gelmez oldu nice acılar, yüreğimi dağlayan sancılar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Neden manaya hasret kaldı onca yaşanmış olan tufanlar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Çilen aşktır, nasib-i taktirde ruhun için en manalı farktır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Asla gocunma, benlik sevdasında hiç yorulma bizarlıktır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Yağmur yağarken, toprak aşkın manasından idrake akar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne kadar hoyratlığın varsa ruhun inşirahında bir mezar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşk; mananın vecdinden hak ve hakikatin vecdine koşar[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Aşkın deruniliğine vakıf olamayan bir nazar, nasıl ağlar[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Ulviyet ne tendedir ne bedenin nefsaniliğinde kalepçedir[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Dirlik ve birlik sabrın ve kanaatin ihsanında ki sevdadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hakkı hakikatte bilmezsen, kabini hasretmezsen hebadır[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Zikrettiğin ve uğruna canı vakfettiğin emelde eşkiyadır[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Hiç aşk yeksan olur mu, gönül bundan yoksun kalır mı[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Unutulan ve idrake konu olmayan hakikate sunulur mu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Niye dil lal olur gözyaşı kurur aşk hicranda bulunur mu[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Hüzün halin o letafetinde bulunur, manası unutulur mu[/FONT]

[FONT=Palatino Linotype, serif]Erşmezse eğer o kalbin ihsana ve inşirahın sadrına ağla[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Her ne kadar uğruna feda olduğun emellerin bulunsa da[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Ne evlad-ı iyalin, canan için gözüne aldığın nar, uzaksa[/FONT]
[FONT=Palatino Linotype, serif]Sana senden yakın olan, ruhun sahibine yalvarmasan da[/FONT]